تلویزیون رنگ و بوی دفاع مقدس گرفت

تهران- ایرنا- شبکه‌های سیما به مناسبت چهل و دومین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، پخش فیلم سینمایی، ویژه برنامه‌، مستند، روایت تاریخ جنگ و برنامه‌های گفتگو محور را با هدف تبیین تاریخ و فرهنگ دفاع مقدس و یاد و تکریم حماسه‌آفرینان در دستور کار دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی معاونت سیما، فیلم های سینمایی دفاع مقدسی، مستند، برنامه‌های گفتگو محور با رویکرد روایت تاریخ جنگ و پاسخ به شبهات، نماهنگ‌های دفاع مقدس و... از جمله ویژه برنامه‌های شبکه‌ها است که روی آنتن می‌رود.

شبکه یک سیما

«حماسه‌خوان» برنامه‌ای ترکیبی است که با هدف تبیین جایگاه ویژه حماسه و ادبیات حماسی در تاریخ مردم ایران با محوریت فرماندهان دفاع مقدس و روایت چهره‌ها و قهرمانان شاخص حماسی ایران و با تمرکز بر دفاع مقدس و معرفی قهرمانان حماسی از هفته دفاع مقدس آغاز می‌شود و به صورت هفتگی در ۲۶ قسمت ادامه پیدا می‌کند.

«نگاتیو» با استفاده از تصاویر آرشیوی به معرفی چهره‌ها، رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس با روایت‌گری محمدعلی صمدی، پژوهشگر حوزه دفاع مقدس می‌پردازد. 

مجله تصویری «مهمات» با شیوه‌ای نو و نگاهی تحلیلی، دفاع مقدس مردم ایران را از جنبه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به نسل جدید معرفی کند.

برنامه «یک و بیست» هر هفته در ساعت یک بامداد جمعه با هدف گرامی‌داشت مکتب شهید سلیمانی، از محل یادمان این سردار شهید در گلزار شهدای کرمان و در ساعت شهادت ایشان پخش می‌شود. در هفته دفاع مقدس این برنامه به نقش سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در هشت‌سال دفاع مقدس می‌پردازد.

فضای «صبح بخیر ایران» با حضور نقش‌آفرینان دفاع مقدس به هشت سال جنگ تحمیلی، می‌پردازد.

 برنامه «سیمای خانواده» نیز با دعوت از میهمانان مرتبط و پخش عنوان‌های دفاع مقدس، رنگ و بوی این ایام را می‌گیرد.

شبکه دو سیما

برنامه «راویان» به مناسبت هفته دفاع مقدس هر شب ساعت ۲۳:۳۰ روانه آنتن می‌شود. این برنامه میزبان مردان گمنامی است که آوازه قهرمانان جنگ را در تاریخ ثبت کرده‌اند و در ۱۰ قسمت به گفت‌وگو با افرادی می‌پردازد که در سال‌های دفاع مقدس، وظیفه همراهی با فرماندهان جنگ و ضبط تمامی مکالمات و ثبت حالات آنان را در طول عملیات‌ها بر عهده داشته‌اند.

کارشناس مجری این برنامه محمدعلی صمدی است. در این برنامه با راویان سرداران شهید حاج احمد متوسلیان، قاسم سلیمانی، مصطفی ردانی‌پور و سرداران در قید حیات، مرتضی قربانی و علی فضلی گفت‌وگو شده و ناگفته‌هایی از سیره جهادی آنان را خواهیم شنید.

«خرده‌ روایت‌ها» عنوان مجموعه داستانی پیرامون رویارویی مردم با کرامات اباعبدالله الحسین (ع) است که هر شب ساعت ۲۱ روانه آنتن می‌شود. در این مجموعه نمایشی تجربیات واقعی اشخاص از کرامات و شگفتی‌های امام حسین (ع) تبدیل به قسمت‌های داستانی شده که بیشتر این کرامات نیز در مسیر زیارت اتفاق افتاده است. 

برنامه «باران» نیز در ایام دهه دفاع مقدس از ۲ تا ۶ مهر و برنامه «با ما بیا» از ۳۱ شهریور ویژه دفاع مقدس روی آنتن می رود.

شبکه سه سیما

پخش مجموعه مستندهای کوتاه و جشنواره فیلم های سینمایی با موضوع دفاع مقدس از ویژه برنامه های این هفته شبکه سه سیماست. 

برنامه ترکیبی «جان‌ و تَن» با محوریت گزیده روایت‌های مردمی دفاع مقدس، از امروز حوالی ساعت ۱۷ پخش خود را از شبکه سه سیما آغاز می‌کند. این برنامه به کارگردانی علی فراهانی‌صدر، تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی و محصول مرکز مستند سوره و مرکز هنری رسانه‌ای نهضت، در هشت قسمت برای پخش در هفته دفاع مقدس آماده شده است. «جان‌وَتن» در گفت و گو با افراد معمولی که در همه مشاغل و سنین در دوران دفاع مقدس حضور داشتند، به قصه‌های ناگفته و برآمده از دل مردم درباره جنگ می‌پردازد.

همچنین برنامه صبحگاهی «سلام ایرانی» در ارتباط زنده با استان های کشور، به معرفی رزمنده ها و سربازان دوره جنگ در هر استان می پردازد. 

برنامه زنده «طبیب» با موضوع طب سنتی و جدید و با دعوت از رزمندگان پزشک و بررسی وضعیت درمانی جانبازان به روی آنتن خواهد رفت.  

شبکه چهار سیما

پنج قسمت ۲۵ دقیقه ای مستند جدید تولید گروه سیاسی و برنامه «برسد به دست فردا»ی این هفته به موضوع دفاع مقدس می پردازد.

همچنین برنامه های اندیشه ای «تقاطع»، «شیوه»، «ماجرا» و «اشاره» نیز رویکرد دفاع مقدسی خواهند داشت.

برنامه «سینمای مقدس» در ۱۳ قسمت و حدود ۱۰ عنوان مستند تک قسمت معطوف به این مناسبت خواهند بود.

شبکه پنج سیما 

«شب فیروزه ای» هم با دعوت و گفت وگو با فرماندهان دفاع مقدس با هدف بررسی دفاع مقدس در ابعاد گوناگون به روی آنتن خواهد رفت.

 مستند «وعده دیدار» هم با موضوع دیدار خانواده معزز شهدا و دفاع مقدس با شهید حاج قاسم سلیمانی اختصاص دارد.

«مستند رفقای ما» همزاد پنداری با خانواده معزز شهدا را روایت می کند. 

برنامه پرمخاطب «به خانه بر می‌گردیم» با حضور نویسندگان و شعرای دفاع مقدس، بانوان بسیجی در دوران دفاع مقدس، همسران و مادران شهدا و حضور بازیگران سینمای دفاع مقدس در ویژه برنامه پنج شنبه، هفته دفاع مقدس را پاس می دارد. 

«رنگین کمان» در قالب پویانمایی و موسیقی به صورت انعطافی به موضوع هفته دفاع مقدس می پردازد.

برنامه «تهران ۲۰» هم با گفت و گو با مسئولان لشکری و پیشکسوتان دفاع مقدس درباره دستاوردهای دفاع مقدس و بزرگداشت این هفته صحبت می کند. 

برنامه «درشهر» به پوشش مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس، تجلیل از خانواده های معظم شهدا، ایثارگران و پیشکسوتان دفاع مقدس در سطح شهر تهران خواهد پرداخت.

شبکه جام جم

«پلاک عاشقی» ویژه برنامه تاثیر دفاع مقدس بر هنر و فرهنگ و ادبیات و سینمای ایران پس از انقلاب است که از شبکه جام جم پخش خواهد شد. 

«کنکاش» به نقش مقاومت ایران اسلامی و شهدا در شکل گیری فرهنگ مقاومت در منطقه و عرصه بین الملل می پردازد. 

«مبارزان بدون مرز» داستان شهدای غیر ایرانی دفاع مقدس و حضور آنان در مناطق جنگی روایت می کند.

«عمو صفا در سفر تاریخی» به معرفی شهیدان جواد فکوری و محمد جهان آرا و حماسه آزادسازی خرمشهر برای کودکان می پردازد.

«رواق» مفهوم جهاد و شهادت در اندیشه دینی را تبیین می کند. 

برنامه «نمای نزدیک» هم گزارشی از هموطنان خارج کشور درخصوص قدردانی از ایثارگران و شهدای دفاع مقدس را به روی آنتن می فرستند.

شبکه آموزش:

قسمت هایی از برنامه «پرستاره» با محوریت هفته دفاع مقدس روی آنتن می رود.

 ویژه برنامه «واکنش سریع» عنوان هایی با محوریت هفته دفاع مقدس طراحی شده است.

 ویژه برنامه «صبحی دیگر» با حضور مهمان هایی مرتبط با موضوع هفته دفاع مقدس پخش می شود.

شبکه قرآن و معارف سیما:

«محراب در میدان» عنوان مجموعه مستند گزارشی است از روایت حضور و نقش علما و روحانیون در هشت سال دفاع مقدس که در هفت قسمت ۲۵ دقیقه ای نقش هایی چون مدیریت و رهبری جنگ، نقش معنوی و اخلاق عملی، نقش رزمی و تبلیغی این عزیزان را در قالب خاطرات و بازگو کردن حقایقی از این حضور مخلصانه منعکس می‌شود.

«منم بچه مسلمان» ویژه خردسالان و کودکان که به آموزش معارف اسلامی و اخلاق دینی با زبان نمایش و همچنین حفظ و قرائت قرآن کریم به کودکان با شیوه های جذاب و قصه گویی اختصاص دارد و متناسب با مناسب های خاص منعطف می شود. 

«یاد خدا» هم سبک زندگی قرآنی با موضوعات سلوک مهدوی، تهذیب نفس، قواعد قرآنی، درس های ماندگار نهج البلاغه، خانواده متعالی، یاد خدا در قرآن، توحید عملی، امام شناسی بر مبنای زیارت جامعه کبیره و سبک زندگی خداباورانه و خدامحور را در هفته دفاع مقدس بررسی می کند.

برنامه «خوشبخت» هم به مسائل مربوط به خانواده و دفاع مقدس در هفته گرامیداشت دفاع مقدس می پردازد. پخش روزانه مستندهایی با موضوعات دفاع مقدس و برنامه ویژه هفته دفاع مقدس که برنامه تحلیلی است و به هفته دفاع مقدس و جنگ تحمیلی اختصاص دارد. 

برنامه اذانگاهی «تقرب» با حضور کارشناسان و به همراه آیتم هایی در خصوص جنگ تحمیلی به روی آنتن این شبکه می رود.

 «محافل انس با قرآن» ویژه هفته دفاع مقدس هم با حضور قاریان و حافظان برتر کشور با موضوع دفاع مقدس پخش می شود.

شبکه مستند

در این شبکه مستند «مثبت نگاتیو» که مصاحبه ای است با سردار فتح الله جعفری از سرداران دفاع مقدس و مدیر انتشارات شهید حسن باقری را شاهد خواهیم بود.

مستند «آورتین»، برگزیده جشنواره سینما حقیقت، روایتگر زوایای پنهان سلحشوری سردار دلها است، سرداری از جنس مردم که همواره دلش برای امنیت مردم می‌تپید و با تدبیر مدبرانه و شخصیت فوق العاده خود توانست به حکومت اشرار در جنوب شرق کشور پس از صد سال پایان دهد. این مستند شنبه ۲ مهر ساعت ۲۱ از بخش جشنواره تلویزیونی مستند پخش خواهد شد.

مستند پرتره «بیر عالم سوز» به کارگردانی محمدطه امیری و تهیه‌کنندگی عبدالحسین بدرلو یکی از مستندهای بلندی بود که در بخش شهید سیدمرتضی آوینی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و پس از آن در نهمین جشنواره فیلم عمار روی پرده رفت. این مستند نگاهی به زندگی بهزاد پروین قدس هنرمند تبریزی است که در جریان دفاع مقدس به نقاشی، عکاسی و فیلم‌سازی مشغول بوده و حالا با کوله‌باری از خاطرات گذشته، روزگار را با همان حال و روز جنگ سپری می‌کند. این مستند پنجشنبه ۳۱ شهریور ساعت ۱۷ روی آنتن می رود.

مستند بلند «مکی، مردی از اربعین» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی حبیب احمدزاده، حسین روشنکار و مهرداد افراسیابی، متاثر از فرهنگ اربعین است که سه شنبه ۵ مهر ساعت ۲۰ پخش می شود.

شبکه سلامت

«کشیک سلامت» و مستند «ستارگان سپید» به گفت و گو با پزشکان و کادر درمان در دوران دفاع مقدس می پردازد.

 برنامه «سینما اشاره» هم با پخش فیلم سینمایی با رابط ناشنوایان در این هفته مهمان مخاطبان خود خواهد بود.

«مثبت سلامت» به مسائل روز جامعه از جمله مناسبت‌هایی مانند هفته دفاع مقدس می پردازد.

«دوربین سلامت» به ارتقا سطح آگاهی عمومی مردم در حوزه بهداشت و درمان و سلامت در کشور و «خاطرات ناتمام» به خاطرات پزشکان در دفاع مقدس اختصاص دارد.

«روپوش خاکی» و «پاکبازان» فعالیت پزشکان در دوران دفاع مقدس را بررسی می کند. میان برنامه های مرتبط با موضوع دفاع مقدس و موسیقی تصویر هم از جمله برنامه های ویژه دفاع مقدس است.

شبکه افق

مستند «کمپ هفت» را با موضوع نوجوانان در دفاع مقدس تدارک دیده است.

همچنین مستند «سپید جامگان» با موضوع پزشکان و جراحان دفاع مقدس نیز از این شبکه پخش می شود.

شبکه نسیم:

پنج مستند جدید حوزه دفاع مقدس با عنوان «لبخند بزن رزمنده»، «رفیق»، « کمپانی روحیه»، «جنگ» و «لبخند ۱ و ۲» را در مجموعه چهار قسمتی «مستندهای جّنگ و لبخند» در هفته دفاع مقدس پخش می کند. 

برنامه « قاب عاشقی» هم که به مرور فیلم های جنگی رسول ملاقلی پور کارگردان خوب کشورمان می پردازد، با حضور اکبر نبوی روی آنتن می رود. همچنین در این برنامه در روز ۶ مهر بررسی فیلم سینمایی «عقاب ها» پر مخاطب ترین فیلم تاریخ سینمای ایران و ۷ مهر فیلم سینمایی «مرز» اولین فیلم دفاع مقدس و گفتگو با کارگردانان و تهیه کنندگان این آثار خواهد بود.

شبکه امید

برنامه «نسل قاسم» شبکه امید نیز در دهه دفاع مقدس با محوریت شهدای نوجوان روی آنتن می رود.

 در این شبکه برنامه «سینما هویت» به پخش و تحلیل آثار دفاع مقدس می پردازد. 

همچنین برنامه «پاس گل» نیز برگزاری جام شهدای دانش آموز، گرامی داشت حاج قاسم سلیمانی را پوشش می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha