فرهنگ دفاع مقدس را با زبان نسل امروز به جامعه منتقل کنیم

تهران- ایرنا- رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس با حضور در تئاترشهر از نمایش «شراره» در تالار سایه این مجموعه دیدن کرد و گفت: فرهنگ دفاع مقدس را به‌درستی و با زبان نسل امروز جامعه منتقل کنیم.

به گزارش خبرنگار تئاتر ایرنا؛ امیرمحمود سزاوار رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس شامگاه یکشنبه (هشتم آبان ماه) با حضور در مجموعه تئاترشهر ضمن دیدار با سیدمحمدجواد طاهری رئیس مجموعه به تماشای نمایش «شراره» به کارگردانی محمدمهدی خاتمی در تالار سایه نشست.

رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس در دیدار با رئیس مجموعه تئاترشهر گفت: تئاتر ازجمله از هنرهای ارزشمندی است که هر مجموعه فرهنگی می‌تواند برای توسعه آن نهایت تلاش خود را انجام دهد. بنده هم به دلیل وظایفی که به عهده‌دارم و هم علاقه‌مندی‌هایم به هنر نمایش همراه با همکارانم در سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس کوشش می‌کنیم تا ارتباط دهنده مؤثری میان اهالی شریف تئاتر با نیروهای مسلح باشیم.

وی ضمن تشریح برخی از فعالیت‌های صورت گرفته در سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس به برگزاری جشنواره تئاتر «سنگر» اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با فعالیت‌های مؤثری که توسط جناب ایرج افشاری از هنرمندان تلاشگر حوزه تئاتر در مجموعه ما صورت گرفت ما شاهد برگزاری جشنواره تئاتر سنگر بودیم که توانست در همین گام‌های اولیه تعامل خوبی با هنرمندان برقرار کند و امیدوارم چنین رویکردی به‌واسطه همراهی بیشتر هنرمندان این عرصه و مجموعه‌های ارزشمندی چون تئاتر شهر استمرار داشته و ما بتوانیم در راستای تولید آثار مرتبط با دفاع مقدس و مقاومت به دستاوردهای مناسبی برسیم که مخاطبان نیز با این آثار نمایشی ارتباط خوبی بگیرند.

تئاتر دفاع مقدس رسانه‌ای موثر برای توسعه هنر نمایش است

اگر بتوانیم فرهنگ دفاع مقدس را به‌درستی و با زبان نسل امروز جامعه به آن‌ها منتقل کنیم یقین دارم، این ژانر می‌تواند تبدیل به یک ابزار رسانه‌ای مؤثر برای توسعه تئاتر باشد. من همواره تاکید می‌کنم که چنین رویکردی بخشی از وظیفه ما برای نسل امروز جامعه ایرانی است که می‌تواند تبدیل به بخشی از افتخارات ما شود

فرهنگ دفاع مقدس را با زبان نسل امروز به جامعه منتقل کنیم

هنرمندان تئاتردفاع مقدس به سبب برخی کم‌کاری‌ها از این بدنه جدا شدند

آنچه در جریان تئاتر دفاع مقدس می‌تواند بیش از هر نکته دیگر موردتوجه قرار گیرد، پرهیز از شتابزدگی و شعارزدگی است

سیدمحمدجواد طاهری رئیس تئاترشهر نیز در این دیدار، به تأثیرگذاری جریان تئاتر مقاومت و دفاع مقدس در معرفی هنرمندان مطرح عرصه تئاتر اشاره کرد و گفت: بسیاری از هنرمندانی که اکنون تبدیل به حرفه‌ای‌ترین هنرمندان در عرصه‌های مختلف تئاتر، سینما و تلویزیون شده‌اند برخاسته از جریان تئاتر دفاع مقدس هستند.

وی ادامه داد: هنرمندانی که متاسفانه با تغییر شرایط و برخی از کم‌کاری‌ها از این بدنه جدا شدند. فضایی که رویکرد اقتصادی و بازاری به تئاتر و کمبود توجه به آثار تأثیرگذار و جریان ساز در حوزه تئاتر مقاومت، انگیزه‌های بسیاری را گرفت.

طاهری خاطرنشان کرد: آنچه در جریان تئاتر دفاع مقدس می‌تواند بیش از هر نکته دیگر موردتوجه قرار گیرد، پرهیز از شتابزدگی و شعارزدگی است. موضوعی که طی سالیان اخیر متاسفانه روند رو به رشدی داشته و می‌بایست روی آن تمرکز بیشتری کرد.

وی تصریح کرد: این در حالی است که توجه به مؤلفه‌های مهمی چون ادبیات و تاریخ این سرزمین که گنجینه‌ای تمام‌نشدنی در فرهنگ و هنر این سرزمین است می‌تواند بازوی محرک و مؤثری برای الگوسازی و تربیت تفکرات جدید در حوزه تئاتر دفاع مقدس باشد. ما می‌توانیم از این مؤلفه‌ها بهره‌برداری بیشتری داشته باشیم به‌شرط اینکه فضای موجود را به‌صورت دقیق و علمی آسیب‌شناسی کنیم.

فرهنگ دفاع مقدس را با زبان نسل امروز به جامعه منتقل کنیم

آموزش، تولید و اجرا سه رکن اصلی و اساسی فرآیند تئاتر است

این بازیگر و کارگردان تئاتر تصریح کرد: آموزش، تولید و اجرا سه رکن اصلی و اساسی فرآیند تئاتر است. موضوعاتی که می‌تواند با دقت نظر در حوزه تئاتر مقاومت به دور از مناسبت‌ها و روزهای مرتبط با این دوران باشکوه موردتوجه بیشتری قرار گیرد و در کنار موضوعات مغفول مانده جنگ که تعدادشان هم کم نیست تبدیل به گنجینه‌ای تمام‌نشدنی برای بهره‌برداری روی صحنه تئاتر شود.

محمدمهدی خاتمی کارگردان نمایش «شراره» نیز پس از پایان اجرای سوم این اثر نمایشی از حضور رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس قدردانی کرد.

بعد از این دیدار لوح قدردانی از سوی رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس به محمدمهدی خاتمی کارگردان نمایش «شراره» اهدا شد.

«شراره» عنوان تازه‌ترین اثر نمایشی تئاتر شهر است که طی روزهای گذشته به نویسندگی و کارگردانی محمدمهدی خاتمی اجرای خود را در تالار سایه مجموعه آغاز کرده است.

در این اثر نمایشی که ساعت ۱۹ به مدت‌زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۷۰ هزار تومان روی صحنه می‌رود، نسرین نکیسا، شهرام مسعودی، تکتم اخجوانی، امینا خاتمی، مرجان علوی، مجتبی زادفر، پرویز گوهری‌راد، امیراحسان امیرپور، محمدمهدی خاتمی، غلامرضا عارف‌نژاد و حامد وکیلی به‌عنوان بازیگر حضور دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha