معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه: ممنوع الخروجی «باقر نمازی» رفع شد

تهران - ایرنا - معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر گفت: بنابر ملاحظات انسان‌دوستانه از «باقر نمازی» رفع ممنوع الخروجی به عمل آمد و هر زمانی که بخواهد، می‌تواند از کشور خارج شود.

به گزارش ایرنا از ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی درباره «باقر و سیامک نمازی» اظهارداشت: «باقری نمازی» به دلیل مسائل پزشکی و درمانی نزدیک به چهار سال است که خارج از زندان و در منزل خود در تهران به سر می‌برد.

وی ادامه داد: با توجه به درخواست‌های مطرح برای ادامه معالجه در خارج از کشور، بنابر ملاحظات انسان دوستانه، چهارشنبه گذشته (ششم مهر) از «باقر نمازی» رفع ممنوع الخروجی به عمل آمد و هر زمانی که بخواهد، می‌تواند از کشور خارج شود.

غریب آبادی افزود: در همین چارچوب، یک هفته مرخصی نیز به سیامک، فرزند وی داده شده تا بتواند با والدینش دیدار کند.

دبیر ستاد حقوق بشر ابراز امیدواری کرد که زندانیان ایرانی در بند آمریکا هرچه سریع تر آزاد شوند.

به گزارش ایرنا، ۹ مهر تارنمای سازمان ملل، در بیانیه‌ای که دوجاریک به نقل از دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر کرد، اعلام کرد که گوترش از قبول درخواست‌هایش از رئیس جمهور اسلامی ایران مبنی بر اجازه خروج باقر نمازی برای معالجه در خارج از کشور تشکر کرده است.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل گفت که باقر نمازی زندانی دوتابعیتی از زندان آزاد و ایران را ترک کرده و سیامک نمازی نیز آزاد شده اما همچنان در ایران است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین در این بیانیه گفت که خوشحال است که سیامک نمازی پسر باقر نمازی از بازداشت آزاد شده است.

وی اضافه کرد: ما به تعامل با مقام‌های ایرانی در مورد طیفی از موضوعات مهم از جمله وضعیت منطقه‌ای، توسعه پایدار و ارتقا و حمایت از حقوق بشر ادامه خواهیم داد.

همچنین جرد گینزر وکیل سیامک نمازی هم عصر شنبه به خبرنگار رویترز گفت که سیامک نمازی با مرخصی یک هفته‌ای و قابل تمدید از زندان ایران خارج شده است.

سیامک و باقر نمازی چند سال پیش به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا هرکدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده بودند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پیشتر در مصاحبه با المانیتور در پاسخ به پرسشی درباره زندانیان دو تابعیتی، گفت: ما هیچ ارتباطی بین موضوع انسانی زندانیان و بازداشت شدگان با برجام قائل نیستیم لذا برای تبادل زندانیان به عنوان اقدام انسانی آمادگی داریم و به طرف آمریکایی هم گفته‌ایم.  

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: طرف آمریکایی پاسخ ما را خیلی کند در این موضوع می‌دهد و نمی‌دانیم چه مشکلاتی طرف آمریکایی دارد ولی ما هرزمان اعلام آمادگی را از طرف آمریکایی در این زمینه دریافت کردیم، بلافاصله آمادگی خود را اعلام کردیم.  

امیرعبداللهیان اضافه کرد: خوش بین هستم در پرونده تبادل زندانیان و بازداشتی‌ها گام‌های خوبی را برداریم البته باید دید طرف آمریکایی هم در این موضوع همراهی لازم را خواهد داشت؟ ما آماده‌ایم بدون ارتباط با برجام و یک موضوع کاملا انسانی است.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت باقر نمازی که از او سوال شد، گفت: آقای نمازی از همه تسهیلات برخوردار است، بهترین امکانات پزشکی به شکل وی آی پی در اختیارش هست، حتی بارها امکان دسترسی خانواده‌اش و ملاقات‌های متعدد خانواده و پسرش فراهم شده است؛ بنابراین در چارچوب تبادل زندانیان و بازداشت شدگان من خوش بین هستم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha