اعلام آمادگی نخست‌وزیر ارمنستان برای امضای سند تمدید حضور صلح‌بانان روسی در قره‌باغ

تهران- ایرنا- نخست‌وزیر ارمنستان برای امضای سندی که منجر به تمدید حضور صلحبانان روسی به مدت ۱۰ الی ۲۰ سال در منطقه قره باغ می‌شود، اعلام آمادگی کرد.

به گزارش ایرنا از تارنمای نیوز ارمنستان، نیکول پاشینیان امروز شنبه در کنگره «حزب قرارداد مدنی» اعلام کرد که در نشست روز دوشنبه سوچی آماده پذیرش و امضای رسمی سندی برای دستیابی به توافقی است که به معنی پذیرش امضای معاهده صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

نخست وزیر ارمنستان همچنین تایید کرد که آماده پذیرش حضور صلحبانان روسی در ناگورنو- قره باغ به مدت ۱۰ الی ۲۰ سال است.

وی همچنین افزود: من پیشنهاد می‌کنم (ولادیمیر پوتین) رییس جمهور روسیه این پیشنهاد را مطرح کند. من هم می‌توانم این پیشنهاد را مطرح کنم اما روسیه باید از آن حمایت کند زیرا من نمی‌توانم تصمیم بگیرم که صلحبانان روسیه برای مدت مشخصی آنجا بمانند.

گفت و گوهای پوتین با پاشینیان و الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان قرار است روز دوشنبه در اقامتگاه رییس جمهوری روسیه در دریای سیاه در سوچی برگزار شود.

بر اساس اعلام کاخ کرملین، رهبران درباره اجرای توافق صلح ۲۰۲۰ با میانجیگری روسیه و گام‌های بیشتر برای تقویت ثبات و امنیت در قفقاز گفتگو خواهند کرد، همچنین موضوعات مربوط به بازسازی و توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی و حمل و نقل نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مسکو میانجی قراردادی بود که به مناقشه‌ای که در سال ۲۰۲۰ بین ایروان و باکو به‌وقوع پیوست پایان داد. دو جمهوری شوروی سابق از سال ۱۹۹۱ زمانی که ارمنستان قره‌باغ کوهستانی (منطقه‌ای که از نظر بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته شده بود) را اشغال کرد، روابط پرتنشی داشتند. ماه گذشته درگیری‌ها بار دیگر به‌طور ناگهانی شعله‌ور شد و در مجموع ۳۰۰ نفر از طرفین جان خود را در این میان از دست دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha