موفقیت‌های وزیر صمت در عرصه خودرو؛ از ارتقای کیفیت و حذف قرعه کشی تا واردات

تهران- ایرنا- وزارت صمت در پاسخ به یکی از روزنامه‌ها بر این امر تأکید کرده که ارتقای کیفیت خودروها داخلی، افزایش تیراژ تولید و حذف تدریجی قرعه‌کشی و واردات خودرو با هدف کنترل بازار از ابتدا در دستور کار وزیر صمت قرار داشته و تاکنون اقدامات مناسبی در این زمینه انجام شده و بخش مهمی از اهداف نیز محقق شده است.

به گزارش ایرنا، وزارت صمت در پاسخ به گزارشی که در روزنامه «جهان صنعت» در تاریخ ۲۰ مهر، با عنوان «فاطمی‌امین می‌ماند یا می‌رود؟» آورده است: «احتراماً پیرو درج خبری با عنوان «فاطمی امین می‌ماند یا می‌رود؟» که در روز ۲۰ مهر ۱۴۰۱ روی خروجی روزنامه «جهان‌صنعت» گرفت به استحضار می‌رساند؛ در آغاز به کار دولت سیزدهم وضعیت خودروسازی در بخش تولید ، تیراژ و کیفیت نابسامانی‌هایی داشت که نیاز به برنامه‌ریزی برای رفع آنها بود؛ بنابراین برنامه‌های دقیقی به‌صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در وزارت صمت تدوین و پایش آن انجام شد.

بخشی از این برنامه مربوط به افزایش تولید و تیراژ بود که در سال جاری در بخش‌های مختلف افزایش دوبرابری تیراژ را شاهد بودیم در بخش کیفیت نیز در پروژه‌های مختلف شاهد افزایش بودیم به صورتی که عیوب پرتکرار در محصولات و عیوب مربوط به قطعات با ساماندهی در زنجیره تأمین خودروسازان مرتفع شد. با افزایش تولید موضوع قرعه‌کشی به‌تدریج در حال حذف‌شدن است که در حال حاضر ۵۰ درصد از محصولات خودروسازان از فرایند قرعه‌کشی حذف شده است و تا پایان سال نیز با افزایش تولید این فرایند به طور کامل حذف می‌شود.

یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم واردات خودرو باهدف کنترل بازار و رسیدن خودروی مناسب به دست اقشار مختلف جامعه بود؛ بنابراین در شهریورماه واردات خودرو به تصویب هیات وزیران رسید که پس از آن جلسات مختلفی با سازمان‌هایی از جمله بانک مرکزی و برنامه‌وبودجه و وزارتخانه‌های اقتصادی و دارایی کشور برگزار شد که سازوکارهای واردات در داخل شناسایی و پیاده‌سازی شود.

همچنین با بازیگران نقش اصلی در واردات و تولیدکنندگان خودرو جلساتی برگزار شد که در حال حاضر نیز شرکت‌هایی که در خواست واردات دارند و واجد شرایط قرارداد رسمی و خدمات پس از فروش و همچنین استانداردهای ملی و سرمایه‌گذاری فناورانه را داشته باشند در سامانه‌ای که برای این منظور در نظر گرفته شد ثبت سفارش می‌کنند. امیدوار هستیم تا پایان سال تمام وارداتی که برای امسال در نظر گرفته شده است محقق شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha