۱۶ شهریور ۱۴۰۱، ۰:۵۲
کد خبر: 84880299
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

معاون وزیر نیرو: ۲۵ گروه متخصص برای حل مشکل آب به همدان اعزام شد

همدان- ایرنا- معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس شورای اسلامی وزیر نیرو گفت: به منظور احداث خطوط جدید، تجهیز، برق‌رسانی و اتصال چاه‌های کشاورزی به شبکه آبرسانی شهر همدان، ۲۵ گروه متخصص و فعال در وزارت نیرو به استان همدان اعزام شده است.

به گزارش بامداد چهارشنبه خبرنگار ایرنا، احمد حیدری شامگاه سه‌شنبه در هجدهمین نشست اعضای شورای آب استان همدان افزود: پروژه آبرسانی به همدان از خط تالوار به عنوان یک خط دائمی به سرعت در حال اجرا است و آقای محرابیان وزیر نیرو، به شخصه تجهیزات مورد نیاز این پروژه، از جمله تامین لوله، الکتروپمپ و ژنراتور را روزانه پیگیری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قرارگاه خاتم الانبیا(ص) پیمانکاری اجرای این پروژه را بر عهده دارد، اظهار داشت: این پروژه در طول ۱۷ سال گذشته نزدیک به ۴۰ درصد پیشرفت داشت اما با پیگیری‌های وزارت نیرو، پیشرفت آن در پنج ماه اخیر به ۱۰۰ درصد نزدیک شده است.

حیدری تصریح کرد: شهر همدان ۲ منطقه جداگانه آبرسانی دارد که آب یکی از مناطق (معادل ۶۵ درصد) از طریق آب‌های سطحی و منطقه دیگر (معادل ۳۵ درصد) از طریق چاه‌های دشت همدان-بهار تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه با ساخت خط گذرگاه (بای پس) تعادل در شبکه آبرسانی همدان برقرار می‌شود، ادامه داد: این خط تا ۲ روز آینده به بهره برداری می رسد و ارتباط آب سد تالوار به تصفیه خانه شهید بهشتی را نیز برقرار می‌کند.

معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس شورای اسلامی وزیر نیرو گفت: چهار گروه از استان تهران برای تکمیل و راه اندازی خط گذرگاه (بای پس) به صورت شبانه روز در حال فعالیت هستند.

وی افزود: ۶ گروه دیگر نیز برای نشت‌یابی و اتصال خطوط آبرسانی به شهر همدان از سایر استان ها اعزام شده اند.

حیدری تاکید کرد: خط جدید آبرسانی به طول ۳.۵ کیلومتر از روستای ده‌پیاز به سمت شبکه آبرسانی شهر همدان در حال اجرا است تا ظرفیت انتقال آب چاه‌های کشاورزی این منطقه را افزایش دهد.

به گزارش ایرنا، در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است. همین موضوع در چند هفته گذشته موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شده است.

در این مدت «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ۲ بار به صورت سرزده به همدان سفر کرده است و در جریان این سفرها در بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف دو تا سه هفته آینده(تا ۲۱ شهریور) به بهره برداری می رسد.

احمد وحیدی وزیر کشور نیز در سفری یک روزه به استان روند اجرای طرح آبرسانی به همدان و خروج این شهر از وضعیت بحرانی را بررسی کرد.

طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرف در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

میانگین بارش‌های استان همدان در سال جاری آبی ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha