سیستم روشنایی معابر شهری در کشور اصلاح می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه فضای کسب‌وکار انرژی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: طرح ملی اصلاح سیستم روشنایی معابر شهری کشور به‌عنوان یکی از طرح‌های اصلی وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی در کشور عملیاتی شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «محمد اکبری سیار» افزود: باهدف تحقق اهداف وزارت نیرو در دولت سیزدهم به‌منظور کاهش ۱۰ هزار مگاوات از طریق اقدام‌های بهینه‌سازی انرژی، طرح ملی اصلاح سیستم روشنایی معابر شهری باهدف کاهش حداقل ۷۰۰ مگاوات با استفاده از سازوکار اجرایی آئین‌­نامه ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌­زیست در دستور کار سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق قرار گرفت.

وی ادامه داد: آئین‌نامه ایجاد بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط­‌زیست در ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ به تصویب شورای‌عالی انرژی رسیده که بر اساس این آئین­‌نامه، همه متقاضیان و مصرف‌کنندگان انرژی که دارای تعرفه مخفف هستند، در صورت انجام اقدام‌های بهینه‌سازی انرژی می­‌توانند معادل صرفه‌­جویی انرژی انجام شده، گواهی مربوط را دریافت کرده و این گواهی را در بازار بورس انرژی ایران و در چارچوب مقررات حاکم بر آن به فروش برسانند.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه فضای کسب‌وکار ساتبا ادامه داد: به طور مثال متقاضیانی که در بخش کشاورزی دارای تعرفه مخفف هستند، پیش از انجام اقدام‌های بهینه‌سازی انرژی می‌بایستی نسبت به ارسال گزارش فنی و اقتصادی طرح پیشنهادی خود به ساتبا اقدام کرده و ساتبا پس از دریافت گزارش اندازه‌­گیری و صحه‌­گذاری انرژی و پس از اجرای طرح مذکور، کاربرگ صرفه‌جویی انرژی را به شرکت توانیر جهت صدور گواهی اعلام کند که متعاقب آن این گواهی در بازار بورس انرژی قابل معامله است.

اکبری افزود: به‌منظور پوشش ریسک پروژه­‌های بهینه‌­سازی انرژی و بر اساس مصوبه کمیسیون صرفه‌جویی انرژی شورای‌عالی انرژی، به همه طرح‌های متقاضی در بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط­‌زیست علاوه بر دریافت گواهی صرفه جویی انرژی انجام شده، دو سال گواهی بیشتر نیز به آنها تعلق خواهد گرفت. این گواهی‌ها در مقاطع سه‌ماهه تا اتمام دوره زمانی مصوب طرح صادر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح ملی اصلاح سیستم روشنایی معابر شهری باهدف جایگزینی ۱۱ میلیون چراغ پربازده و کم‌مصرف (LED) با چراغ­‌های موجود در دستور کار بوده که برآوردها نشان می‌دهد با اجرای این طرح، حداقل ۷۰۰ مگاوات کاهش توان اتفاق بیفتد.

این مقام مسئول با اشاره به اجرای پایلوت این طرح در کشور، گفت: نخستین قرارداد اجرایی این طرح با عنوان اصلاح سیستم روشنایی معابر شهری استان‌های یزد و کردستان با حجم ۲۷۶ هزار چراغ و سرمایه‌گذاری ۴۵۰۰ میلیارد ریال از ۲۰ شهریورماه سال جاری آغاز شده که با اجرای این پروژه ۱۵۶ میلیون کیلووات‌ساعت صرفه‌­جویی انرژی انجام خواهد شد.

وی افزود: هماهنگی‌های لازم با تمامی شرکت‌های توزیع نیروی برق جهت دریافت اطلاعات دقیق روشنایی معابر شهری انجام شده و فراخوان‌های مربوطه نیز در سایت ساتبا و متعاقب آن در سایت شرکت‌­های توزیع نیروی برق جهت شناسایی و جذب سرمایه‌گذار در حال انجام است.

اکبری گفت: علاوه بر طرح ملی روشنایی معابر شهری، طرح‌های دیگری در حوزه­‌های ساختمان، صنعت، تجهیزات انرژی‌بر، خطوط توزیع نیروی برق و نیروگاه به‌منظور بهره‌مندی از ظرفیت بازار بهینه‌­سازی انرژی و محیط‌زیست در دست بررسی و اقدام بوده که پس از تصویب در شورای‌عالی انرژی اجرایی خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha