۲۷ مهر ۱۴۰۱، ۱۵:۱۴
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84917770
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اردوغان: تشکیل قطب گازی در ترکیه با توافق پوتین است

تهران- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه گفت که با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره تشکیل قطب گاز طبیعی در ترکیه به توافق دست یافته است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در جمع حزب حاکم سیاسی «عدالت و توسعه» در پارلمان این کشور ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: پوتین گفته است که اروپا می تواند گاز خود را از قطب گازی (هاب گازی) در ترکیه تامین کند.

تارنمای سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه  (TRT) نیز در گزارشی از این مراسم، نوشت: رئیس جمهور ترکیه می گوید کشورهای غربی نگران حل بحران انرژی هستند اما ترکیه چنین مشکلی ندارد.

اردوغان در نشست حزب عدالت و توسعه در آنکارا پایتخت ترکیه، گفت: کشور به قطب گاز طبیعی تبدیل خواهد شد و در تازه ترین نشست ما با پوتین بر سر این موضوع توافق کردیم.

براساس این گزارش، رئیس جمهوری ترکیه با بیان اینکه ما در اینجا یک هاب گازی که از روسیه می آید، ایجاد خواهیم کرد، گفت: «پوتین به دنیا اعلام کرد که اروپا می‌تواند گاز طبیعی خود را از ترکیه تامین کند».

خبرگزاری روسی اسپوتینک ضمن تایید این خبر نوشت: پوتین هفته گذشته ایده تبدیل ترکیه به بزرگترین قطب گاز طبیعی اروپا را مطرح کرد و رئیس جمهور ترکیه نیز جمعه گذشته به وزارت انرژی و منابع طبیعی این کشور دستور داد تا با همتایان روسی خود در این زمینه مطالعه مشترکی انجام دهند.

اردوغان: تشکیل قطب گازی در ترکیه با توافق پوتین است

رئیس‌جمهور روسیه در این زمینه گفت: ساخت یک قطب گازی در ترکیه می‌تواند به تضمین عرضه ثابت و کاهش قیمت‌های گزاف کنونی کمک کند و ترکیه در حال حاضر ثابت کرده است که «اماده ترین مسیر برای تحویل این محصول حتی به اروپا است».

الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم روز یکشنبه گفت که در صورت ایجاد زیرساخت های لازم، امکان تغییر مسیر حجم گازی که معمولاً از طریق نورد استریم انتقال می یابد از طریق ترکیه وجود دارد.

ماه گذشته یک انجمن بزرگ از اپراتورهای زیرساخت گاز اروپا گزارش داد که خروج گاز از تأسیسات ذخیره سازی گاز زیرزمینی اروپا از ورودی آن فرارتر رفته و ذخایر آن حدود ۹۵ میلیارد متر مکعب گاز است. آژانس بین‌المللی انرژی به طور جداگانه هشدار داد که اگر گاز روسیه احیا نشود یا منابع خارجی گاز طبیعی مایع پیدا نشود، ذخایر ذخیره‌سازی ممکن است تا ماه فوریه کاهش داشته باشد.

کمبود گاز اروپایی ها را مجبور کرده در مصرف این محصول صرفه جویی کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha