شهرداری‌های خراسان جنوبی به صدور پروانه ساختمانی سرعت دهند

بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: شهرداری‌ها به‌ویژه در مرکز استان باید در زمینه صدور پروانه ساختمانی واحدهای طرح نهضت ملی مسکن با همه توان کمک کنند تا سرعت کار افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا علیرضا عباس‌زاده روز پنجشنبه در هشتمین نشست شورای مسکن استان در سال جاری افزود: همه شهرداری‌های استان در این زمینه موظف هستند و هیچ موضوعی نباید مانع صدور پروانه ساختمانی در نهضت ملی مسکن شود.

وی گفت: در حوزه صدور پروانه‌های ساختمانی مقداری نسبت به متوسط کشوری عقب‌تر هستیم لذا شهرداری‌ها باید در این خصوص جدیت بیشتری داشته باشند.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در شاخص‌های ارزیابی اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سطح ملی، خراسان جنوبی از نظر تامین زمین مورد نیاز در وضعیت خوبی قرار دارد اما در زمینه واگذاری اراضی برای آماده‌سازی و صدور پروانه باید دقت بیشتری شود.

وی با تاکید بر اینکه برای تامین زمین جز شهر قاین در سطح استان دغدغه‌ای نداریم تصریح کرد: در سایت‌های مسکن زیرساخت‌های اولیه توسط دستگاه‌های اجرایی ذیربط تامین می‌شود و قطعه در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد تا به‌تدریج نسبت به ساخت مسکن اقدام کنند.

عباس‌زاده گفت: مرحله تایید پروانه ساختمانی برای ما خیلی مهم است لذا بعد از اینکه زمین به متقاضی واگذار شد باید برای صدور پروانه از شهرداری اقدام شود.

وی با تاکید بر اینکه آماده‌سازی اراضی و مراحل صدور پروانه اهمیت زیادی دارد افزود: در مرکز استان واحدهای نهضت ملی مسکن توسط انبوه‌سازان احداث می‌شود اما در شهرستان‌ها تلاش داریم به دلیل امکان ساخت خانه‌هایی ویلایی، متقاضیان اقدام کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی افزود: حتی اگر پیشنهاد می‌شود در شهرستان‌ها به روش انبوه‌سازی پیش برویم در این زمینه باید تصمیم‌گیری شود چون رضایت مردم در اولویت قرار دارد.

وی گفت: تامین خدمات زیربنایی از دیگر موارد دارای اهمیت است که باید در شورای مسکن مورد توجه ویژه قرار گیرد تا خراسان جنوبی از متوسط عملکرد نهضت ملی مسکن در کشور عقب نماند.

عباس‌زاده بیان کرد: برای آماده‌سازی سایت‌های نهضت ملی مسکن جلسه‌ای با حضور مدیرکل دفتر فنی استانداری برگزار و برای تعیین تکلیف این مساله تصمیم‌گیری شود.

وی افزود: درخصوص آماده‌سازی سایت‌های نهضت ملی مسکن شهرداری‌ها موظف هستند بعد از برگزاری جلسه مذکور طی ۴۸ ساعت نسبت به اینکه آماده‌سازی را انجام می‌دهند یا خیر، تصمیم‌گیری کنند در غیر این صورت به حوزه‌های فعال دیگر از جمله قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) واگذار شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: برای این منظور بهتر است شهرداری‌ها در قالب چهار منطقه حوزه انتخابیه تعیین شوند و هر مانعی از جمله برای صدور پروانه‌های ساختمانی و مجوزها وجود دارد، رفع شود.

وی گفت: از شهرداری‌ها به‌ویژه در مرکز استان درخواست داریم در طرح نهضت ملی مسکن پویاتر عمل کنند تا در شرایطی که دولت سیزدهم و دستگاه‌های اجرایی برای خانه‌دار شدن مردم ورود کرده‌اند، بتوانیم سربلند عمل کنیم.

عباس‌زاده یادآور شد: یکی از گلایه‌های متقاضیان نهضت ملی مسکن درخصوص هزینه‌های بالا و پرداختی مردم است که در این زمینه برای افزایش تسهیلات در حال پیگیری هستیم.

وی گفت: دولت به عنوان وظیفه خود برای حل مسأله مسکن مردم ورود کرده و همه دستگاه‌ها را پای کار آورده است لذا شیرینی کار را زمانی می‌بینیم که مردم راضی باشند و صاحب مسکن شوند.

هشتمین جلسه شورای مسکن خراسان جنوبی در سال جاری با بررسی ۶ دستور کار به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در محل استانداری خراسان جنوبی برگزار شد.

تصمیم‌گیری درخصوص ساخت مسکن توسط انبوه‌سازان در سایت ۲۷ هکتاری شهر بیرجند، نحوه ارائه خدمات شهری در شهرک امام علی (ع) واقع در اراضی زعفرانیه بیرجند، معافیت پرداخت عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری اراضی دولتی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن براساس مصوبه شورای عالی مسکن، تعیین تکلیف نحوه پرداخت هزینه‌های بیمه پروژه‌ها در راستای کاهش هزینه متقاضیان‌ و تاکید بر سرعت بخشیدن به صدور پروانه‌های ساختمانی توسط شهرداری‌ها از جمله این دستور کارها بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha