رشد ۶۰ برابری صنعت پتروشیمی در ۴۳ سال گذشته/ افزایش ۱۰۰ درصدی ظرفیت پتروشیمی تا سال ۱۴۱۰  

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به رشد ۶۰ برابری صنعت پتروشیمی از سال ۵۷ تا کنون، گفت: تا یک دهه آینده ظرفیت صنعت پتروشیمی به بیش از ۲ برابر می‌رسد و به ۲۰۰ میلیون تن در سال افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش ایرنا، مرتضی شاهمیرزایی امروز در مراسم افتتاح شانزدهمین نمایشگاه ایران پلاست با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس اظهار داشت: دفاع از وطن و آبروی هر کشوری عبادت است.

وی ادامه داد: در روز پیروزی انقلاب ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی ایران حدود ۳ میلیون تن بود و تولید واقعی حدود ۱.۵ میلیون تن بود.

شاهمیرزایی تاکید کرد: بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب، درگیر جنگ ۸ساله شدیم و حدود ۱۰ سال از پیروزی انقلاب، امکان توسعه صنعت نفت نبود و چند سالی نیز به بازسازی صرف شد و حدود ۱۵ سال بعد از انقلاب اسلامی، فرصت توسعه وجود نداشت و پس از آن بود که برنامه‌ریزی برای توسعه صنعت نفت با تکیه بر توان داخلی انجام شد.

وی گفت: امروز ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی از مرز ۹۰ میلیون تن گذشته است. 

به گفته معاون وزیر نفت، تولید صنعت پتروشیمی ایران ۶۰ برابر افزایش داشته و در تمام این سال‌ها تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه بر صنعت نفت ایران سنگینی کرده است.

وی با بیان اینکه تا یک دهه آینده ظرفیت صنعت پتروشیمی به بیش از ۲ برابر می‌رسد و به ۲۰۰ میلیون تن در سال افزایش پیدا می‌کند، اضافه کرد: در سال ۵۷ تعداد محدودی محصول پتروشیمی تولید می‌شد و امروز با وجود تحریم‌های فلج‌کننده، صنعت پتروشیمی به سرعت در حال پیشروی است.

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه امروز بیش از ۵۰۰ گرید محصولات پتروشیمی و پلیمری در کشور تولید می‌شود، ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های دولت سیزدهم تا ۱۰ سال آینده تمام محصولات پتروشیمی در کشور تولید خواهد شد.

وی تاکید کرد: اکنون معادل ۱.۱ میلیون بشکه نفت خوراک واحدهای پتروشیمی است که تا ۱۰ سال آینده به ۲.۶ میلیون بشکه معادل نفت خام افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: یکی از مطمئن‌ترین صنایع پتروشیمی دنیا صنعت ایران است.

وی ادامه داد: ایران بزرگ‌ترین دارنده ذخایر هیدروکربنی جهان است و دغدغه‌ای برای تامین خوراک برای سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

شاهمیرزایی امنیت سرمایه گذاری در ایران را یکی دیگر از ویژگی‌های صنعت پتروشیمی دانست و افزود: بنابراین سرمایه گذاران می‌توانند با مزایای نسبی سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران برنامه‌ریزی کنند.

وی تکمیل زنجیره ارزش را مهم‌ترین اولویت عنوان کرد و گفت: تمام محصولات پتروشیمی که موردنیاز سایر صنایع است را در کشور تولید خواهیم کرد.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: توسعه متوازن نیز در دستور کار است و واحدهای انرژی بر و آب بر در مناطق ساحلی ایجاد خواهد شد و صنایع تکمیلی در مناطق دیگر توسعه پیدا خواهد کرد و وزارت صمت نیز در این زمینه همراه خواهد بود. 

وی ادامه داد: تا پایان این دولت تمامی کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی و تمامی کاتالیست‌های پالایشگاهی در کشور تولید خواهد شد و به خودکفایی کامل دست خواهیم یافت و سند جامع کاتالیست نیز آماده شده که در روزهای آینده رونمایی خواهد شد. 

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه برنامه صادرات کاتالیست را در دستور کار قرار دادیم، گفت: وقفه‌ای را در دولت گذشته در صنعت نفت داشتیم که جبران خواهد شد.

وی افزود: در حوزه نرم افزاری و تولید فکر و اندیشه و دانش فنی اقدام خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha