۸ آبان ۱۴۰۱، ۱۵:۳۳
کد خبرنگار: 5361
کد خبر: 84927653
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

از اشمایکل تا آلیسون؛ دروازه‌بان‌هایی که در لیگ برتر پاس گل می‌دهند

تهران - ایرنا - هرچند شرایط لیورپول در فصل جاری لیگ برتر جزیره مناسب نیست اما دروازه‌بانی دارد که علاوه بر حفاظت از دروازه، پاس گل هم می‌دهد.

به گزارش ایرنا، سال‌ها قبل در فوتبال دروازه‌بان بازیکنی بود که فقط مسئولیت مراقبت از دروازه را برعهده داشت. «مرد شماره یک» فقط موظف بود مقابل حملات حریف ایستادگی کند، ضربات پنالتی و ایستگاهی آنان را مهار کند. در این حالت، دروازه‌بان «نقش خاصی» در برنامه‌های تاکتیکی نداشت و تمریناتش، بیشتر بر مبنای «آمادگی برای مهار توپ ها و حملات» بود اما اکنون وضعیت کاملا فرق کرده است. چنین بازیکنی نه فقط مسئول دروازه تیمش است، بلکه در «پلان‌های تاکتیکی» تیم کاملا سهم دارد.

در فوتبال امروزی، در عمل «بازیسازی از عقب زمین» با خط دفاع شروع نمی‌شود بلکه این «مرد دروازه» است که با بازی پا یا دست، بارها در طول ۹۰ دقیقه، در کار طراحی بازی نقش دارد. نمونه‌ای برای این مورد، «مانوئل نویر»، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ است. او به خاطر برخورداری از چنین قابلیتی، از جمله عوامل قهرمانی ژرمن‌ها در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بود.

بازیکن ۳۶ ساله نه فقط در کار بازیسازی بلکه حتی به عنوان یک مدافع آخر، هنگام حملات حریف به پیش می‌آمد، تکل می‌زد و تیمش را صاحب توپ می‌کرد. بعد از درخشش او، مربیان برنامه‌های مدونی برمبنای قدرت بازیسازی دروازه‌بان‌های خود طراحی کردند.

این مساله آنقدر اهمیت دارد که اکنون یکی از برنامه‌های «اریک تن هاخ»، سرمربی منچستریونایتد این است که دروازه‌بانی داشته باشد که از عقب زمین، پاس دهد و بازیسازی را شروع کند.

در لیگ‌های معتبری نظیر انگلیس و آلمان، با شدت زیادی روی بهره برداری از تمام قابلیت‌های دروازه‌بان کار می‌شود. اکنون کار به جایی رسیده که حتی در تمرینات، از دروازه‌بان خواسته می‌شود «ارسال پاس سریع» به مهاجم را پیوسته تمرین کند تا در وقت بازی، آمادگی کافی برای انجام این کار داشته باشد و اینگونه بود که در تقابل دو هفته قبل لیورپول با منچسترسیتی، «آلیسون»، مرد شماره یک لیورپولی‌ها در اواخر بازی، یک لحظه «محمد صلاح»، هم تیمی نابغه‌اش را در وسط زمین تنها دید،‌ بعد با ارسالی بلند او را صاحب توپ کرد و «پاسور گل» تیمش در برد یک بر صفر شد!

در ارتباط با کار ارزشمند و مهمی که این بازیکن در «دوئل بزرگ» با سیتیزن‌ها انجام داد و «پایه‌گذار» برتری تیمش بود، در مدتی که گذشت بسیار صحبت شده اما به بهانه انجام این حرکت مهم، نگاهی به تاریخ لیگ برتر انگلیس می‌اندازیم و مروری به دروازه‌بان‌هایی که بیشترین تعداد پاس گل را داشتند، خواهیم داشت.

*پل رابینسون(۵ پاس گل)

دروازه‌بان اسبق تیم‌های لیدزیونایتد، تاتنهام و بلکبرن عنوان بیشترین تعداد پاس گل در تاریخ لیگ برتر را در اختیار دارد. او در مجموع ۲۰ سالی که بازی کرد، ۵ پاس گل داد. این دروازه‌بان در سال ۱۹۹۶ به لیدز در سن ۱۶ سالگی وارد شد و دو سال بعد نخستین بازی رسمی را انجام داد.

رابینسون  که در تیم ملی انگلیس نیز ۴۱ بازی کرده، شوت‌های محکمی می‌زد که همواره به کمک تیمش در برنامه‌های هجومی می‌آمد.

*پپه‌رینا(۴ پاس گل)

پپه‌رینا، دروازه‌بان خوش قامت اسپانیایی در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ برای لیورپول بازی کرد و با رافائل بنیتس همکاری داشت. او در ۹ سالی که در این تیم بزرگ بود، خود را در جمع بهترین‌های دروازه‌بان‌های این لیگ معرفی کرد و جایزه دستکش طلایی را برای سه سال متوالی (۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸ ) دریافت کرد.

رینا در طول دوران حضورش در فوتبال انگلیس چهار پاس گل داد که زیباترین آن، در سال ۲۰۰۹ مقابل آستون ویلا بود.

*دیوید سیمن(۴ پاس گل)

سیمن یکی از دروازه‌بان‌های بزرگ تاریخ لیگ برتر به شمار می‌رود که دو عنوان قهرمانی لیگ را زیر نظر آرسن ونگر در آرسنال به دست آورد. شماره یک اسبق انگلیس بخشی از خط دفاعی معروف توپچی‌ها بود که به استحکام دفاعی تیمش همیشه کمک می‌کرد. او البته فعالیت حرفه‌ای را با لیدزیونایتد در سال ۱۹۸۱ آغاز کرد و سپس به تیم پیتربورویونایتد رفت.

بعد بازی در تیم‌های بیرمنگام سیتی و کوئینز پارک رنجرز را تجربه کرد تا اینکه سال ۱۹۹۰ به آرسنال آمد و در این تیم تا سال ۲۰۰۳ ماند و در ایستگاه پایانی نیز در یک فصل برای منچسترسیتی ۱۹بازی کرد. وی در مجموع سال‌های حضورش در لیگ برتر ۴ پاس گل داد.

 *مارک کراسلی(۳ پاس گل)

دروازه‌بان اسبق تیم ملی فوتبال ولز در دوران ورزشی بلندی که داشت در بالاترین سطح، بازی حضور در تیم های ناتینگهام فارست، میدلزبرو و فولام را تجربه کرد.

او که در کارنامه‌اش ۸ بازی ملی را نیز ثبت کرد، بهترین دوره ورزشی خود را به ادعای بسیاری در «ناتینگهام» پشت سرگذاشت؛ جایی که او بیش از یک دهه حضور موفق شد بیش از ۳۰۰ بازی باشگاهی انجام دهد.

او به جام قهرمانی نرسید اما در دهه ۹۰ نامش را به عنوان گلری از لیگ برتر ثبت کرد که ۳ پاس گل داد.

*تیم هاوارد(۳پاس گل)

این دروازه‌بان آمریکایی موفق با منچستریونایتد در سال ۲۰۰۳ وارد فوتبال انگلیس شد و یک دهه را با اورتون گذراند.

دروازه‌بان لژیونر چهره‌ای محبوب در مرسی ساید بود و خود را به عنوان یکی از قابل اعتمادترین دروازه‌بانان لیگ برتر معرفی کرد. او نیز موفق شد در ۱۳ سالی که در لیگ برتر حضور داشت، ۳ پاس گل دهد.

*یوسی جاسکلاینن(۳ پاس گل)

جاسکلاینن اواخر دهه نود تنها با ۱۰۰ هزار پوند با بولتون قرارداد امضا کرد و به عنوان خریدی خوب معرفی شد زیرا به باشگاهش کمک کرد تا قبل از آنکه خود به عنوان اسطوره باشگاه مطرح شود، دوباره به لیگ برتر صعود کند.

با وجودی که مرتب نامش در فهرست خرید تیم‌های بزرگتر بود اما «مرد شماره یک فنلاندی» وفادار ماند و بیش از ۵۰۰ بازی در تمام رقابت‌ها انجام داد. او پس از کمک به تیم سام آلاردایس جهت صعود به اروپا، به عنوان  بهترین بازیکن سال باشگاه در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ انتخاب شد.

او نیز دروازه‌بانی با ثبت ۳ پاس گل در لیگ جزیره است.جاسکلاینن یکی از۱۶ دروازه‌بانی است که در ۲۰ سال حضور خود بیش از ۱۰۰ مرتبه در لیگ برتر کلین شیت کرده‌ است.

*پیتراشمایکل(۳ پاس گل)

اسطوره بزرگ دانمارک به باور بسیاری بهترین دروازه‌بان تاریخ لیگ برتر شناخته می‌شود. او بخش مهمی از دوران فوتبالش را همراه با تیم منچستریونایتد در دهه نود پشت سرگذاشت. اشمایکل در دوره‌ای درخشان در الدترافورد، موفق شد پنج عنوان قهرمانی کسب کند و بهترین بازیکن فصل (۱۹۹۶-۱۹۹۵) نیز شود. اشمایکل در آغاز دوران تحول فوتبال، با پرتاب‌های بلندش، تاثیر بسزایی در بازی هجومی تیمش داشت.

در این لیگ البته در تیم‌های استون ویلا و منچسترسیتی نیز حضور یافت. نکته جالب در سال ۲۰۰۱ برای ویلایی‌ها گلزنی کرد و نخستین مرد شماره یک لیگ برتر شد که در این مسابقات گل می‌زند.

*آلیسون(۳ پاس گل)

دروازه‌بان برزیلی لیورپول که از سال ۲۰۱۹ آنفیلدی است، با حرکت زیبایی که مقابل منچسترسیتی انجام داد اکنون به رکورد ۳ پاس گل در لیگ جزیره دست یافته است. او دو پاس گل قبلی را در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ مقابل منچستریونایتد و نوریچ سیتی داده بود ضمن آنکه در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ مقابل وست برومویچ، گلزنی هم کرد.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha