مردم خوزستان با اجرای طرح غدیر از آب باکیفیت برخوردار شدند

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای طرح آبرسانی غدیر باعث شد تا آب باکیفیت دز در اختیار مردم خوزستان قرار بگیرد و به این ترتیب مشکلات آبی خوزستان تا حد زیادی برطرف شد.

«قاسم ساعدی» در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طرح آبرسانی غدیر، طرحی است که بیش از ۱۰ سال پیش مطرح شده و به دلیل مشکلات تأمین اعتبار در دولت‌های گذشته به سرانجام نرسیده بود.

وی ادامه داد: گرچه بخشی از آب موردنیاز خوزستان از سد کرخه تأمین می‌شد؛ اما این طرح آب را از رودخانه دز تأمین می‌کند که مشکلات متعدد و کمبود منابع مالی اجرای آن را در برخی مواقع حتی متوقف کرده بود.

نماینده مردم خوزستان در مجلس گفت: هم‌زمان با روی کار آمدن دولت سیزدهم، رییس جمهور در نخستین سفر خود به خوزستان در جریان این طرح قرار گرفت و به دلیل بروز مشکلات برای مردم و نیز نگاه ویژه‌ای که برای حل مشکلات آبی داشت، قول تأمین اعتبار آن را داد.

ساعدی افزود: پس از تأمین اعتبار لازم، قرارگاه خاتم‌الانبیا توانست در مدت ۱۰ ماه هم نسبت به لوله‌گذاری‌های موردنیاز و هم نصب پمپ‌ها اقدام کرده و به این ترتیب بخشی از پمپ‌ها نصب و جریان آب برقرار شد و روز جمعه گذشته توسط رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

وی بیان کرد: اکنون تنها نصب ۴ الی ۵ پمپ باقی‌مانده است که با تأمین اعتبار لازم و نصب آنها دو سوم جمعیت خوزستان از آب شرب باکیفیت برخوردار خواهند شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: طرح آبرسانی غدیر ۵۰ درصد آب باکیفیت دز و ۵۰ درصد آب کرخه را در اختیار مردم قرار می‌دهد و مشکلات آبی تا حد خیلی زیادی را برطرف می‌کند.

ساعدی گفت: پیش از این و به دلیل آنکه کرخه دچار خشکسالی شده بود، تامین آب با کیفیت و کافی برای مردم امکان پذیر نبود؛ زیرا خشکسالی  سبب شده بود هم کدورت و هم کیفیت آب کرخه مشکل‌ساز شود.

وی ادامه داد: همین موضوع بر نگرانی مردم در باره تأمین آب باکیفیت دامن زده بود که با تلاش دولت سیزدهم طرح غدیر که از دولت نهم مطرح شده و همچنان به نتیجه نرسیده بود، اجرایی شده و آبی باکیفیت برای مردم به همراه آورد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha