جاذبه گردشگری مذهبی آذربایجان‌غربی با حضور زوار در تمرچین توسعه پیدا کرد

ارومیه - ایرنا - مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: جاذبه گردشگری مذهبی در استان با حضور و تردد زائران اربعین از مرز تمرچین پیرانشهر توسعه یافته و موجب تقویت زیرساخت‌های گردشگری این منطقه شده است.

جلیل جباری روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از موکب اهل سنت در پیرانشهر در گفت وگو با خبرنگار اعزامی ایرنا اظهار کرد: توسعه گردشگری مذهبی نیازمند زیرساخت‌های دیگری است و باید برای سال‌های آینده با تقویت این بخش، زمینه حضور بیشتر گردشگران در این منطقه فراهم شود.

وی اضافه کرد: یکی از راهکارهای مهم در این زمینه ایجاد اقامتگاه های دائمی و موقت، تجهیز اماکن گردشگری برای پذیرش و اسکان شمار بیشتری از زائران و دایر کردن کمپ های کوهستانی با توجه شرایط منطقه و جغرافیایی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: هم کنون موکب‌های زیادی در پیرانشهر راه اندازی شده که به پارکینگ و ۲۴ دهنه سیرویس بهداشتی و حمام سیار نیز تجهیز شده‌اند.

جباری ادامه داد: با توجه به اینکه به احتمال زیاد سال آینده نیز این مسیر برای زائران اربعین حسینی دایر خواهد بود، بخش زیادی از امکاناتی که برای استفاده زوار به پیرانشهر آورده شده همچنان در این شهر مستقر خواهد بود.

وی تاکید کرد: زائران قبل و بعد از زیارت  عتبات عالیات، از اماکن تاریخی، مذهبی و گردشگری پیرانشهر و سایر مناطق استان که در طول مسیر قرار دارد بازدید می‌کنند و همین امر باعث رونق گردشگری در استان می‌شودد.    

جباری یادآور شد: امسال نخستین تجربه اعزام زائران از مرز تمرچین پیرانشهر بود و احتمال وجود برخی نقایص و کاستی ها هست اما بدون شک در سال‌های آینده استان آماده تر و با امکانات بیشتری از زائران حسینی در این منطقه استقبال و پذیرایی خواهد کرد.

جاذبه گردشگری مذهبی آذربایجان‌غربی با حضور زوار در تمرچین توسعه پیدا کرد

 وی در خصوص دیار شدن مواکب اهل سنت در پیرانشهر نیز گفت: این مواکب در راستای استقبال از زائران راه اندازی شده و با توجه به مهارت و خوش ذوقی اهالی این منطقه با فرهنگ بومی مردم در آمیخته و در چادرهای محلی با غذا و نان محلی از زائران پذیرایی می‌کنند که ایده بسیار جالب و قابل تقدیری است.

به گزارش ایرنا و براساس اعلام ستاد اربعین استان آذربایجان‌غربی، گذرگاه تمرچین از روز دوشنبه، ۱۴ شهریور ماه جاری میزبان زوار اربعین حسینی برای عزیمت به عتبات عالیات بوده است.

امسال برای نخستین بار است که مرز تمرچین در شهرستان پیرانشهر در ایام اربعین حسینی پذیرای تردد زائران ایرانی به عتبات عالیات در عراق است و از این طریق شمار زیادی از زوار جهت شرکت در آیین پیاده‌روی اربعین عازم شدند.

تمرچین حدود ۱۵۰ کیلومتر با ارومیه مرکز استان آذربایجان‌غربی و ۶۵۰ کیلومتر نیز با کربلای معلی فاصله دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha