۹ آبان ۱۴۰۱، ۱۴:۵۸
کد خبر: 84928759
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

بخش آب کشور به ۲ آزمایشگاه مهم و کاربردی مجهز شد

تهران – ایرنا – رئیس مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: راه‌اندازی ۲ آزمایشگاه مهم و کاربردی بخش آب کشور در این مؤسسه افق‌های تازه‌ای در زمینه تحقیقات و آزمایش‌های منابع آبی باز می‌کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا کاویان‌پور» روز دوشنبه در مراسم افتتاح این دو آزمایشگاه گفت: مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو ۲ پژوهشکده مهم منابع آب و هیدرولیک با ۳ مرکز فعال در بخش تحقیقات و پژوهش‌های آبی دارد.

وی ادامه داد: مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر یکی از این مراکز فعال است که پژوهش‌های مهمی در باره دریای خزر انجام داده که باتوجه‌به نوسان‌های اخیری که این دریا دارد پژوهش‌های مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر از اهمیت بیشتری در این زمینه برخوردار شده است.

رئیس مؤسسه تحقیقات آب مرکز مطالعات و تحقیقات آب و فاضلاب را یکی دیگر از مراکز مهم این مؤسسه برشمرد که کارهای زیادی در باره تحقیقات در بخش آب و فاضلاب در دستور کار دارد.

 این مقام مسئول مرکز تحقیقات و مطالعات سازندهای سخت را یکی دیگر از مراکز فعال این مؤسسه دانست و ادامه داد: علاوه بر اینها مؤسسه تحقیقات آب آزمایشگاه‌های تخصصی در بخش آب دارد که آزمایش‌های زیادی در این زمینه انجام داده و می‌دهد که این آزمایشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین ارکان آب و فاضلاب کشورمان به‌حساب می‌آیند.

وی افزود: علاوه بر آزمایشگاه‌های مذکور امروز ۲ آزمایشگاه تخصصی میکروبیولوژی برای آزمایش‌های بیولوژیکی در بخش آب و آزمایشگاه پایلوت فناوری‌های نوین صنعت آب و فاضلاب را راه‌اندازی کردیم که افق‌های تازه‌ای فراروی بخش آب کشور قرار خواهند داد.

رئیس مؤسسه تحقیقات آب گفت: صنایع دارویی کشور بخش قابل‌توجهی از آب را مورداستفاده قرار می‌دهند که با درصد بالایی آلودگی به مواد شیمیایی رهاسازی می‌شوند که آزمایشگاه بیولوژی راهکارهای ایمن‌سازی این آب‌ها برای برگشت بی‌خطر آنها به چرخه طبیعت را بررسی کرده و بهترین راهکارها را ارائه می‌دهد.

کاویان‌پور ادامه داد: آزمایش‌های این آزمایشگاه کمک خواهد کرد فعالان صنایع دارویی بتوانند با انتخاب این راهکارها آب سالمی را به چرخه طبیعت برگردانند.

وی افزود: آزمایشگاه فناوری‌های نوین بخش آب نیز راهکارهای مناسب تصفیه آب در صنایع را بررسی کرده و بهترین روش‌ها را در اختیار صنایع قرار خواهد داد تا بتوانند پساب سالم تولید کنند.

رئیس مؤسسه تحقیقات آب خاطرنشان کرد: در این آزمایشگاه سنجش کیفی فاضلاب نیز صورت می‌گیرد. برای راه‌اندازی این دو آزمایشگاه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شده است.

«رضا روزبهانی» معاون پژوهشی مؤسسه تحقیقات آب هم در این مراسم گفت: فعالیت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی زیادی در این مؤسسه در حال انجام است تا مشکلات بخش آب کشور را ساماندهی کند.

وی با بیان اینکه شرایط آبی کشور شرایط مناسبی نیست ادامه داد: افت سطح آب‌های زیرزمینی، پدیده فرونشست و کاهش کیفیت آب مشکلاتی است که مؤسسه تحقیقات آب در حال بررسی و ارائه راه‌حل‌های مناسب برای آنها است.

معاون پژوهشی مؤسسه تحقیقات آب افزود: تغییرات اقلیمی اکنون مشکلات آبی را عیان‌تر کرده که تلاش برای یافتن راه‌های کاهش این مشکلات از اهمیت بالایی برخوردار است.

روزبهانی ادامه داد: سال‌های گذشته به هنگام بروز سیلاب وزارت نیرو در مقابل این تهدید بی‌دفاع بود؛ اما اکنون مؤسسه تحقیقات آب سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب را راه‌اندازی کرده که هر لحظه اطلاعات موردنیاز را در اختیار مسئولان قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در عرصه خشکسالی نیز مؤسسه گام‌های خیلی مهمی برداشته که به‌زودی اطلاعات کاملی در این زمینه منتشر خواهیم کرد.

معاون پژوهشی مؤسسه تحقیقات آب گفت: بسیاری از سدهای کشور دارای عمرهای بالایی هستند که مشکلاتی را ایجاد کرده است بر همین اساس مؤسسه تحقیقات آب پایش کیفی سدهای کشور را انجام می‌دهد تا از عملکرد آنها اطلاع حاصل کند.

روزبهانی از تلاش برای بررسی راهکارهای مناسب برای موضوع ساماندهی رودخانه‌ها در مؤسسه تحقیقات آب خبر داد و خاطرنشان ساخت: تحقیقات بسیار خوبی در زمینه دریای خزر در این مؤسسه انجام‌گرفته که آینده خوبی برای این دریا رقم خواهد زد.

وی به مشکلات کم‌آبی کشور اشاره کرد و گفت: این در حالی است که ظرفیت خیلی خوبی در بخش پساب در اختیار داریم که باید با تحقیقات مناسب از این ظرفیت استفاده کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha