۱۵ شهریور ۱۴۰۱، ۱۸:۳۲
کد خبر: 84880124
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

یونسکو در افغانستان کارزار سوادآموزی راه‌اندازی می‌کند

تهران- ایرنا- مسئولان دفتر یونسکو در برنامه تجلیل از روز جهانی سوادآموزی که در کابل برگزار شده بود، اعلام کردند که کارزار سوادآموزی را در تمام نقاط کشور راه اندازی خواهند کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری صدای افغان، سازمان یونسکو به مناسبت روز جهانی سوادآموزی نشستی را با حضور نمایندگان ریاست های معارف ولایات و پایتخت، فرهنگیان و نویسندگان در کابل برگزار کرد.

 پاتریشیا رئیس دفتر یونسکو در کابل گفت: این پنجمین نشست تجلیل از روز جهانی سوادآموزی در افغانستان است و هر کس می تواند بیاموزد و باسواد باشد. روز جهانی سوادآموزی روزی است که به ما یادآوری می کند که میلیون ها نفر اعم از زنان و مردان در افغانستان از سواد محروم هستند.

رئیس دفتر یونسکو در کابل اظهار داشت: ما فرصتی داریم که میزان سواد افغان ها را رشد بدهیم، رشد تعلیم و تربیت به خودی خود اتفاق نمی افتد؛ بلکه با کوشش همگان می توانیم در توسعه افغانستان سهیم باشیم.

 وی با بیان اینکه جمعیت باسواد باعث کاهش فقر در جامعه می‌شود، افزود: یونسکو با تمام همکاران خود کارزار سوادآموزی را در تمام نقاط مختلف افغانستان راه اندازی می کند.

پاتریشیا اضافه کرد که روز جهانی سوادآموزی به ما فرصت می دهد تا با سوادآموزی برخورد مثبت داشته باشیم و برای جامعه باسواد کوشش کنیم.

 صدرالدین صدر؛ رییس ارزیابی وزارت معارف هم در این مراسم گفت: ما از اداره یونسکو تشکر می کنیم که برای رشد سوادآموزی در کشور، به ما کمک می کند.

 وی ادعا کرد : حکومت طالبان برای تعلیم و تربیت ارزش قائل است و وزارت معارف شبانه روز برای تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین تلاش می کند.

 این مقام وزارت معارف خاطرنشان کرد: بیشتر مدارس افغانستان ویران بوده و با کمبود تجهیزات روبرو است که باید سازمان های مرتبط با تعلیم و تربیت در این عرصه به ما کمک کنند.

 محمد ابراهیم عمری؛ رئیس آموزش وزارت معارف هم گفت: دسترسی به تعلیم و تربیت ضرورت جامعه امروزی است و سرمایه گذاری در عرصه تعلیم نقش مهمی در ثبات اقتصادی، احتماعی دارد.

وی تصریح کرد: یکی از شاخص های مهم پیشرفت کشورها، سواد بالای شهروندان آنها است و مبارزه با بی سوادی امری مهم است.

عمری گفت: طبق آمار یونسکو در چند سال گذشته آمار بی سوادی در افغانستان ۱۰ درصد کاهش داشته است.

 نورآقا صدیق زی؛ مسئول ارتباطات دفتر یونسکو هم در این مراسم پیام آردی آزولای؛ ریئس عمومی یونسکو را ارایه کرد که در آن آمده است: روز جهانی سواد فرصتی برای ارزیابی، پیشرفت، توان و انگیزه های ما است تا سواد را به منزله یک حق بنیادین بشری که نقشی اساسی در بهبود جوامع دارد تجلیل کنیم.

در این پیام تصریح شده است: یونسکو دستاوردهای مهمی داشته که در سال ۱۹۷۹ تنها ۶۸ درصد از جمعیت جهان خواندن و نوشتن می دانستند؛ اما این رقم در سال ۲۰۲۰ تقریبا به ۸۶.۷ درصد رسیده است.

 آردی آزولای در ادامه پیام خود نوشت: هنوز هم ۷۷۱ میلیون جوان و بزرگسال در سراسر جهان از مهارت های اولیه سواد برخوردار نیستند که ۶۰ درصد آنها دختران هستند.

 قابل ذکر است که یونسکو در حالی از روز جهانی سوادآموزی در کابل تجلیل می کند که مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم در افغانستان با روی کار آمدن طالبان همچنان بسته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha