۳۰ شهریور ۱۴۰۱، ۱۱:۳۴
کد خبر: 84894406
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جاماندگان اربعین در افغانستان در عطش زیارت بارگاه شاه خراسان

تهران- ایرنا- جا ماندگان اربعین حسینی در ولایات شمالی افغانستان می‌گویند: منتظر باز شدن مرز ایران هستند تا بتوانند به سمت مشهد مقدس بروند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ده ها کاروان زیارتی از بلخ و ولایات شمال افغانتان به سمت مرز ایران در حرکت اند و شماری نیز اکنون به ولایت هرات رسیده اند و منتظرند تا مرز ایران باز شود و آنانی که نتوانسته اند در روز اربعین در کربلا باشند، می‌خواهند به زیارت امام رضا(ع) مشرف شوند.

زحل حیدری؛ شهروند مزار شریف، به آوا گفت: با نزدیک به ۸۰ نفر در یک کاروان وارد هرات شدیم، سه روز است منتظر هستیم مسیر باز شود و بتوانیم به زیارت مشهد برویم.

وی افزود: وقتی زمینه زیارت امام حسین (ع) برای ما فراهم نشد حداقل بگذارند تا مرقد امام رضا(ع) را زیارت کنیم و با بستن مرزها اینقدر بر مردم سخت نگیرند.

زمرد براتی نیز از مزار شریف به هرات رفته و به آوا گفت: پنج روز است در یک مسجد در منطقه جبرئیل هرات هستیم. مرز باز نشده؛ اما امیدوارم هرچه زودتر باز شود و زائران بتوانند به زیارت امام رضا(ع) بروند.

عبدالواحد حسینی؛ یکی از علمای ولایت قندوز نیز در انتظار بازشدن مرز ایران در کابل به سر می برد و در تماس با آوا گفت: نزدیک دو هفته پیش با یک کاروان ۲۰ نفری از قندوز به قصد کربلا حرکت کردیم؛ اما همین که مسیرها بسته شد در کابل توقف کردیم و منتظر هستیم مسیر مشهد باز شود و به نیت کربلا، امام رضا(ع) را زیارت کنیم.

این شخصیت دینی گفت: بسته ماندن مرز ایران به روی زائرین افغانستان و عدم صدور ویزای عراق مردم را نگران کرده و همه از مسئولین می خواهند تا هرچه زودتر مسیر باز شود و مردم بتوانند به زیارت امام رضا(ع) بروند.

این در حالی است که چندین کاروان دیگر هنوز در مزار شریف، سرپل، سمنگان، جوزجان و قندوز در انتظار باز شدن مرز ایران هستند تا از ولایات شان به سمت مشهد مقدس حرکت کنند.

با وجود برخی محدودیت های مرزی و تمهیدات و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران در ایامی که سیل عظیمی از زائران به سمت مشهد روانه می شوند، زائران افغانستانی نیز مشتاقانه خواستار فراهم شدن امکان سفر به این شهر مقدس هستند.

این در حالی است که امسال با عدم صدور ویزا از سوی عراق، شهروندان افغانستان نتوانستند در روز اربعین به کربلا برسند و تنها شهروندان کشور که در ایران اقامت داشتند موفق به زیارت امام حسین(ع) شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha