شرکت آبفا استان در پی قطعی بلند مدت آب در شهر همدان اطلاعیه صادر کرد

همدان- ایرنا- دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان همدان در اطلاعیه‌ای از قطعی بلند مدت شبکه آبرسانی در شهر همدان خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان همدان در این اطلاعیه آمده است: به استحضار شهروندان محترم شهر همدان می رساند پس از پایان عملیات اجرای خط اضطراری آبرسانی به همدان، از نیمه شب گذشته (بامداد دوشنبه) برای اتصال این خط، به خط اصلی آبرسانی تالوار به اجبار انتقال آب از این بخش قطع و خوشبختانه این اتصال در ساعت ۱۵ امروز به پایان رسید.

اما به دلیل اعمال این قطعی و پایین آمدن ارتفاع مخازن ذخیره و نیز شکستگی خط انتقال مخزن باغ بهشت توسط پیمانکاران برداشت مصالح، ممکن است در برخی از نقاط شهر برنامه اعلام شده دستخوش تغییرات شدیدی شود.

دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان همدان در ادامه اطلاعیه آورده است: با عرض پوزش از مشکلات به وجود آمده از شهروندان شریف همدان می خواهیم با حفظ  شکیبایی خود، یاری رسان خادمان خود باشند.

شرکت آبفا استان در پی قطعی بلند مدت آب در شهر همدان اطلاعیه صادر کرد
زمانبندی اعلام شده برای مدیریت مصرف و کاهش فشار آب شهر همدان

به گزارش ایرنا، در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است. همین موضوع در چند هفته گذشته موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شده است.

در این مدت «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ۲ بار به صورت سرزده به همدان سفر کرده است و در جریان این سفرها در بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف دو تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

احمد وحیدی وزیر کشور نیز در سفری یک روزه به استان روند اجرای طرح آبرسانی به همدان و خروج این شهر از وضعیت بحرانی را بررسی کرد.

طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرف در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

میانگین بارش‌های استان همدان در سال جاری آب ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha