پیشنهاد سه هزار و۳۰۰ هکتار زمین برای احداث پتروپالایشگاه‌ها درمنطقه ویژه پتروشیمی در خوزستان

اهواز - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: سه هزار و ۳۰۰ هکتار زمین برای احداث فاز ۲ منطقه ویژه پتروشیمی در خوزستان با محوریت ساخت پتروپالایشگاه‌ها پیشنهاد شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، پیام برزگر با اشاره به ضرورت احداث فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی بیان کرد: منطقه جدید می‌تواند دربرگیرنده تاکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب با محوریت توجه به ساخت پتروپالایش‌ها باشد.

وی در حاشیه آیین بهره‌برداری از پروژه‌های پایین دست پتروشیمی که در راستای اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان در این منطقه احداث شده‌اند گفت: به عنوان یک مطالبه ملی، استانی و منطقه‌ای از معاون اول رئیس جمهور،‌ پیگیری جدی برای تسریع در صدور مجوزهای مربوط به فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی درخواست شده است.
وی ادامه داد: این‌ پروژه از جمله طرح های بسیار استراتژیک در اقتصاد کشور محسوب می شود که باید در چارچوب مطالعات کارشناسی و علمی، توسط مراجع مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

اشتغال پایدار ۶۵ هزار شغل جدید 

برزگر افزود: در صورت احداث منطقه جدید، هر هکتار از آن برای ۲۰ نفر، فرصت شغلی مستقیم ایجاد می‌کند که در مجموع برای حدود ۶۵ هزار نفر فرصت شغلی پایدار فراهم می شود.
وی ادامه داد:علاوه بر این، با ایجاد صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی این‌ منطقه، برای ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر دیگر (در زمان انجام پروژه‌های مختلف) و حدود ۲ برابر این تعداد نیز به صورت غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در رابطه با کاربردی بودن پتروپالایش‌ها اشاره کرد و گفت: فاز جدید منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، ظرفیت عملی کردن فرمایش رهبر معظم انقلاب را دارد به طوری که برای احداث ۱ یا ۲ مجموعه پتروپالایش در حال برنامه ریزی هستیم.
برزگر ادامه داد: همچنین به تناسب باید تلاش کرد تا ساخت چرخه پایین دست و حتی صنایع تکمیلی و تبدیلی این پتروپالایش ها در فاز جدید مورد توجه قرار گیرد.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محدوده‌ای به وسعت حدود دو هزار و ۸۵۰ هکتار در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس، واقع در بندرامام خمینی (ره) شهرستان بندر ماهشهر، قرار گرفته شده است.

۳۰ درصد تولیدات پتروشیمی کشور در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر انجام می‌شود که در توسعه اقتصادی کشور نقش تاثیرگذاری دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha