لاوروف: کمیته بین‌المللی المپیک می‌خواهد رقابت مسکو در ورزش جهان را متوقف کند

تهران- ایرنا- وزیر خارجه روسیه، کمیته بین‌المللی المپیک را به حذف ورزشکاران روسیه و بلاروس از رویدادهای بین‌المللی با هدف توقف رقابت این دو کشور در جهان ورزش، متهم کرد.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که در نشستی با دانشجویان و کارکنان پژوهشکده دولتی روابط بین‌الملل مسکو سخنرانی می‌کرد، با اشاره به توصیه توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک برای ممنوع کردن حضور ورزشکاران و مقامات روسیه و بلاروس در رقابت‌های بین‌المللی، خواستار بازگشت ورزشکاران این دو کشور به رویدادهای بین‌المللی شد.

لاوروف دراین‌باره گفت: رئیس کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید که بسته به نحوه تحولات سیاسی، درباره حضور ورزشکاران روسیه و بلاروس در رویدادها، «بعدا» تصمیم‌گیری خواهد شد؛ این یعنی نادیده گرفتن اصول منشور کمیته بین‌المللی المپیک؛ منشوری که در آن به این موضوع اشاره شده که هرگونه ملاحظات و بزنگاه‌های سیاسی و اعمال آن در توسعه ورزش و فدراسیون‌های ورزشی، غیرقابل قبول است.

وی افزود: معتقدم این کار (حذف ورزشکاران روسیه و بلاروس)، دست کم با هدف تنبیه کردن فدراسیون‌های روسیه و بلاروس و ممانعت از رقابت آنها در رویدادها انجام شده است.

مسکو از زمان اعمال این تحریم‌ها، تمرکز خود را بر ورزش داخلی معطوف کرده و لاوروف درباره این موضوع گفته است: بر این باورم، اقداماتی که بلافاصله توسط وزارت ورزش و به طور کلی دولت ما انجام شده، در مقطع کنونی، مشکلات را حل می‌کند. مسابقات اسپارتاکیاد که در بالاترین سطح برگزار شد و رکوردهای زیادی را برجای گذاشت، توجه بسیاری از کارشناسان خارجی را جلب کرد.

لاوروف ادامه داد: در مورد فوتبال، ما یک قالب جدید را برای جام حذفی روسیه معرفی کردیم که این امکان را فراهم می‌کند تا عدم حضور در جام‌های اروپایی جبران و یه نوعی خنثی شود.  

جام حذفی فوتبال روسیه از زمان معرفی نسخه جدید، به یک رویداد با قالب گروهی تبدیل شده است.  

وزیر خارجه روسیه همچنین از برنامه‌های مسکو برای میزبانی از مسابقات اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع خبر داد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha