۷۰درصد خانه‌های کشتی مازندران نیازمند مقاوم‌سازی است

ساری - ایرنا - دبیر هیات کشتی مازندران گفت : ۷۰ درصد از مجموع ۱۵ خانه‌ کشتی مازندران نیازمند مقاوم‌سازی و بازسازی است.

غلام نوری‌زاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در زمان حاضر حدود ۱۲ هزار کشتی‌گیر در گروه سنی نونهالان و نوجوانان زیر سقف‌های غیرایمن خانه‌های کشتی در شهرستان‌های مختلف مازندران در حال آموزش هستند که احتمال ریزش دیواره هر یک از این سالن‌ها وجود دارد.

وی با بیان اعلام این که از زمان ساخت خانه های کشتی مازندران حدود ۲۰ تا ۲۵ سال بازمی‌گردد، گفت : متاسفانه در سال‌های گذشته هیچ‌گونه اعتباری برای نوسازی این خانه‌ها تخصیص نیافت که به طور حتم کمبود امکانات و ادامه این روند باعث دلسردی  کشتی گیران خردسال در مسیر قهرمانی خواهد شد.

دبیر هیات کشتی مازندران با اشاره به ریزش تعداد کشتی‌گیران مازندرانی که از رده‌های نونهالان و نوجوانان به تمرین کشتی می‌پردازند در سه سال اخیر، اضافه کرد : در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۸ هزار کشتی‌گیر در استان به ورزش کشتی مشغول بودند که این رقم اکنون ۱۲ هزار نفر رسید.

نوری‌زاد با اشاره به تعداد ۳۰۰ تخته تشک کشتی در خانه‌های کشتی مازندران، تصریح کرد: حدود ۸۰ درصد از این تشک‌ها در زمان حاضر نیازمند نوسازی است و عدم تعویص می‌تواند بیماری‌های قارچی ناشی از کثیفی تشک را در بین کشتی‌گیران تشدید کند.

وی خاطر نشان کرد : اکنون به دلیل نبود آب گرم و دوش حمام در خانه‌های کشتی بسیاری از کشتی گیران به بیماری های پوستی و قارچ مبتلا می شوند که به طور حتم این چالش ها باعث بی انگیزگی کشتی دوستان برای ادامه فعالیت می شوند.

دبیر هیات کشتی مازندران میزان اعتبارات مورد نیاز برای تهیه تشک های کشتی استاندارد و نوسازی خانه های کشتی مازندران را حدود ۳۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در ماه های گذشته با تلاش خیران نسبت به بازسازی ۳۰ درصد از این خانه ها اقدام شد که به طور حتم نوسازی بقیه این اماکن تخصیص اعتبارات ملی و استانی را می طلبد.

به گزارش ایرنا، از سال های گذشته تاکنون همواره مازندرانی‌ها بیشترین سهم از تیم ملی کشتی آزاد را در اختیار داشته اند. در المپیک ۲۰۱۲ لندن به دلیل حضور رضا یزدانی، مسعود اسماعیل‌پور و کمیل قاسمی در تیم ملی کشتی آزاد به عنوان المپیکی‌ترین جهان استان یاد شده بود. در آن مسابقات یک طلا توسط کمیل قاسمی کسب شد.

در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۲ بلگراد، مازندرانی‌ها از ۱۰ وزن ممکن هشت کشتی‌گیر در رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان داشتند که ۶ نفرشان توانستند مدال کسب کنند.

این قهرمانان با کمترین امکانات بر قله های افتخار تکیه زدند، اما باید به این یقین رسید که توجه به امکانات ورزشی جزو زیرساخت های الزامی برای مدال آوری و اهتزاز پرچم میهن در رویدادهای جهانی و المپیک است.

فقر زیرساختی و امکانات در رشته ورزشی کشتی در این استان قهرمان پرور، زیبنده ورزش کشور نیست. رفع این مشکل و تکمیل این طرح عزم ملی مسوولان با تخصیص اعتبارات لازم را می طلبد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha