آمار زائران حرم امام رضا(ع) در حال تدوین است

مشهد- ایرنا- معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: دستیابی به جمعیت خالص زائران حرم مطهر امام رضا (ع) از طریق طرح آمارگیری زیارت توسط این سازمان در حال انجام است.

مجید نعیمی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح در راستای عمل به نخستین مصوبه شورای ملی زیارت، که ۱۷ دیماه پارسال با حضور رییس جمهور برگزار شد، به اجرا درآمده است.

وی بیان کرد: در نخستین مرحله اجرای طرح مزبور، زائران باید پرسش‌نامه ای را پر کنند که با همکاری معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی و دستگاه های اجرایی ذیربط از جمله اداره کل میراث فرهنگی، آستان قدس رضوی، جهاد دانشگاهی و دانشگاه فردوسی در حال تهیه است.

وی اظهار داشت: اجرای طرح آمارگیری زیارت به صورت پرسش نامه آغاز می شود که در حال رایزنی برای تهیه اقلام اطلاعاتی مندرج در این پرسش نامه با همکاری دفاتر مختلف مرکز آمار ایران هستیم.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح آمارگیری زیارت توسط سازمان برنامه و بودجه تامین و با مدیریت مرکز آمار ایران اجرا می شود.

نعیمی اضافه کرد: هدف اصلی از طرح آمارگیری زیارت، تفکیک گردشگران از زائران واقعی است که تنها به قصد زیارت به مشهد مقدس سفر می کنند، لذا با این آمارگیری و احصای جمعیت زائر می توان از محل بودجه زیارت خدمات مناسب تری به آنان ارایه داد.

وی ادامه داد: همه کسانی که به مشهد سفر می کنند، تنها قصد زیارت بارگاه منور رضوی را ندارند اما در کنار آن به حرم مطهر رضوی نیز رفته و زیارت خود را انجام می دهند و مشمول دریافت خدمات زیارت نیز می شوند، لذا آمارهای مربوطه چه در حوزه گردشگری و چه در حوزه زیارت، شفاف و تفکیک شده نیست.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: در طول سال به سفارش مرکز آمار ایران، حدود ۳۰ طرح آمارگیری توسط این معاونت انجام می گیرد که یکی از آنها طرح گردشگری است که به صورت مجزا به گردشگران می پردازد.

نعیمی اظهار داشت: در کنار آن طرحهای آمارگیری مربوط به کارگاه های صنعتی و معادن در حال بهره برداری، قیمت مصرف کننده، قیمت تولیدکننده، درآمد و هزینه خانوار، نیروی کار شاغل و ... نیز اجرا می شود که برخی به صورت ماهانه و برخی به صورت فصلی یا سالانه است.

وی افزود: در ۲ سال گذشته طرح آمارگیری ارزشمندی توسط معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اجرایی شده که ارزش افزوده بخشهای مختلف تولید را محاسبه می کند که در این حوزه محاسبه ارزش افزوده تولید شهرستانها آغاز شده است.

وی آمارگیری در خصوص اجاره بهای مسکن، جامع بازرگانی، دام و طیور و برخی دیگر از بخش‌های کشاورزی را از دیگر طرحهای آمارگیری در حال اجرای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در طول سال برشمرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha