لوکاشنکو: بلاروس با روسیه در اوکراین همکاری می‌کند

تهران – ایرنا – الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس روز سه‌شنبه با پذیرش همکاری کشورش در عملیات ویژه نظامی روسیه بدون اعزام نیروهای نظامی به اوکراین، هدف نخست را از این اقدام، جلوگیری از کشیده شدن این درگیری به بلاروس عنوان کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس؛ وی در نشستی در باره امنیت نظامی گفت که ما مشارکت خود را در عملیات ویژه نظامی در اوکراین پنهان نمی کنیم، اما نیرو به این کشور نفرستاده ا یم، جان فردی را نگرفته و به تعهداتمان پایبند بوده ایم. 

خبرگزاری بلاروس "بلتا" به نقل از لوکاشنکو افزود: هدف دیگر مینسک از همکاری در این عملیات، جلوگیری از حمله لهستان، لیتوانی و استونی به بلاروس به بهانه عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین است. همان گونه که پیش از این گفته ام، به هیچ کس اجازه حمله از پشت به روس ها را از خاک بلاروس نخواهم داد. همکاری ما با روسیه این گونه است.

وی بخش دیگری از همکاری کشورش را در این عملیات، قرار دادن کمک های پزشکی و غذایی در اختیار نیازمندان عنوان کرد که به روس ها منحصر نمی شود و بیشتر به پناهجویان و گدایانی است که از اوکراین به بلاروس می آیند و تعداشان به ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن در روز می رسد. 

لوکاشنکو افزوده است که کی یف با وجود ابراز نگرانی از پیوستن مینسک به عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین، تا ۱۵ هزار نیرو در مرز بلاروس مستقر کرده و سرگرم ساخت موانع جاده ای و سنگر و استحکامات نظامی است.

به گفته وی؛ برخلاف گمانه زنی های احزاب مخالف، نیازی به فراخوان نیروهای ذخیره برای خدمت در ارتش بلاروس احساس نمی شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس؛ میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه روز دوشنبه با همانند کردن تحریم های غرب علیه کشورش با جنگ همه جانبه اقتصادی در دیدار با رومن گولوچنکو همتای بلاروسی خود، گفت که مسکو و مینسک با اتحاد خواهند توانست با فشار این تحریم ها مقابله کنند.

وی، گردش مالی روابط بازرگانی دو کشور به رغم شرایط چالش برانگیز و دشوار اقتصادی خارجی و پدیده بحران در اقتصاد جهان، نشانگر رشد پایدار دانست.

روسیه و متحدانش به ویژه بلاروس از هنگام آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین، زیر فشار شدید اقتصادی و تحریم های مالی غرب قرار گرفته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha