کرمانِ تاریک

۱۰ آبان ۱۴۰۱، ۸:۴۸
کد خبر: 84917748
کرمانِ تاریک

کرمان - ایرنا - روشنایی معابر ارتباط مستقیمی با ارتقای امنیت و نیز کاهش سوانح رانندگی دارد اما باوجود این، کلانشهر مرکز استان کرمان شب‌ها تاریک است و خاموش.

به گزارش ایرنا تاریکی شب های کرمان در معابر شاید برای برخی ساکنان این شهر عادی شده باشد اما شهروندانی که به کرمان سفر می کنند این شهر را تاریک و فاقد نور کافی در شب می دانند که باعث شده تا کرمان دلگیر و ناامن در اذهان جای گیرد؛ مسئولان شهر نیز بر این نکته واقفند و نبود بودجه کافی و سرقت تجهیزات برق را از دلایل اصلی این معضل می دانند.

شهر کرمان به لحاظ گستره شهری در سال های اخیر پیشرفت های زیادی داشته و درردیف کلانشهرهای کشور قرار گرفته اما در عین حال در بسیاری از زیرساخت های شهری و خدماتی مانند روشنایی معابر آنچنان که باید پیشرفت نداشته و در شب، معابر زیادی با خاموشی روبه رو هستند که گلایه شهروندان را در پی دارد.

شکایت از تاریکی در صدر گلایه ها

حتی در برخی اماکن تاریخی مانند بازار شهر کرمان نیز وضعیت روشنایی معابر مناسب نیست و شاهد خاموشی کوچه های منتهی به بازار هستیم که کسبه از این موضوع ناراضی هستند.

سال گذشته براساس تحلیل آمار شکایت‌های مردمی که به شرکت توزیع برق شمال استان کرمان ارائه شد، مشکل نبود روشنایی معابر و قطع برق از جمله مهمترین آنها با فراوانی حدود ۳۳ درصد از کل شکایت ها بوده استسال گذشته براساس تحلیل آمار شکایت‌های مردمی که به شرکت توزیع برق شمال استان کرمان ارائه شده، مشکل نبود روشنایی معابر و قطع برق از جمله مهمترین آنها با فراوانی حدود ۳۳ درصد از کل شکایت ها بوده است.

مسئولان پلیس راهور نیز خاموشی معابر و دید نداشتن در شب را نیز یکی از علت های سوانح رانندگی بویژه در نقاط حادثه خیز و معابر اصلی درون شهری بویژه در بحث عابران پیاده ذکر می کنند.

اما مسئولان حوزه برق مهمترین دلیل خاموشی معابر شهری را ناکافی بودن بودجه و افزایش قیمت تجهیزات می دانند که باعث شده خدمت رسانی در این بخش ناقص و با معضل همراه باشد؛ در حالی که طی سال های اخیر بارها تاکید می شد که مبلغی با عنوان روشنایی معابر در قبوض برق شهروندان درج می شود، اما مسئولان شرکت برق اظهار می دارند که این موضوع مربوط به سال های قبل بوده و اینک برای تامین روشنایی معابر هیچ وجهی روی قبوض دریافت نمی شود.

البته بررسی های ایرنا نشان می دهد بیشتر شهرداری ها تمایل دارند که در این زمینه به کمک مسئولان وزارت نیرو بیایند و در تامین روشنایی کمک کنند اما از آنجا که وظیفه تامین روشنایی برعهده مجموعه وزارت نیرو گذاشته شده، لذا نحوه محاسبه هزینه کردها در شهرداری در این بخش ها دچار وضعیت خاص و مشکل می شود.

اگرچه مشکلات روشنایی معابر شهری مساله ای ملی به نظر می آید و در همین زمینه مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه فضای کسب‌وکار انرژی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران نیز پیشتر از عملیاتی شدن طرح ملی اصلاح سیستم روشنایی معابر شهری کشور به‌عنوان یکی از طرح‌های اصلی وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی در کشور خبر داده است.

این مشکلات درحالی است که افزایش سرقت سیم و کابل نیز از جمله دیگر دلایل عمده خاموشی معابر از سوی مسئولان برق ذکر می شود که به گفته آنان باعث شده ترمیم شبکه با هزینه های فراوان انجام و خدمت رسانی با وقفه روبه رو شود؛ هر چند اجرای طرح کابل خودنگهدار که در استان کرمان در دست اقدام است می تواند بخشی از مشکل سرقت سیم و کابل برق و تبعات منفی آن را کاهش دهد.

اما شهروندان گرچه تاثیر سرقت سیم های برق را در وضعیت خاموشی معابر بی تاثیر نمی دانند اما درباره میزان و اندازه تاثیر آن تفاوت دیدگاه هایی با مسئولان شرکت برق وجود دارد زیرا معتقدند همه خاموشی ها با این حجم از گستره مربوط به سرقت نمی شود و لازم است مسئولان متولی برای تامین روشنایی شبانه شهرها و روستاها انرژی و هزینه بگذارند.

گلایه مدیران شهری از خاموشی معابر

کرمانِ تاریک

صرفنظر از شهروندان مسئولان شهری نیز معضل خاموشی شب های کرمان را نیز مربوط به چند سال قبل و دردی کهنه می دانند و می گویند بخش زیادی از مراجعه ها و تماس های شهروندان در همین زمینه است.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر کرمان با اشاره به مشکل چندین ساله خاموشی معابر در کرمان گفت: مراجعه و تماس های زیادی با شورا در بحث روشنایی معبر گرفته می شود که اغلب از خاموشی ها گله مند هستند و در این زمینه مسئولان برق شهر کرمان را به شورا دعوت کردیم تا مشکلات مردم بررسی و حل شود.

فتح الله مویدی افزود: بخش زیادی از مشکلات خاموشی معابر شهری مربوط به سرقت سیم و کابل برق است که خسارت زیادی به شبکه برق شهری وارد می کند.

وی تاکید کرد: وظیفه تامین برق شهر بر عهده شرکت برق است اما روشنایی اماکن عمومی مثل پارک ها زیر نظر شهرداری قرار دارد که سعی شده روشنایی این مکان ها به صورت کامل تامین شود تا مردم زمان استفاده با مشکل روبه رو نشوند.

شرکت برق برای روشنایی معابر مبالغی دریافت می کند

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر کرمان همچنین تصریح کرد: شرکت برق بابت روشنایی معابر مبالغی دریافت می کند و باید خدمات بهتر و بیشتری به شهروندان ارائه کند؛ شورای شهر نیز این مساله را به صورت دقیق پیگیری می کند.

وی ادامه داد: با توجه به خطرات امنیتی و حضور سگ های ولگرد در سطح شهر روشنایی معابر موضوعی جدی و با اهمیت است که باید خود شهروندان و رسانه ها  نیز در این زمینه پیگیری لازم را داشته باشند.

شرکت برق:اعتبارت جوابگو  نیست

کرمانِ تاریک

افزایش قیمت ها در سال های اخیر باعث شده است اعتبارات جوابگوی تامین نیازهای شبکه نباشد و اعتبار برای روشنایی معابر با هزینه ها همخوانی ندارداما معاون بهره برداری شرکت توزیع برق شمال کرمان با اشاره به بالا رفتن قیمت تجهیزات برق بیان کرد: افزایش قیمت ها در سال های اخیر باعث شده است اعتبارات ما جوابگوی تامین نیازهای شبکه نباشد و اعتبار برای روشنایی معابر با هزینه ها همخوانی ندارد.

محمد محسنی با بیان اینکه تامین روشنایی معابر برعهده شرکت توزیع برق است تاکید کرد: بیش از ۱۰ سال قبل مبلغی روی قبوض مشترکان باعنوان روشنایی معابر دریافت می شد که پس از مدتی این مبلغ حذف شده است و اینک هیچ وجهی بابت تامین روشنایی معابر از مشترکان دریافت نمی شود.

وی تصریح کرد: ما قبول داریم در بحث روشنایی معابر شهر کرمان کاستی هایی وجود دارد و تصمیم داریم با تامین اعتبار عقب ماندگی ها جبران شود، هر چند همکاران ما در شرکت توزیع برق شمال کرمان با تمامی توان برای برطرف کردن مشکلات تلاش می کنند.

معاون بهره برداری شرکت توزیع برق شمال کرمان افزود: سرقت سیم و کابل در معابر نیز افزایش زیادی داشته و یکی از دلایل خاموشی معابر همین مساله است که باعث خراب شدن چهره معابر شهری می شود.

وی اظهار داشت: برای فرهنگ سازی مدیریت مصرف در تابستان و کنترل پیک بار (اوج) مصرف، خاموشی در برخی معابر به صورت محدود انجام می شود، اما سعی شده تا این خاموشی ها لطمه ای به روشنایی معابر نزند.

محسنی گفت: تعداد ۷۰ هزار لامپ برای روشنایی معابر شهر کرمان وجود دارد که افزون بر ۳۰ مگاوات در زمان پیک بار برق مصرف دارند و با خاموشی های اعمال شده حدود ۱۰ مگاوات در میزان مصرف برق صرفه جویی می شود.

وی تاکید کرد: در معابری که به لحاظ ترافیک شهری و امنیت اهمیت بیشتری دارند، روشنایی را افزایش هم می دهیم.

معاون بهره برداری شرکت توزیع برق شمال کرمان ادامه داد: مردم نیز باید در روشنایی معابر شهری با کارکنان اداره برق همکاری نزدیک و مستمر داشته باشند و مکان هایی که نیاز به روشنایی دارد را به ما اعلام نمایند.

بکارگیری طرح های متنوع در چراغ های شهر کرمان

کرمانِ تاریک

مدیر توزیع برق شهرستان کرمان نیز بیان کرد: طی شش ماه نخست سال جاری حدود ۹ هزار عدد لامپ معابر و ۶ هزار و ۵۰۰ عدد سایر لوازم چراغ ها تعویض شد که حدود ۶۰ درصد از آنها مربوط به شهر کرمان بوده و همچنین بیش از ۱۰ کیلومتر شبکه سیم سرقتی معابر شهری در این شهرستان اصلاح شده است.

محمدرضا عرب زاده تصریح کرد: بهینه سازی و توسعه شبکه روشنایی معابر ورودی های شهرستان کرمان با هدف رضایت مندی مشترکان و ایجاد نقاط ایمن در دست اقدام است که با مشارکت شهرداری بزودی عملیات اجرای جایگزین کردن چراغ های جدید که دارای کیفیت بالاتر و مصرف کمتری است شروع خواهد شد و در مرحله دوم عملیات جایگزینی چراغ ها در معابر درون شهری انجام می گیرد.

وی تاکید کرد : در طراحی شبکه روشنایی معابر ضمن ایجاد روشنایی استاندارد و با کیفیت می بایست زیبایی پایه های روشنایی و چراغ های مورد استفاده نیز مورد توجه قرار گیرد که بدین منظور این شرکت در طرح های جدید روشنایی معابر از تکنیک رنگ و طرح های متنوع در پایه و چراغ های روشنایی جدید استفاده کرده است که موجب بهبود چهره مبلمان شهری شده و رضایتمندی مردم و مسئولان را نیز به همراه داشته است.    

مدیر توزیع برق شهرستان کرمان اظهار داشت: ایجاد روشنایی مطلوب و با کیفیت در سطح معابر شهری کرمان همواره مورد تقاضای شهروندان بوده و مشترکان در صورت تامین نشدن روشنایی معابر یا خاموش بودن خیابان و کوچه محل سکونت خود می توانند از طریق تماس با شماره ۱۲۱ مراتب را اعلام و درخواست خود را ثبت و در اسرع وقت توسط همکاران اصلاح روشنایی انجام خواهد شد. ‌

به گزارش ایرنا، مشکل روشنایی معابر و تاریکی شهر کرمان از سال ها قبل وجود دارد؛ گرچه مسئولان برق که متولی رصد شهرها و روستاها، شناسایی نقاط مشکل دار و تامین روشنایی هستند و دلایل متعددی نیز برای خاموشی شب های کرمان ذکر می کنند و حتی مدعی هستند که شهروندان باید این نقاط تاریک را اطلاع رسانی کنند اما تجربه سفر به کلانشهرهای دیگر کشور نشان می دهد که شهر را با نورپردازی مناسب نه تنها بسیار زیباتر و گردشگرپذیر تر می شود بلکه با تامین روشنایی استاندارد، زمینه ارتقای امنیت و ایمنی شهروندان نیز به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha