بودجه هلال‌احمر تناسبی با حجم انبوه فعالیت این نهاد ندارد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس گفت: بودجه محدود هلال احمر تناسبی با وظایف گسترده این نهاد ازجمله امدادرسانی در مواقع بحران ندارد.

محسن زنگنه روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره اقدامات مجلس یازدهم در راستای ترمیم بودجه هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر یکی از ارگان های پیشرو کشور است که در تمام حوادث و بحران‌ها نقش بسیار موثری در امداد ونجات، اسکان و تغذیه اضطراری و همچنین کاهش تبعات و آثار منفی بحران ها دارد.
 
وی در ادامه بیان کرد: هلال احمر نقش بسزایی در افزایش سرمایه اجتماعی و ایجاد امید در مجموعه های دچار بحران دارد. در داخل کشور متاسفانه علی رغم بحران های زیادی که در کشور به وجود می آید، بودجه جمعیت تناسبی با این فعالیت ها ندارد.
 
زنگنه با بیان اینکه در مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ تلاش کردیم ردیف این جمعیت را در حوزه حمایتی افزایش دهیم، افزود: ما در برخی موارد مثل تبصره ۱۴ و کمک های حمایتی مجلس در حد وسعمان بودجه هلال احمر را افزایش دادیم.

مسئله اول هلال احمر در زمینه نیروی انسانی است که حقوق و دستمزد نیروهای این جمعیت بسیار اندک است. این جمعیت ماموریت های زیادی دارد و بر اساس قانون این ماموریت ها در سقف حقوق و دستمزد لحاظ می شود.


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه با بیان اینکه مسئله دوم هلال احمر درباره تجهیزات این جمعیت است، افزود: تجهیزاتی که این جمعیت استفاده می کند عمدتا تجهیزاتی است که به‌روز نیست و تحریم های چند سال گذشته و مشکلات ارزی به این امر ضربه جدی زده است.

زنگنه در ادامه بیان کرد: در بودجه ۱۴۰۱ تمهیداتی را در نظر گرفتیم که ورود تجهیزات مورد نیاز هلال احمر را تسهیل کند و مبلغی را هم به این موضوع اختصاص دادیم. در حوزه حقوق و دستمزد هم تلاش می کنیم که بتوانیم حداقل ماموریت های جمعیت را از سقف حقوق و دستمزد حذف کنیم که خودش یک کمک خوب به نیروهای هلال احمر خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha