مدیر آژانس بین المللی انرژی: ما در بحبوحه بحران واقعی انرژی در جهان هستیم

تهران- ایرنا- فاتح بیرول مدیر آژانس بین المللی انرژی بامداد سه‌شنبه گفت: ما در بحبوحه بحران واقعی انرژی در جهان قرار داریم.

به گزارش ایرنا، بیرول به خبرگزاری رویترز گفته است که بازارهای گاز طبیعی مایع در سال آینده شاهد بزرگ‌ترین کمبود خواهد بود.

مدیر آژانس بین المللی انرژی درخصوص تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت به میزان ۲ میلیون بشکه در روز نیز مدعی شد: این تصمیم دارای خطرات بسیاری است.

گروه اوپک پلاس در آخرین نشست خود اعلام کرد که تولید نفت خود را ۲ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد و این اقدام که بزرگترین کاهش از زمان همه گیری کرونا محسوب می‌شود؛ با واکنش تند مقام های آمریکایی مواجه شد که نگران افزایش قیمت بنزین در کشور خود هستند.

 این توافق با وجود فشار آمریکا و دیگر کشورها برای تولید بیشتر، حاصل شده و عرضه را در بازاری که هم اکنون نیز در تنگنا هست، محدودتر می‌کند.  

تحلیلگران سیتی بانک گفته‌اند، افزایش قیمت نفت با کاهش قابل توجه تولید این محصول می‌تواند دولت بایدن را در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره عصبانی کند.

این تحلیلگران با اشاره به لایحه مقابله با انحصارطلبی آمریکا علیه اوپک بیان کردند که تصمیم جدید اوپک پلاس می‌تواند واکنش‌های سیاسی بیشتری را از سوی آمریکا برانگیزد که شامل آزادسازی بیشتر ذخایر استراتژیک و نیز گسترش لوایح نوپک (علیه اوپک) است.

پیش بینی بانک جی پی مورگان نیز نشان داده که واشنگتن اقدامات متقابلی از جمله آزادسازی ذخایر بیشتر نفت را در دستور کار قرار می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha