۸ آبان ۱۴۰۱، ۲۱:۰۳
کد خبرنگار: 5368
کد خبر: 84928111
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

شیخ نعیم قاسم: از درخواست گفت‌وگوی بری حمایت می‌کنیم/عون به مقاومت علیه دشمن کمک کرد

تهران-ایرنا- معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی گفت که این جنبش از ابتکارعمل گفت‌وگوی رئیس پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور جدید حمایت می‌کند.

به گزار روز یکشنبه ایرنا از سایت النشره، نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به پایان دوره ریاست جمهوری میشل عون اظهار داشت: میشل عون دستاوردهای بسیاری داشت. او دست خارجی‌ها را از حکومت کردن بر لبنان کوتاه کرد و به مقاومت علیه دشمن اسرائیلی کمک کرد.
وی افزود: در دوران ریاست جمهوری عون به لطف وحدت موضع رسمی و همکاری ارتش، مردم و مقاومت، ترسیم مرزهای دریایی به سرانجام رسید.
نعیم قاسم درباره بحران سیاسی در لبنان و شکست در انتخاب رئیس جمهور علی‌رغم برگزاری چند جلسه در پارلمان در این باره گفت: حزب‌الله از ابتکارعمل نبیه بری رئیس پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور حمایت می‌کند.
وی ادامه داد: حزب‌الله تلاش کرد تا بین رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر به منظور تشکیل دولت آشتی برقرار کند و حتی در برخی مسائل شاهد پیشرفت بودیم، اما در نهایت این اتفاق رخ نداد.
نبیه بری سه شنبه گذشته در گفت وگو با روزنامه سعودی الشرق الاوسط جلسات شکل گرفته برای انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور را " نمایش شکست خورده و بی فایده " توصیف و تصریح کرد که گفت وگو با جریان های سیاسی برای دستیابی به توافق درباره نام رئیس جمهور آینده را جایگزین این جلسات خواهد کرد تا پس از آن رای گیری در پارلمان انجام شود.
وی اظهار داشت: جلسات انتخاب رئیس جمهو یک نمایش شکست خورده و بی فایده است و تلاش خواهم کرد که گفت وگو با جریان های سیاسی لبنان را جایگزین جلسات پارلمانی کند.
رئیس پارلمان لبنان گفت که نمایندگان خود را برای دیدار با جریان های سیاسی فرستاده تا نظر آنها را در این خصوص جویا شوند و زمینه شکل گیری یک گفتمان ملی به منظور انتخاب رئیس جمهور فراهم شود؛ به گونه ای که لبنانی ها نسبت به برون رفت از بحران های خطرناک کنونی موجود در کشورشان امیدوار شوند.
وی بار دیگر تکرار کرد: با توجه به نبود توافق و موازنه قوا در داخل پارلمان دعوت برای تشکیل جلسه انتخاب رئیس جمهور جدید بی فایده است.
نبیه بری گفت: گفت وگوی ملی جایگزین جلسات پارلمان خواهد؛ شد مگر آنکه امکان دستیابی به توافق حاصل شود که در آن صورت به سرعت در پارلمان تشکیل جلسه خواهم داد.
وی تاکید کرد که تا پایان یافتن دوره ریاست جمهوری فعلی خواستار برگزاری گفت وگوی ملی میان جریان های سیاسی نخواهد نشد.
رئیس پارلمان لبنان تاکید کرد: به هیچ وجه حاضر به پذیرش ایجاد خلاء در نهاد ریاست جمهوری و بلاتکلیف ماندن آن نخواهیم بود؛ مگر آنکه تمامی مکانیزم های لازم جهت در امان ماندن از این خلاء را بکار گرفته باشیم .  
نبیه بری در گفت وگوی دیگری با روزنامه لبنانی الجمهوریه با اشاره به اینکه از دیروز دریافت آراء و دیدگاه های گروه های سیاسی در خصوص انجام گفت وگوی ملی برای انتخاب رئیس جمهور جدید را آغاز نموده، تاکید کرد: قصد دارد به زودی این گفت وگو را آغاز نماید به امید آنکه فرآیند انتخاب رئیس جمهور جدید به زودی به نتیجه مطلوب دست یابد تا بدین ترتیب کشور از افتادن در گرداب خلاء ریاست جمهوری با توجه به پیامدهای منفی حاصل از آن در امان بماند.  
رئیس پارلمان لبنان خاطرنشان کرد: با  توجه به نتایج به دست آمده از جریان های سیاسی ذیربط به نتیجه مطلوب و موردنظر دست خواهد یافت و امیدوار است چنین نتیجه ای مثبت باشد تا بتوان بر اساس آن میان جریان های سیاسی جهت انتخاب رئیس جمهور به توافق دست یافت.
بری تاکید کرد: توافق دسته جمعی و گروهی اساس کار ما باقی خواهد ماند و ما باید به چنین نتیجه ای دست یابیم؛ به ویژه با توجه به اینکه وضعیت کشور اقتضا می کند که همگان برای کاهش رنج و محرومیت لبنانی ها دست به دست هم دهیم زیرا بدون چنین توافقی ما همچنان دور خود خواهیم چرخید.
پارلمان لبنان دوشنبه هفته گذشته برای چهارمین بار در انتخاب رئیس جمهور این کشور ناکام ماند تا شرایط سیاسی این کشور با توجه به پنج روز دیگر به پایان دوره ریاست جمهوری "میشل عون" رئیس جمهوری کنونی این کشور پیچیده تر شود.  پارلمان لبنان با حضور ۱۱۰ نماینده برگزار شد و جلسه رای گیری دیروز برای انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور به نتیجه نرسید. در این رای گیری، ۵۰ برگه سفید به صندوق افتاد و ۳۹ رای برای میشال معوض و ۱۳ رای برای لبنان الجدید و ۱۰ رای برای عصام خلیفه به صندوق انداخته شد و ۲ رای نیز باطله اعلام شد. انتخاب رئیس جمهور لبنان نیاز به رای دو سوم نمایندگان پارلمان دارد.
درپی ناکامی دیروز در انتخاب رئیس جمهور، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد که جلسه بعدی برای انتخاب رئیس جمهور در پنجشنبه آینده برگزار خواهد شد.
رئیس پارلمان لبنان یکشنبه گفته بود که برای آغاز رایزنی و گفت و گو میان نمایندگان به منظور رسیدن به توافق درباره گزینه ریاست جمهوری آمادگی دارد.
برخی منابع در داخل پارلمان لبنان یکشنبه به روزنامه الشرق الاوسط اعلام کردند که اختلافات همچنان درباره ویژگی های نامزد ریاست جمهوری است و گفت و گو ها درباره گزینه ها هنوز آغاز نشده است.
در همین رابطه، شیخ نبیل قاووق عضو شورای مرکزی حزب‌الله لبنان یکشنبه در سخنانی گفت که سفارتخانه‌های آمریکا و عربستان در بیروت باعث مانع‌تراشی در انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان هستند.
وی در این باره اظهار داشت: دیگر بر کسی پوشیده نیست که آمریکایی‌ها و سعودی‌ها نمی‌خواهند لبنان از بحران‌های خود خارج شود، بلکه تلاش می‌کنند لبنانی‌ها را از گفت‌وگو و اجماع نظر باز دارند.
شیخ نبیل قاووق خاطرنشان کرد: آنچه در جلسات پارلمان برای انتخاب رئیس جمهوری رخ می‌دهد، ثابت می‌کند که مداخلات سفارتخانه‌های آمریکا و عربستان روند انتخاب رئیس جمهور طبق موعدهای تعیین شده در قانون اساسی را مختل کرده است، چراکه آنها و حامیانشان می خواهند برای به چالش کشیدن و سوق دادن کشور به سمت درگیری کاندیدای مورد نظر خود را تحمیل کنند و اکنون همه می‌دانند که این دو سفارتخانه، روند انتخاب رئیس جمهور را در سخت‌ترین و دورترین مسیر قرار داده‌اند.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha