۳۰ مهر ۱۴۰۱، ۱۲:۲۷
کد خبرنگار: 5273
کد خبر: 84919705
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

ایران با خرید و سوآپ گاز از روسیه به هاب انرژی منطقه تبدیل می‌شود

تهران - ایرنا - عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: قطعاً ایران می‌تواند با خرید و سوآپ گاز از روسیه، ایران را به هاب انرژی تبدیل و از این طریق درآمد ارزی بالایی را وارد کشور کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مساله سوآپ یا خرید گاز روسیه طی هفته‌های اخیر، به یکی از موضوعات روز حوزه انرژی کشور تبدیل شده است، چرا که با شروع جنگ روسیه و اوکراین، کشورهای اروپایی نسبت به این جنگ موضع گرفتند و تحریم‌های مختلفی را بر محصولات صادراتی روسیه اعمال کردند.

بیشترین و مهم‌ترین این تحریم‌ها در حوزه انرژی، به ویژه گاز بوده است. در کنار این موضوع برخی شرکت‌های اروپایی فعال در صنعت گاز روسیه، از صنعت گاز این کشور خارج شدند و این موضوع باعث شد ظرفیت صادرات LNG کشور روسیه نیز کاهش یابد و ظرفیت کشورهای همسایه روسیه برای خرید یا سوآپ گاز برای این کشور مورد اهمیت قرار گیرد.

با توجه به این‌که کشور ایران مورد دسترس روسیه است و ظرفیت بالای زیرساختی که در پهنه کشور و همچنین دسترسی به منابع عظیم گازی که دارد، مهم‌ترین و بهترین گزینه برای سوآپ و یا خرید گاز مازاد روسیه است، همین موضوع باعث شده است ایران و روسیه به سراغ این سیاست مهم و بزرگ بروند.

در همین راستا محمدرضا سید محمدرضا میرتاج‌الدینی در گفت‎‌وگو با ایرنا گفت: با توجه به شرایطی که برای کشور روسیه اتفاق افتاده است، این مراودات تجاری و اقتصادی، خصوصاً در حوزه انرژی می‌تواند به نفع هر دو کشور باشد. در واقع ما می‌توانیم گازی را که در شمال کشور به آن نیاز داریم را از طریق کشور ترکمنستان وارد و گاز مازاد را از جنوب به کشورهای دیگر صادر کنیم.

وی افزود: قطعاً خرید و سوآپ گاز از کشور روسیه علاوه بر تأمین نیاز گاز در شمال کشور، می‌تواند ما را در منطقه به یک هاب انرژی تبدیل و درآمد ارزی فراوانی را وارد کشور کند. در واقع این درآمد ارزی حاصل صادرات گاز به چند کشور است؛ به عنوان مثال ما می‌توانیم به کشور ترکیه که گاز ندارد و یا کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان، عراق و... گاز صادر کنیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس بیان کرد: سوآپ یا خرید گاز روسیه برای هر دو کشور منافع تجاری بالایی خواهد داشت و با سوآپ گاز روسیه و به‌کارگیری تأسیسات و ظرفیت‌های بلااستفاده فعلی، مشاغل جدیدی در کشور ایجاد خواهد شد.

رییس فراکسیون راهبردی مجلس افزود: در کنار مشاغل جدیدی که در کشور ایجاد خواهد شد ما شاهد رشد و رونق اقتصادی نیز خواهیم بود. قطعاً با رشد اقتصادی و تبدیل شدن کشور به یک هاب انرژی، می‌توانیم تحریم‌ها را بر کشور خنثی و بی‌اثر کنیم.

میرتاج‌الدینی در پایان رویکرد دولت سیزدهم در استفاده از ظرفیت‌های کشورهای همسایه را بسیار مطلوب دانست و اضافه کرد: دولت سیزدهم تمام تلاش خود را می‌کند که با کشورهای منطقه ارتباطات خود را حفظ کند و مراودات سیاسی و تجاری داشته باشد. در واقع در تلاش است از ظرفیت‌های کشورهای همسایه به بهترین شکل استفاده و رونق اقتصادی را نصیب کشور کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha