۲۸ شهریور ۱۴۰۱، ۲۱:۵۹
کد خبرنگار: 5284
کد خبر: 84891900
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چالش تشکیل دولت در سوئد

۲۸ شهریور ۱۴۰۱، ۲۱:۵۹
کد خبر: 84891900
چالش تشکیل دولت در سوئد

تهران-ایرنا- رئیس پارلمان سوئد از احزاب سیاسی در این کشور خواست برای تشکیل دولت مذاکرات خود را آغاز کنند با این وجود به گفته کارشناسان سیاسی روند مذاکرات در آینده نزدیک چالش برانگیز خواهد بود چون احزاب راست‌گرا با حضور نمایندگان احزاب دموکرات در دولت مشکل دارند.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی، بعد از درخواست آندریاس نورلن رئیس پارلمان سوئد برای تشکیل یک دولت ائتلافی، احزاب سیاسی در این کشور مذاکرات خود را برای تشکیل دولت آغاز کردند. نورلن روز دوشنبه طی بیانیه‌ای از احزاب این کشور خواست برای تشکیل دولت تلاش کنند.

نورلن گفت: من از اولف کریسترسون رئیس حزب میانه‌رو و نخست وزیر جدید خواستم که امکان تشکیل دولتی را بررسی کند که توسط ریکسداگ قابل تحمل باشند. این تصمیم بعد از مذاکره و مشورت با احزاب ریکسداگ اتخاذ شده است.

ریکسداگ نهاد قانونگذاری ملی و عالی‌ترین نهاد تصمیم گیری در کشور سوئد و  شامل ۳۴۹ نماینده از احزاب مختلف است.

به گفته کارشناسان سیاسی در سوئد روند مذاکرات در آینده نزدیک چالش برانگیز خواهد بود چون احزاب راست‌گرا با حضور نمایندگان احزاب دموکرات در دولت مشکل دارند.

یوهان پرسون، رهبر حزب لیبرال گفته است که قصد دارد با تلاش برای تشکیل دولت با نخست وزیری اولف کریسترسون، به وعده انتخاباتی این حزب عمل کند. وی گفت: ما مشکلات اجتماعی بسیار بزرگی داریم که باید برای حل آنها تلاش کرد.

 وی افزود: هرچند احزاب لیبرال از هر گونه راه‌حلی خوشحال می‌شوند ولی روی این سیاست اصرار داریم که هیچ نماینده‌ای از دموکرات‌ها در دولت حضور نداشته باشند.

دموکرات‌های سوئد که بیست سال پیش تنها یک درصد آرا را در انتخابات به خود اختصاص می‌دادند در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۰برای نخستین بار از حد نصاب انتخاباتی ۴ درصد عبور کردند و موفق شدند به ریکسداگ راه یابند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha