۱۶ مهر ۱۴۰۱، ۹:۳۲
کد خبرنگار: 1336
کد خبر: 84906227
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پیشنهاد ایلان ماسک برای کمک به حل مساله تایوان چیست؟

تهران- ایرنا- ایلان ماسک میلیاردر آمریکایی و مالک شرکت خودروسازی تسلا که پیش تر با با ارائه پیشنهاد صلحی برای اوکراین در توییتر غوغا به پا کرده بود؛ اینبار به دنبال دست یابی به راه حلی برای پایان اختلافات میان چین و تایوان است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، ماسک در گفت وگو با رسانه آمریکایی «فایننشال تایمز» اظهار داشت که تنش ها را می توان با در اختیار قرار دادن کنترل برخی از بخش های تایوان به چین مورد حل و فصل قرار داد.

براساس این گزارش، این پیشنهاد چند روز پس از توافق احتمالی برای پایان دادن جنگ میان روسیه و اوکراین صورت گرفته است.

ماسک گفت: پیشنهاد من ایجاد یک منطقه اداری ویژه برای تایوان است که به طور معقولی خوشایند است، اما احتمالاً این پیشنهاد همه را خوشحال نخواهد کرد. چنین چیزی ممکن است و من فکر می‌کنم احتمالاً آنها می‌توانند ترتیبی اتخاذ کنند که نسبت به هنگ کنگ ملایم‌تر باشد.

چین متعهد شده است که تایوان را تحت کنترل خود قرار دهد. شی جین پینگ رییس جمهوری چین پیشتر گفته بود که "اتحاد مجدد" با تایوان "باید تحقق یابد".

به عبارت دیگر، تایوان جزیره‌ای خودمختار در شرق چین و تحت حاکمیت دولت مرکزی چین است و پکن در چارچوب سیاست «چین واحد»، این جزیره را جزئی از سرزمین خود می‌داند با این وجود دولت آمریکا به رغم اعتراض‌های پکن در سال‌های اخیر و به ویژه در دولت کنونی فروش تسلیحات نظامی به جزیره تایوان و حمایت از جریان‌های جدایی طلب این منطقه را افزایش داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha