۲۵ مهر ۱۴۰۱، ۱۳:۲۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84914534
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

کورتس: اتحادیه اروپا به دنبال راه حل صلح آمیز برای درگیری اوکراین باشد

تهران-ایرنا- صدر اعظم پیشین اتریش همزمان با گمانه زنی ها درباره احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته ای گفت رهبران اتحادیه اروپا باید به دنبال «راه حل صلح آمیز» برای خروج از درگیری اوکراین باشند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سباستین کورتس در مصاحبه با روزنامه بیلد آلمان گفت: همانطور که همه به درستی خواستار پیروزی در اوکراین هستند شکست گزینه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هم نیست.

به گزارش شبکه خبری راشاتودی، کورتس که سال گذشته در بحبوحه اتهامات فساد که به زعم او تحت انگیزه های سیاسی مطرح شده است، استعفا کرد چنین استدلال کرده که اتحادیه اروپا در مواجهه با تهدید هسته ای باید در مسیر مذاکرات صلح گام بردارد.

وی گفت: در شرایط فعلی، مهم ترین مساله پایان دادن به خونریزی و دستیابی به راه حل صلح در پای میز مذاکره است تا از وخامت بیشتر اوضاع در قاره ما جلوگیری شود.

کورتس تنها مقام عمومی نیست که به «تهدید هسته ای» فرضی روسیه اشاره می کند. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز اوایل ماه جاری به «تهدیدمستقیم» ناشی از «اخرالزمان هسته ای» از سوی روسیه اشاره کرده و آنتونی بلینکن وزیر خارجه او روسیه را تهدید کرده که استفاده  روسیه از سلاح هسته ای در اوکراین با «عواقب وخیمی» مواجه خواهد بود.

این در حالیست که پوتین به استفاده از حملات هسته ای تهدید نکرده است و اظهارات علنی او بر دکترین هسته ای روسیه تاکید دارد؛ مبنی بر این که روسیه در صورت به خطر افتادن موجودیت فدراسیون روسیه با «همه ابزار موجود» از خود دفاع خواهد کرد.

راشاتودی نوشت: به طور کلی، رهبران غربی از ایده پایان یافتن درگیری با یک راه‌حل مذاکره حمایت کرده‌اند، اما تاکید دارند که اوکراین باید بتواند شروط هر توافق صلحی را دیکته کند. تا آن زمان، ایالات متحده، گروه هفت و اتحادیه اروپا همگی متعهد شده‌اند که اوکراین را تا رسیدن به اهدافش «تا زمانی که طول می‌کشد» مجهز به سلاح خواهند کرد. این اهداف  شامل تصرف مناطقی از اوکراین است که اکنون تحت کنترل روسیه است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha