۲۷ مهر ۱۴۰۱، ۱۲:۵۱
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 84917534
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بازسازی و بهره‌برداری از کاخ تاریخی مروارید کرج به بخش خصوصی واگذار می‌شود

کرج - ایرنا - مدیر کل میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی استان البرز اعلام کرد: بهره‌برداری، بازسازی و نگهداری از کاخ تاریخی مروارید واقع در مهر شهر کرج به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

فریدون محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: مرمت و بازسازی این مجموعه تاریخی و فرهنگی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی ،  گردشگری و صنایع دستی البرز قرار گرفته است که با مشارکت بخش خصوصی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه اکنون برای بازسازی و مرمت کاخ تاریخی مروارید سرمایه گذار بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده است، اظهارداشت: سرمایه گذار در ازای مرمت و بازسازی و پاکسازی کاخ طی  چند سال می تواند از آن بهره برداری کند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز خاطرنشان کرد: اکنون اقدامات اداری در این خصوص در حال انجام است و  طرح اولیه آن انجام شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه  بر حسب دستور وزیر میراث فرهنگی برای پاکسازی کاخ مروارید اقدامات لازم انجام شده است،‌ گفت: بخش هایی این کاخ  شامل محوطه چمن ،‌ دریاچه اطراف بخش عمده ای از بنا شامل اتاق های  جلسات، ‌نشیمن، ‌پذیرایی، خواب ،‌  دیوانی و ‌استخرهای همکف مرمت و آماده سازی شده است.

محمدی  افزود: بخش هایی از سینمای کاخ  پاکسازی شده است اما به خاطر اینکه بخش هایی از دیواره آن نمناک بوده و احتمال تخریب دارد این قسمت  از بخش های بازدید حذف شده است.

 مدیر کل میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی استان البرز  اظهار داشت: مجموع اقدامات انجام شده به وزیر میراث فرهنگی اعلام شده و منتظر اعلام وزارتخانه و  دستور بعدی وزیر برای بازگشایی ز کاخ هستیم که  در قالب برگزاری آیینی بازگشایی کاخ و بازدید عموم از آن آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از کاخ تا کنون بازسازی و آماده شده است اما بخش های دیگر کاخ را نمی شود بازسازی کرد چون تخریب بالا است و اگر بخواهیم به صورت کامل باسازی کنیم حدود چهار میلیارد ریال هزینه نیاز دارد .

کاخ تاریخی مروارید در دهه ۴۰ شمسی در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار احداث شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha