واشنگتن‌پست: ۸۲ درصد آمریکا با خشکسالی بی‌سابقه دست و پنجه نرم می‌کند

تهران- ایرنا- براساس گزارش نهاد فدرال ناظر بر خشکسالی، نزدیک به ۸۲ درصد آمریکا با خشکسالی بی‌سابقه روبرو بوده و این وضعیت به ویژه در غرب آمریکا در یک هزار و ۲۰۰ سال گذشته نادر عنوان شده‌ است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روزنامه واشنگتن پست، براساس آخرین به روز رسانی آژانس فدرال ناظر بر خشکسالی، داده های جدید نشان می دهد نزدیک به ۸۲ درصد از این کشور با شرایط خشکسالی غیرعادی روبرو هستند که بالاترین میزان از زمان راه اندازی مرکز نظارت بر خشکسالی در سال ۲۰۰۰ بشمار می رود.

گزارش ها حاکی است شرایط خشکسالی شدید در غرب آمریکا به گونه ای است که در یک هزار و ۲۰۰ سال گذشته بی سابقه عنوان شده است. اما این وضعیت تنها به غرب محدود نمی شود و خشکسالی غیر معمول تا بخش هایی از شمال شرق و غرب میانه هم گسترش یافته است.

براساس مطلبی که در این روزنامه آمریکایی درج شده، غرب آمریکا که شامل ایالت های مونتانا، نیومکزیکو، آریزونا، یوتا، آیداهو، واشنگتن، اورگان، نوادا و کالیفرنیا می شود شرایط خشکسالی استثنائی را تجربه می کنند.

به نوشته این روزنامه، ایالت کالیفرنیا مرکز اصلی خشکسالی در غرب است و کل این ایالت در بهترین حالت از شرایط خشکسالی متوسط ​​رنج می برد. هرچند براساس برآورد کارشناسان "طوفان کی" که در نیمه اول ماه سپتامبر سبب باران های سیل آسا در این ایالت شد، توانست کالیفرنیا را از خشکسالی شدید نجات دهد.

با این وجود بیش از ۴۰ درصد کالیفرنیا در حال دست و پنجه نرم کردن با خشکسالی شدید است که از منطقه "لوس آنجلس" تا "اورگان جنوبی" را در برمی گیرد. به گفته کارشناسان سه سال آبی گذشته که از ۱ اکتبر (۹ مهر) هر سال تا ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) سال بعد به طول می انجامد، خشک ترین سال در تاریخ کالیفرنیا بوده است.

چندین ایالت غربی دیگر از جمله آریزونا، نوادا، واشنگتن، آیداهو و یوتا نیز در حال تجربه شرایط خشکسالی کامل هستند. بر اساس گزارش‌های محلی، در یوتا بیش از ۵۱ درصد مناطق شرایط خشکسالی شدیدی را تجربه می‌کنند که باعث شده سطح آب "دریاچه نمک یوتا" برای دومین سال متوالی به پایین‌ترین حد خود برسد.

در ایالت نبراسکا نیز بیش از ۹۸ درصد مناطق شرایط خشکسالی متوسطی را تجربه می کنند. کارشناسان اذعان کرده اند که در سه ماه گذشته، درصد ایالت های آمریکا در معرض خشکسالی نزدیک به دو برابر شده است.

در ایالت کانزاس، ۲۷ درصد مناطق تحت تاثیر خشکسالی بی سابقه قرار دارد و این در حالی است که  سه ماه قبل تنها خشکسالی یک درصد ایالت متاثر از شرایط بی آبی بود.  

در جنوب آمریکا که شامل تگزاس، اوکلاهما، آرکانزاس، لوئیزیانا، می سی سی پی و تنسی می باشد، شرایط خشکسالی در سال گذشته به طور قابل توجهی وخیم تر شده است. براساس گزارش نهاد فدرال ناظر خشکسالی، یک سال پیش کمتر از نیمی از منطقه تحت تاثیر خشکسالی قرار داشت، اما اکنون ۹۴ درصد مناطق با خشکی بی سابقه دست و پنجه نرم می کند.

به گفته کارشناسان، بدترین خشکسالی قسمت جنوبی کشور مربوط به ایالت اوکلاهاما است که نزدیک به ۱۰۰ درصد از آن خشکسالی شدید را تجربه می کند. شرایط آب و هوایی در این ایالت به گونه ای است که روز سه‌شنبه هفته گذشته، «کوین استیت» فرماندار اوکلاهاما دستوری اجرایی صادر کرد تا به کشاورزان برای ادامه فعالیت های اقتصادی کمک کند.

کارشناسان هشدار داده اند که خشکسالی در آمریکا با سرعت چشمگیری در حال گسترش است؛ به گونه ای که خشکسالی غیرعادی در ایالت جورجیا از نزدیک به ۵۰ درصد در این هفته عبور کرد و در آلاباما در مدت مشابه از ۶۴ درصد به ۹۸ درصد رسیده است.

تحقیقاتی که پیش از این نیز انجام شده بود حاکی از تسریع گسترش شرایط خشکسالی در بخش های وسیعی از آمریکا بوده که دلیل اصلی آن فعالیت های انسانی منجر به گرمایش زمین ذکر شده است. دانشمندان که پیش از این زنگ خطر را برای تشدید شرایط خشکسالی به صدا در آورده اند، ابراز امیدواری کرده اند که گزارش های کنونی بتواند آمادگی مقامات را برای حوادث ناشی از خشکسالی در آینده بیشتر کند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha