۱۲ مهر ۱۴۰۱، ۱۱:۲۹
کد خبرنگار: 961
کد خبر: 84903806
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۴۵ حلقه چاه غیرمجاز در استان اردبیل مسدود شد

۱۲ مهر ۱۴۰۱، ۱۱:۲۹
کد خبر: 84903806
۴۵ حلقه چاه غیرمجاز در استان اردبیل مسدود شد

اردبیل-ایرنا-مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در اجرای طرح تعادل‌بخشی به منابع آب زیر زمینی استان اردبیل، ۴۵ حلقه چاه غیر مجاز در سال آبی گذشته این استان مسدود شده است.

 به گزارش ایرنا علی حیدری روز سه شنبه با اعلام این خبر اظهار کرد: با اجرای این طرح و مسدود سازی چاه‌های غیر مجاز ۶۰۰ هزار متر مکعب در مصرف آب‌های زیرزمینی استان صرفه‌جویی شده است.

وی با اشاره به تشدید نظارت و بازرسی‌های حوزه آب در استان افزود: به جز چاه‌های حاشیه رودخانه‌های دره‌رود و بالهارود تعداد ۱۰۰ حلقه چاه غیرمجاز با تخلیه سالانه یک میلیون متر مکعب شناسایی شده که اقدامات قانونی مناسب در این موضوع در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: در راستای تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز فاقد پروانه در حاشیه رودخانه‌های دره‌رود و بالهارود مطالعات لازم انجام شده و گزارش نهایی جهت واگذاری تخصیص از منابع آبی سطحی به شرکت مدیریت منابع آب ارسال شده است.

حیدری با اشاره به کاهش منصوبات چاه‌های مجاز استان افزود: با کاهش منصوبات ۱۹ حلقه چاه مجاز دارای اضافه برداشت، ۵۰۰ هزار متر مکعب در مصرف آب استان صرفه‌جویی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎‎‌ای اردبیل ادامه داد: در حال حاضر تعداد ۸۰ دستگاه کنتور هوشمند و حجمی جهت نظارت و مدیریت مصرف آب بر روی چاه‌های استان نصب شده است.

وی اجرای طرح داناب و ارتقای سواد آبی و همچنین تهیه اطلس اجتماعی آب را از دیگر اقدامات این شرکت برشمرد و گفت: با اجرای این طرح‌ها برای مصرف بهینه آب ساماندهی و فرهنگ سازی می‌شود.

به گزارش ایرنا، بر اساس آمارهای موجود حدود ۵۰۹ چاه غیرمجاز در استان اردبیل وجود دارد.

اضافه برداشت از سفره های زیر زمینی منجر به افت سطح سفره های زیرزمینی، فرونشست دشت و تسریع در فرایند فرسایش خاک می‌شود. نکته مهمتر اینکه سفره های زیرزمینی به عنوان منابع استراتژیک محسوب می شوند که طی هزاران سال ایجاد شده اند و کاهش منابع آبی این سفره‌ها به سختی امکان‌پذیر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha