روسیه: بازار انرژی مشترک با همکاری اتحادیه اقتصادی اورآسیا تشکیل شود

تهران - ایرنا - میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه روز جمعه بر ضرورت تشکیل بازارهای مشترک انرژی با همکاری کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس؛ میشوستین در نشست شورای بین دولتی اوراسیا گفت: موضوع تشکیل بازارهای مشترک گاز، نفت و فرآورده های نفتی و همچنین برق، برای همه کشورهای عضو این نهاد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی افزود: هنگام موافقت با ایجاد این بازارها در ۱۰ سال پیش، شمار اندکی از ناظران و کارشناسان می توانستند گستره رشد بهایی را که مصرف کنندگان جهان ممکن بود با آن روبرو شوند، پیش بینی کنند و انتظار دارد که این نهاد به شدت از اعضای خود در برابر افزایش بی رویه بهای انرژی، محافظت کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ منابع آگاه در صنعت انرژی و یک مقام آمریکا روز جمعه با کم اهمیت شمردن محدودیت های جاه طالبانه غرب برای جلوگیری از درآمد روسیه، به رویترز گفته اند که این کشور(روسیه) توانایی دسترسی به کشتی های نفتکش کافی برای انتقال بیشتر نفت خود و دور زدن سازوکار تازه سقف قیمتی گروه هفت را دارد.

کشورهای عضو گروه هفت، ماه گذشته در باره اعمال سقف بر فروش نفت روسیه با تعیین بهای پائین تا پنجم دسامبر (۱۴ آذر ماه) توافق کرده اند اما بازیگران اصلی صنعت نفت جهان نگران فلج شدن روابط بازرگانی هستند.  

باوجود کاهش نگرانی شرکت های بیمه، بازرگانی و کشتیرانی در باره قرار گرفته شدن در معرض تحریم ها، در پی مذاکرات چندماهه با ایالات متحده، اما اکنون همه طرف ها دریافته اند که روسیه می تواند بخش عمده ای از این طرح را با کشتی ها و خدمات خود دور بزند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha