۱۹ شهریور ۱۴۰۱، ۷:۵۳
کد خبرنگار: 2211
کد خبر: 84880464
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سنگ تمام گچسارانی ها در پذیرایی از زائران اربعین حسینی

۱۹ شهریور ۱۴۰۱، ۷:۵۳
کد خبر: 84880464
فرزانه شریفی
سنگ تمام گچسارانی ها در پذیرایی از زائران اربعین حسینی

یاسوج - ایرنا - جاماندگان کاروان های اربعین حسینی در شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران که سرزمین آنان یکی از گذرگاه های زائران حسینی به کشور عراق و کربلای معلی محسوب می شود درحالی که بیش از یک هفته تا اربعین حسینی باقی مانده با اشتیاق وصف ناشدنی برای خدمت به مسافران کربلا سنگ تمام گذاشته اند.

به گزارش ایرنا ، هر چند در روز گذشته به دلیل شلوغی بیش از حد و مشکلات تردد ستاد اربعین کشور سفرهای زمینی زائران هموطن به کشور عراق را متنفی اعلام کرد اما موکب های پذیرایی از زائران اربعین حسینی به علت بازگشت کاروان های اعزامی روزهای پیش همچنان شلوغ است و کار خدمات رسانی به آنان ادامه دارد.

خدمت به زائران برای ارادتمندان اباعبدالله حسین (ع) در گچساران که روزی گذرگاه پیکر شهیدان جنگ تحمیلی بوده،  بزرگ و کوچک، زن و مرد ،روستایی یا شهری نمی شناسد اینجا هر کسی هر کاری از دستش بر می آید،مشتاقانه انجام می دهد.

جاماندگان کاروان های اربعین حسینی در این شهرستان با تمام توان برای خدمت به زائران حسین  (ع) تلاش می کنند و می گویند: حالا که قسمت نبوده تا اربعین حسینی امسال در بین الحرمین حاضر شوند با خدماتی هر چند کوچک قدمی برای عرض ادب به سید الشهدا (ع) بر می دارند.

اینک زیباترین جلوه های خدمت در موکب طریق الکربلای گچساران جایی که عاشقان سید الشهدا (ع) برای اسکان و پذیرایی از مسافران کربلا در خانه های شخصی خود اعلام آمادگی می کنند متجلی شده است.

حالا نه هیچ قلمی توان وصف این همه ارادت خالصانه به مکتب عاشورایی امام حسین (ع) که در قالب خدمت به کاروان های حسینی مناطق مختلف کشور و از جمله گچساران متجلی شده را دارد و نه واژگان گنجایش توصیف را دارد.

خدمت رسانی گروه های مختلف

این روزها کودکان کم سن و سالی که برای سقایی و توزیع آب و شربت بین مسافران کربلا در نیمه های شب پافشاری می کنند، زیباترین جلوه عشق خالصانه به پیشوای امام سوم شیعیان است.

یکی از این کودکان که هشت ساله به نظر می رسد خستگی ناپذیر در ساعت ۱۲ شب در موکب طریق الکربلای شهر دوگنبدان بارها برای پر کردن پارچ آب به آشپزخانه می آمد.

او که خود را محمد معرفی کرد در پاسخ به این سوال که خسته نمی شوی و این وقت شب خوابت نمی آید با آستینش عرق هایش را پاک کرد و گفت: سقایی برای زائران مولایم را آنقدر دوست دارم که خواب را از چشمم ربوده است.

یک بانوی گچسارانی که چرخ خیاطیش را به موکب آورده تا تعمیر لباس زائران را انجام دهد با اشاره به اینکه از وقتی کرونا آمده به کربلا مشرف نشده گفت: تعمیر لباس زائران کربلا حداقل کاری است که برای سهیم شدن در آیین های عزاداری اربعین از دستم بر می آید.

سنگ تمام گچسارانی ها در پذیرایی از زائران اربعین حسینی

او با حسرت آرزو کرد که روزی دوباره مسافر کربلا شود تا مضجع اباعبدالله حسین (ع) را زیارت کند.

دکتر صابری که متخصص قلب و عروق است در حالی که گوشه ای از موکب طریق الکربلای گچساران نشسته گفت: هر شب به اینجا می آیم تا اگر یکی از زائران به درمان های پزشکی نیاز داشت بتوانم خدمت ارائه کنم.

مشارکت شهروندان برای تامین غذای زائران

مسئول موکب طریق الکربلای گچساران گفت:طرح میزبانی هر خانواده این شهرستان میزبان پنج تا ۷۲ زائر به نام ۷۲ شهید دشت کربلا در این شهرستان از روز گذشته آغاز شده است.

محمد رمضانی با اشاره به اینکه این طرح  تا سه روز بعد از اربعین حسینی اجرا می شود افزود: علاقه مندان می توانند پس از هماهنگی با مسوولان موکب به اندازه توان خود  غذا در خانه پخت کنند و آن را برای پذیرایی از کاروان های اربعین به موکب طریق الکربلا در بوستان شهدای گمنام دوگنبدان تحویل دهند.

پذیرایی از هزاران زائر

مسئول موکب طریق الکربلای گچساران گفت: از ابتدای شروع فعالیت  این موکب در دهم شهریور امسال تاکنون بیش از ۲۰۵ هزار زائر اسکان و پذیرایی شده اند.

سنگ تمام گچسارانی ها در پذیرایی از زائران اربعین حسینی

 رمضانی اظهار داشت:عاشقان اباعبدالله حسین (ع) در ۲ شعبه موکب طریق الکربلای گچساران در محل های ورودی شهر دوگنبدان و بوستان شهدای گمنام کار خدمات رسانی به زائران را به عهده دارند.

وی بیان کرد: این زائران از استان های شرق ایران و کشورهایی مانند پاکستان در قالب کاروان های بزرگ و کوچک خدمات دریافت می کنند.

رمضانی تاکید کرد: اگرچه به صورت اسمی ۸۶۰ نفر به صورت شبانه روزی و پاره وقت کار خدمت به کاروان های حسینی در موکب طریق الکربلای گچساران را به عهده گرفته اند اما به گزافه نیست اگر بگوییم ۶۰ هزار نفر در این عرصه مشارکت می کنند.

وی بیان کرد: همه هزینه های پذیرایی در سه وعده شبانه روز را شهروندان ولایتمدار این شهرستان به صورت نقدی و غیرنقدی تامین می کنند.

مسئول موکب طریق الکربلای گچساران تاکید کرد:۱۰ نفر کادر پزشکی و پرستار از جمله ۲ پزشک  متخصص در این موکب  خدمات درمانی انجام می دهند که روزانه ۱۰۰ مسافر بیمار ویزیت می شوند.

به گفته رمضانی کاروان ها در ساعت های مختلف شبانه روز به گچساران می رسند و روزانه چندین نوبت پذیرایی برای آنان انجام می شود اما از نخستین روز پذیرایی تاکنون هیچ گاه مشکلی برای تامین هزینه های پذیرایی نداشته ایم.

رمضانی تاکید کرد: در زمان حاضر یک آشپزخانه موکب در روستای آبشیرین،یک آشپزخانه در روستای تلخ آب شیرین و  ۲ آشپزخانه در شهر دوگنبدان کار پخت غذا برای کاروان های حسینی را به عهده دارند.

مسئول موکب طریق الکربلای گچساران تصریح کرد: انجام خدمات مکانیکی و خودرویی از  دیگر برنامه های پیش بینی شده برای پذیرایی از کاروان های  اربعین حسینی در این شهرستان است.

رمضانی همچنین از اختصاص پنج حسینیه برای اسکان زائران در گچساران خبر داد.

کارخانه یخ سقا در گچساران همگام با کاروان های اربعین حسینی

کارخانه یخ سقای گچساران واقع در جاده پازنان با برنامه ریزی برای تامین یخ با کاروان های اربعین همگام شده است.

مجید صادقی از اعضای هیات مدیره کارخانه یخ سقا در گچساران گفت: در این طرح که از روز دوازدهم شهریور آغاز شده به کاروان های اربعین یخ رایگان اهدا می شود.

وی تاکید کرد: همچنین یخ نیم بها برای موکب های پذیرای کاروان های اربعین حسینی در گچساران تدارک دیده شده است.

کارخانه یخ سقا در گچساران در مناسبت های مختلف با اهدای یخ در جشن ها و سوگواره های مذهبی با مردم مومن همراهی می کند.

شهرستان گچساران در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد و همسایگی خوزستان یکی از گذرگاه های کاروان های اربعین حسینی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha