یک روانشناس به ازای ۳۰ هزار نفر از جمعیت آذربایجان شرقی وجود دارد

تبریز-ایرنا- مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه هم اکنون ۱۲۰ روانشناس بالینی و ارشد در مراکز بهداشتی و درمانی آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند، گفت: به ازای ۳۰ هزار نفر از جمعیت آذربایجان شرقی یک روانشناس وجود دارد .

وهاب اصل رحیمی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، سلامت روان را جزو اولویت های اساسی در مجامع مختلف عنوان کرد که تمامی حکومت‌ ها و کشورها نسبت به این قضیه حساس بوده و مسئولیت دارند.

به گفته وی روان شناسان شامل تیمی از مراقب، بهورز، پزشک و کارشناس ارشد سلامت روان هستند و در حوزه‌های مختلف پروتکل‌هایی وجود دارد که موظفند خدمات را به صورت رایگان ارائه دهند، اما شاید مراجعین در لیست انتظار بمانند که دلیل آن مراجعات زیاد است.

اصل رحیمی با اشاره به اینکه حدود سه هزار روانشناس در مقطع ارشد و بالینی برای مراکز بهداشتی کشور تربیت شده‌اند که از این تعداد ۱۲۰ نفر به آذربایجان شرقی اختصاص دارد، اظهار داشت: این روانشناسان در راستای ارتقای سلامت روان شهروندان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در ایران و آذربایجان شرقی یک مشکل اساسی تحت عنوان برچسب زدن وجود دارد مانند " این فرد روانی است، داروهای خود را نخورده، افسرده است " و این دیالوگ ها با حالتی توهین آمیز بیان می‌شود.

اصل رحیمی افزود: زمانی که  یک فرد غمگین است یعنی روابط ما بهم خورده است و باید تنظیم شود و باید به این باور برسیم که همچنان که در بیماری‌های دیگر به پزشک مراجعه می‌کنیم وقتی حال روان ما خوب نیست باید به روانشناس مراجعه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه انگ اجتماعی باید از بیماری‌های روان پزشکی برداشته شود، خاطرنشان کرد: در غیر این صورت شاهد افزایش بیماری‌های روانی، توسعه مشکلات و بیمارستان‌های روانپزشکی در کشور و استان خواهیم بود.

مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه انسان متشکل از جسم و روان است و هم‌چنان که جسم آسیب دیده و قابل پیشگیری است، روان هم قابل درمان است، یادآور شد: روانشناسان هم برای این امر تربیت شده‌اند چرا که این مشکلات قابل مهار است.

اصل رحیمی از اختلال روانی ۳۵ درصدی مردم جهان خبر داد و گفت: هر عاملی که بهره‌وری ما را کاهش دهد بار بیماری است و بیمار آن بار را به جامعه تحمیل می‌کند، بنابراین اگر بخواهیم جامعه ما توسعه یافته باشد باید سلامت روان را در اولویت قرار دهیم.

وی سلامت روان را موضوعی همگانی تعریف کرد که همه در قبال آن مسئول هستند و در جامعه ما در حوزه اقتصاد باید خبرها به‌ گونه‌ای دسته‌بندی شوند که مردم را در اوج ناامیدی قرار ندهد، جامعه ما باید نسبت به سلامت روان مطالبه گر شود.

اصل رحیمی به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حوزه روان شناسی اشاره و اضافه کرد: تاکنون ۷۰ درصد مراجعان مراکز بهداشتی درمانی استان را ارزیابی روان‌ شناختی کردیم که از بین آن‌ها نزدیک به ۶ درصد اختلالات روان پزشکی پیدا کرده‌اند که براساس آمارها باید ۲۵ درصد می‌بود، اما مردم استان به دلیل انگ اجتماعی وضعیت روانی خود را اعلام نمی‌کنند.

به گفته وی از این ۶ درصد، ۵۵ درصد افسردگی و ۲۰ درصد اضطراب داشتند، در حالیکه اگر جامعه هدف بیشتر با مراکز بهداشتی همراه می‌ شد، یه طور قطع این آمار بالاتر می‌ رفت.

اصل رحیمی ﻧﻘﺶ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ‌ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺩﻡ ﻧﻬﺎﺩ ﻭ ﺍﻧﺠﻤﻦ‌ﻫﺎﯼ ﻋﻠﻤﯽ ﺩﺭ ﺍﺭﺗﻘﺎﯼ ﺳﻼﻣﺖ ﺭﻭﺍﻥ ﻭ ﺑﻬﺰﯾﺴﺘﯽ ﺟﺎﻣﻌﻪ را مهم خواند و ادامه داد: در جهان امروز مبنای حرکت و پیشرفت مبتنی بر مردم است و هر جامعه‌ای که مردم محور باشد و بتواند اجزای جامعه را در قالب تشکل های مردمی توسعه دهد، سرمایه اجتماعی قوی دارد، بر این اساس زمانی که نهادهای مدنی غیردولتی و غیرسازمانی را می‌بینیم که در دل مردم شکل گرفته‌اند باید سازمان‌های مردم نهاد را که بر پایه عشق و احساس درونی خود مردم شکل گرفته و به دنبال توسعه خدمات اجتماعی و فرهنگ جامعه هستند، قدر بدانیم و نقش آنها را در سلامت روان جامعه تعریف کنیم.

وی اظهار داشت: در این زمینه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز مرکزی را اختصاص داده‌ایم که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند و به دنبال آن هستیم تا این نهادها را توانمند کرده و مشکلات سلامت را به آنها منتقل کنیم.

اصل رحیمی ﺗاﺛﯿﺮ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﺳﺎﻟﻢ ﻭﺍﻟﺪﯾﻦ ﻭ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻥ ﺩﺭ ﺗﺤﮑﯿﻢ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ به منظور کاهش میزان افسردگی در جامعه را مهم خواند و با بیان اینکه خانواده هسته اساسی توسعه جامعه است، گفت: جامعه‌ای که خانواده محور نباشد و شاخصه سالم نداشته باشد به سر منزل مقصود نخواهد رسید و توسعه آن در پرده ابهام قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha