طرح جهاد آبرسانی در دولت سیزدهم برای تأمین آب مطمئن برای روستاها اجرا شد

تهران- ایرنا- سخنگوی صنعت آب گفت: طرح جهاد آبرسانی با هدف تأمین آب مطمئن و پایدار برای روستاها طراحی و به مرحله اجرا درآمده است.

«فیروز قاسم‌زاده» روز یکشنبه در نشست خبری و در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طرح جهاد آبرسانی زیرساخت‌های تأمین آب پایدار و مطمئن در روستاهای هدف را توسعه می‌دهد تا مردم این روستاها به آب سالم و پایدار دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: این طرح تا کنون در کل کشور ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که البته در برخی استان‌ها بین ۱۷ تا ۱۸ درصد و در برخی استان‌ها بیش از ۷۵ درصد پیشرفت دارد.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: از ابتدای طرح که از ابتدای دولت سیزدهم شروع شده تا کنون حدود ۶۰۰ روستا وارد شبکه آب مطمئن شده‌اند.

مردم پاییز امسال هم نسبت به رعایت الگوی مصرف جدی‌تر باشند

قاسم‌زاده به شرایط بارشی کشور در پاییز امسال اشاره کرد و خواستار آن شد تا مردم در پاییز امسال هم نسبت به رعایت الگوی مصرف جدی باشند.

وی ادامه داد: مردم در تابستان مشارکت خوبی با صنعت آب داشتند و رعایت الگوی مصرف خانگی به‌خوبی رعایت شد.

سخنگوی صنعت آب افزود: پاییز امسال در کلان‌شهر تهران با وجود کاهش دما و خنک شدن هوا میزان مصرف آب همچنان بالا است؛ لذا ضروری است مردم همچنان با صنعت آب همکاری در رعایت الگوی مصرف داشته باشند.

قاسم‌زاده گفت: اکنون یک سال کم آب را پشت سر گذاشته‌ایم و وارد سال کم آب دیگری شده‌ایم که باید رعایت کرد.

وی خاطرنشان کرد: در دو سال آبی گذشته شرایط کم‌آبی را دنبال کردیم به طوری که رودخانه‌های آبی کاهش قابل توجهی داشتند و کم آبی‌ترین سال‌های آبی را داشتیم.

سخنگوی صنعت آب افزود: با این حال استان‌هایی بودند که بالای ۳۰ درصد کاهش بارندگی داشتند که شامل استان‌های ایلام، کرمانشاه، سمنان، همدان، زنجان و خوزستان بودند.

قاسم‌زاده گفت: پایتخت نیز کاهش ۲۶ درصدی بارندگی را داشت و تنها سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان بارندگی مثبت داشتند.

توسعه زیرساخت‌های فاضلاب در اهواز به جد دنبال می‌شود

وی در باره توسعه طرح‌های فاضلاب در استان خوزستان و شهر اهواز ادامه داد: طرح‌های خوبی در استان خوزستان آغاز شده و شهر اهواز تبدیل به کارگاه ساخت شده است.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: طرح توسعه فاضلاب در شهر اهواز یک سابقه ۳۰ساله دارد که در طی این ۳۰ سال درصد پیشرفت طرح ۳۰ درصد بود؛ اما در یک سال دولت سیزدهم میزان پیشرفت طرح به ۵۰درصد نزدیک شده است.

قاسم‌زاده در باره تخصیص آب به صنعت گفت: بخش صنعت نیاز به آب تصفیه شده ندارد و آب موردنیاز از منابع پساب فاضلاب و یا آب‌های غیرمتعارف و یا طرح‌های انتقال آب تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: تخصیص از آب دریا به صنعت نیز برنامه‌های آن تدوین شده و در حال تدوین سندهای لازم برای این کار هستیم.

آب موردنیاز بخش کشاورزی تأمین شد

سخنگوی صنعت آب در باره وضعیت تأمین آب برای بخش کشاورزی افزود: امسال به وجود کاهش بارش‌ها و شرایط منابع آبی آب موردنیاز بخش کشاورزی تأمین شد به‌گونه‌ای که در برخی محصولات استراتژیکی با رشد محصولات روبرو شدیم.

قاسم‌زاده در باره شرایط تأمین آب شرب خاطرنشان کرد: اولویت نخست تأمین آب شرب است و برای آن اقدام‌های لازم انجام شده و می‌شود.

طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی به جد دنبال می‌شود

وی گفت: برای طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی سیاست‌گذاری‌های خوبی در دولت سیزدهم انجام شده و اعتبارات این بخش تقویت شده است.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: امسال در طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی ۲ برابر پارسال هدف‌گذاری شده است.

قاسم‌زاده از پیشرفت طرح کنتورهای هوشمند خبر داد و خاطرنشان ساخت: ظرفیت‌هایی قانونی خوبی برای این طرح ایجاد شده است و طرح‌ها به جد در حال پیگیری است.

وی از اصلاح ساختار آب کشور در دولت سیزدهم خبر داد و خاطرنشان ساخت: ساختار آب کشور سال گذشته تغییر کرد و ۹ حوضه آبریز در کشور مشخص شد.

سخنگوی صنعت آب گفت: برای این یک سند تدوین شده که به‌محض تأیید نهایی در شورای‌عالی آب کشور برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

قاسم‌زاده ادامه داد: بر اساس این سند کارگروه‌ها و کمیته‌های کاری مشخصی ایجاد خواهد شد که مسائل آب را به طور تخصصی دنبال خواهند کرد و سازمان‌های مسئول همکاری خواهند داشت.

آب شرب همدان پایدار شده است

وی در باره وضعیت آب شرب همدان گفت: مردم شریف همدان، ۴۰ روز گذشته با سختی در تأمین آب روبرو بودند؛ اما با صبوری این مردم، وزارت نیرو فرصت پیدا کرد تا طرح‌های جایگزین و طرح‌های تعطیل مانده آبرسانی به این شهر را تکمیل و اجرایی کرده و اکنون شاهد پایداری آب در این شهر برای بلندمدت هستیم.

سخنگوی صنعت آب افزود: همچنین با اجرای طرح غدیر، در خوزستان تا افق ۱۴۲۵ هیچ مشکلی در زمینه کمیت و کیفیت آب نخواهیم داشت.

کاهش بارش‌های در دو سال اخیر

قاسم‌زاده ادامه داد: در دو سال اخیر شرایط کم‌آبی در کشور حاکم بوده و رتبه‌های کم‌بارشی قابل‌توجه بود.

وی گفت: سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ کم‌آب‌ترین سال نیم‌قرن اخیر بود و سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در بین ۵۳ سال اخیر، رتبه ۴۴ را از نظر میزان بارش‌ها داشت و جزو ۲۰ درصد سال‌های کم‌آب نیم‌قرن اخیر کشور بود.

سخنگوی صنعت آب درباره پراکندگی نامتوازن بارش‌ها در کشور ادامه داد: استان‌های ایلام، کرمانشاه، سمنان، همدان، زنجان و خوزستان، استان‌هایی هستند که بالای ۳۰ درصد کاهش بارش نسبت به سال‌های نرمال، در سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ داشتند و تنها ۳ استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان بودند که بارش‌هایی بیشتر از سال‌های نرمال داشتند و در بقیه استان‌ها، بارش‌هایی کمتر از سال‌های نرمال به ثبت رسید.

قاسم‌زاده افزود: در فصلی که کشاورزی فعال است، امید داریم که بارندگی‌ها بخشی از نیاز آبی را تأمین کند، اما در بهار امسال ۵۰ درصد بارش‌ها نسبت به سال‌های نرمال کمتر بود و این کاهش بارش‌ها، ذخایر سدها را نیز تحت‌تأثیر قرارداد.

وی خاطرنشان کرد: در سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ میزان آب ورودی به مخازن سدها ۳۰.۷ میلیارد مترمکعب بود که این مقدار، نسبت به میزان ورودی آب به سدها در سال‌های نرمال، بیش از ۳۰ درصد کاهش داشت.

سخنگوی صنعت آب گفت: در پایان شهریورماه و شروع سال آبی جدید، میزان پرشدگی مخازن سدها ۳۹ درصد بوده و هم‌اکنون حدود ۱۹ میلیارد مترمکعب آب در مخازن سدها ذخیره شده است.

قاسم‌زاده با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی در خصوص پاییز کم‌بارش و خشک، ادامه داد: پاییز مناسبی را از نظر بارش‌ها در پیش نداریم و باید برای همه مصارف آب، برنامه‌ریزی داشته باشیم؛ همین‌طور از مردم می‌خواهیم که نسبت به اصول مدیریت مصرف بهینه آب، توجه لازم را داشته باشند.

وی افزود: بارش‌های سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ کاهشی ۱۸ درصدی نسبت به سال‌های نرمال داشته، بااین‌وجود، با حداقل تنش، سال آبی را پشت سر گذاشتیم.

دیپلماسی فعال آب در دولت سیزدهم

سخنگوی صنعت آب در باره دیپلماسی آبی دولت سیزدهم گفت: در همه سفرهای خارجی به کشورهای همسایه، موضوع آب یکی از محورهای گفتگو بوده است.

 قاسم‌زاده در باره حق آبه ایران از هیرمند افزود: طرف افغان به ما قول داده که در سریع‌ترین زمان، نسبت به اصلاح زیرساختی و سازه‌ای اقدام کند تا آبی که قرار است به سمت ایران بیاید، در محل سد کمال خان منحرف نشود.

وی خاطرنشان کرد: مجموع آبی که از افغانستان در هیرمند وارد ایران شد در سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ بالغ بر ۲۷ تا ۲۸ میلیون مترمکعب بود و  این در حالی است که طرق، افغان به معاهده فی‌مابین پایبند نبوده است.

سخنگوی صنعت آب در باره همکاری آبی با ترکیه گفت: مقرر شد تا کمیته مشترکی بین دو کشور ایران و ترکیه تشکیل شود تا مسائل آبی مشترک در این کمیته بحث‌وبررسی شود و جلسه‌ای نیز در آبان‌ماه برگزار خواهد شد.

شناسایی بیش از ۷ هزار نقطه حادثه‌خیز در رودخانه‌ها

قاسم‌زاده از شناسایی ۷ هزار و ۴۰۰ نقطه حادثه‌خیز در رودخانه‌های کشور خبر داد و خاطرنشان ساخت: این نقاط که در راستای کاهش خطرات سیلاب شناسایی شده‌اند به دستگاه‌های مختلف اعلام شده‌اند تا نسبت به اصلاح سازه‌ها و رفع این نقاط حادثه‌خیز اقدام شود و در این زمینه تأکید می‌کنیم که نسبت به اصلاح این نقاط، باید سریع‌تر اقدام شود.

وی در باره  جلسه‌ای که قرار بود امروز در وزارت جهاد کشاورزی با موضوع رونمایی از الگوی کشت در شرایط کم‌آبی برگزار شود، گفت: این جلسه به درخواست وزارت نیرو به بعد موکول شد تا وزارت نیرو الگوی کشت اعلامی را بررسی کند و درصورتی‌که مورد توافق بود، این جلسه در آینده برگزار شود.

سخنگوی صنعت آب افزود: برای اعلام وضعیت کشت پاییزه، باید جلسات مربوط به بررسی وضعیت منابع آبی برگزار شود و بخشی از تصمیم‌ها در پایان مهرماه و بخشی دیگر تا ۱۵ آبان‌ماه اتخاذ و اعلام خواهد شد.

قاسم‌زاده از تخصیص ۴۵ درصد پساب به بخش کشاورزی خبر داد و خاطرنشان ساخت: اکنون ۱.۶ میلیارد مترمکعب پساب از تصفیه‌خانه‌ها تولید می‌شود که تا انتهای دولت سیزدهم این به ۲.۷ میلیارد مترمکعب خواهد رسید.

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه

وی درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر تراز آب دریاچه ۱۲۷۰.۱ متر است، وسعت آب دریاچه ۷۸۰ کیلومترمربع و حجم آب آن، یک میلیارد مترمکعب است.

سخنگوی صنعت آب  ادامه داد: هنوز این مقدار با کمترین مقدار آب دریاچه که در سال ۱۳۹۴ ثبت شده بود، فاصله دارد؛ اما شرایط دریاچه ارومیه بحرانی است و باتوجه‌به پیش‌بینی کاهش بارش‌ها، این بحران تشدید خواهد شد.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: تونل انتقال آبی که برای انتقال آب به دریاچه ارومیه بهره‌برداری شده بود؛ اما دچار ریزش بود، در حال رسیدگی و اصلاح است و تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی چالش اصلی دریاچه ارومیه را برداشت‌های غیرمجاز دانست و افزود: در توسعه‌های که اتفاق افتاد از برداشت‌های غیرمجاز جلوگیری نشد و این برداشت‌ها وضعیت دریاچه را بحرانی کرد.

وزارت نیرو برای آب‌های ژرف در حال مطالعه است

سخنگوی صنعت آب در باره استفاده از آب‌های ژرف در استان سیستان و بلوچستان گفت: برای این طرح اقدام‌هایی از قبل انجام شده بود که در دولت سیزدهم باهدف تنوع‌بخشی به منابع تأمین آب موردمطالعه وزارت نیرو قرار گرفته است.

قاسم‌زاده ادامه داد: اکنون وزارت نیرو در این زمینه در حال تکمیل مطالعات و برنامه‌ریزی‌ها است و فعلاً در باره برداشت برنامه‌ای ندارد.

وی  با بیان اینکه "کشورهایی چون تونس، لیبی، عربستان و استرالیا سابقه سال‌ها برداشت از منابع آب ژرف دارند"، گفت: در ایران بحث کمیت و کیفیت آب ژرف، توسط وزارت نیرو در حال مطالعه و بررسی است.

شهر دارای تنش آب نداریم

سخنگوی صنعت آب در باره شهرهای دارای تنش آبی ادامه داد: برای تابستان ۱۴۰۰ پیش بینی ۳۰۰ شهر دارای تنش شده بود که در دولت سیزدهم برنامه ریزی شد تا شهر دارای تنش نداشته باشیم

وی افزود: تابستان امسال ۷ تا ۸ شهر دارای شرایط شکنندگی آبی بودند که فقط در این بین شهر همدان دارای افت فشار و قطعی بود.

قاسم زاده گفت: درحال حاضر و برای پاییز هیچ شهر دارای تنش آبی نداریم و شرایط همدان نیز به پایداری رسیده است.

ایران یکی از بهداشتی‌ترین آب‌های جهان را دارد که به عنوان آب شرب در شبکه توزیع می‌شود.

سخنگوی صنعت آب د ر باره آلودگی آب ادامه داد:  علاوه بر وزارت نیرو و آزمایشگاه‌هایی که این وزارتخانه برای سنجش کیفیت آب توزیعی دارد، سازمان استاندارد و وزارت بهداشت نیز دو نهادی هستند که روی کیفیت آب شرب توزیعی کشور نظارت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha