گفتگوی بایدن با نخست وزیر ژاپن و تهدید کره شمالی به پاسخ فوری و بلندمدت

نیویورک - ایرنا- جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی با نخست وزیر ژاپن گفتگو و پیونگ یانگ را تهدید به پاسخ فوری و بلند مدت کرد.

منابع خبری بامداد سه‌شنبه گزارش دادند، کره شمالی یک موشک بالستیک به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) شلیک کرده است.
جو بایدن رئیس جمهو آمریکا در گفتگو با نخست وزیر ژاپن فومیو کیشیدا، بر تعهد آهنین آمریکا در دفاع از ژاپن تاکید کرد.
تلویزیون رسمی ژاپن گزارش داده است، موشکی که کره شمالی شلیک کرده، احتمالا از حریم هوایی این کشور عبور کرده است.
این نخستین شلیک موشک بالستیک کره شمالی بر فراز ژاپن در پنج سال گذشته بود.
کاخ سفید اعلام کرد بایدن و کیشیدا، پرتاب موشک دوربرد کره شمالی بر فراز ژاپن را خطری برای مردم این کشور، بی ثبات کننده منطقه و نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت دانستند.
بایدن و کیشیدا با محکوم کردن اقدام کره شمالی، اعلام کردند که با کره جنوبی و جامعه جهانی برای هماهنگی جهت پاسخ فوری و بلند مدت به پرتاب موشک بالستیکی پیونگ یانگ، همکاری‌ خواهند کرد.
رهبران آمریکا و ژاپن درباره اهمیت حل و فصل پرونده شهروندان ژاپنی ربوده شده توسط کره شمالی نیز گفتگو و اعلام کردند که تلاش هایشان را برای محدود کردن توانایی کره شمالی در برنامه های گسترش موشک های بالستیک غیرقانونی و سلاح های کشتار جمعی ادامه خواهند داد.
پیش از این، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی جداگانه با پارک جین، وزیر امور خارجه کره جنوبی و هایاشی یوشیماسا همتای ژاپنی‌اش در واکنش به شلیک موشک بالستیک کره شمالی و جدیدترین تحولات صورت گرفته گفتگو کردند.
آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز پرتاب موشک بالستیک کره شمالی را به شدت محکوم و آن را خطرناک و بی پروا توصیف کرد.
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: این اقدام بی ثبات کننده است و نشان دهنده بی توجهی آشکار کره شمالی به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و هنجارهای ایمنی بین المللی است.
در همین حال، ایالات متحده آمریکا در واکنش به پنجمین آزمایش موشکی کره شمالی در یک هفته اخیر، خواستار تشکیل نشست شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه شد.
 ایالات متحده آمریکا در هراس از پرتاب موشک بالستیک کره شمالی، درخواست تشکیل نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل را مطرح کرده است.
آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل که ریاست آن اکنون بر عهده گابن است، خواسته تا فردا چهارشنبه در مورد پرتاب موشک بالستیکی کره شمالی به صورت علنی تشکیل جلسه دهد.
به گزارش ایرنا از رویترز، ارتش کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی یک موشک بالستیک به سمت ساحل شرقی کره جنوبی شلیک کرده است.
همزمان وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد، هدف موشک کره شمالی منطقه «هوکایدو» واقع در شمالی‌ترین منطقه ژاپن بوده است.
بر اساس گزارش‌ها، این پنجمین موشک بالستیکی است که از سوی کره شمالی در یک هفته اخیر شلیک شده است.
چهارمین پرتاب موشکی کره شمالی در حالی سه روز پیش انجام شد که آمریکا و کره جنوبی در حال برگزاری مانور «سپر آزادی اولچی» بزرگترین رزمایش نظامی مشترک در حدود پنج سال گذشته بودند.
به استناد گزارش های خبری اوایل اردیبهشت ۱۴۰۱ کیم جونگ اون رهبر کره شمالی وعده داد که توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای کشورش را شتاب می‌دهد و آنها را به گونه‌ای آماده می‌کند تا "در هر زمانی" مورد استفاده قرار بگیرد.
اوایل سال جاری، کیم گفت که تسلیحات هسته‌ای او هرگز محدود به مأموریت بازدارندگی جنگ نخواهد شد و در صورت تهدید منافع ملی کشورش، می‌تواند پیشگیرانه از آن استفاده شود. کره شمالی بعداً طرح هایی را برای تعیین وظایف جدید به یگان های ارتش در خط مقدم تصویب کرد و این گمانه زنی را ایجاد کرد که این اقدام گامی به سوی استقرار سلاح های هسته ای میدان نبرد در امتداد مرز خود با کره جنوبی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha