استفاده از کارت‌ سوخت آزاد پمپ‌بنزین‌ها در جنوب و شرق کرمان زمان‌دار شد

جیرفت- ایرنا- فرماندار جیرفت اعلام کرد که براساس تصمیم استانی استفاده از کارت های آزاد سوخت در جایگاه ها در این شهرستان، سایر مناطق جنوب و شرق استان فقط از ساعت ۲۲ شب تا ۶ صبح ممنوع است.

به گزارش ایرنا با توجه به قاچاق سوخت در جنوب و شرق استان کرمان این تصمیم عملیاتی شده است.

احمد بلندنظر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تشریح مصوبات جلسه شورای تامین و نیز نشست هماهنگی و ساماندهی عرضه سوخت در این شهرستان با حضور مسئولان استانی اظهارداشت: نیروی انتظامی هم موظف شده خودروهای سنگین با باک های غیرمجاز یا با ظرفیت غیراستاندارد باک را شناسایی و متوقف کند.
فرماندار جیرفت اضافه کرد: یکی از راهکارهای دیگر موظف کردن خودروهای سنگین داخل شهرستان جیرفت که از بارنامه بهره نمی برند برای ثبت نام در سامانه مدنظر و نصب جی پی اس بر روی این خودروهاست که بر اساس پیماش آنها سوخت تعلق گیرد.
وی افزود: نصب دوربین در هر جایگاه عرضه سوخت که ارتباط با مرکز نظارتی داشته باشد نیز برای جلوگیری از سوختگیری چند باره یک خودرو از دیگر پیشنهادهای مصوب شده در شورای تامین شهرستان بود.
بلندنظر یادآور شد: بسیاری از این مصوبات همچون نصب دوربین به شرکت توزیع فرآورده‌های برمی‌گردد که باید دید با توجه به اعتباراتی که دارند و اختصاص می‌دهند چه زمان عملی می‌شود.
وی اظهارداشت: کد ۱۲ شرکت پخش فرآورده های نفتی در جیرفت فعال نیست تا خودروهای سنگینی که طبق بارنامه نباید در جیرفت حضور داشته باشند از سوختگیری آنها به صورت مکانیزه ممانعت شود.
بلندنظر همچنین با انتقاد از حضور نداشتن مستمر بازرسان شرکت پخش فرآورده های نفتی در شرایط کنونی در جایگاه های سوخت اظهار داشت: بازرسان ۱۵ روز یا ۳۰ روز یک بار به جایگاه ها سرکشی می کنند که یکی از دلایل این مشکل کمبود نیروی این شرکت است.
وی ادامه داد: یکی از راهکارهای بلندمدت که پیشنهاد شده، احداث انبار و مخازن ذخیره فرآورده های نفتی در شهرستان جیرفت است که با توجه به وجود هفت شهرستان با یک میلیون نفر جمعیت در جنوب کرمان و همچنین فاصله ۲۴۰ کیلومتری از شهر کرمان، این نکته ضروری است.

فرماندار شهرستان جیرفت گفت: وجود قاچاق، نرسیدن بموقع سوخت به شهرستان، خرابی نازل های جایگاه ها و نبود نظارت روزانه از سوی بازرسان شرکت پخش فرآورده های نفتی از دلایل اصلی وجود صف های طولانی در جایگاه های سوخت است.
وی در عین حال با اشاره به آمارها مبنی بر افزایش مصرف سوخت در این شهرستان باوجود اجرای طرح های محدودسازی عرضه سوخت، افزود: روند مصرف بنزین در شهرستان جیرفت از ۵۰۰ هزار لیتر در مدت مشابه سال گذشته در مقایسه با امسال به حدود ۸۰۰ هزار لیتر رسیده است.

به گزارش ایرنا مقابله با قاچاق سوخت با جلوگیری از راه های درز سوخت ضروری است اما در عین حال اقدامات مربوط به این امر نباید به دردسر برای شهروندانی که در امر قاچاق سوخت دخیل نیستند بیانجامد؛ لذا طی ماه های اخیر اجرای طرح ساماندهی عرضه بنزین در جنوب و شرق استان با مسائلی مواجه شده که تشکیل صف های طولانی را مقابل جایگاه ها به دنبال داشته است.

برای حل این مشکل ابتدا سقف روزانه برداشت از کارت های سوخت افزایش یافت که باز همچنان در برخی مناطق با صف های طولانی مواجه هستیم؛ لذا برخورد با قاچاقچیانی که از طریق کارت آزاد جایگاه ها به این کار مبادرت می کنند در دستور کار قرار گرفته است تا با مقابله با این دسته از قاچاقچیان، شهروندان عادی نیز کمتر دچار زحمت شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha