۱۳ شهریور ۱۴۰۱، ۰:۲۵
کد خبر: 84877098
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اتصال نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا به خط اصلی برق قطع شد

تهران- ایرنا- ناظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اوکراین که تحت کنترل روسیه است، ارتباط خود را با آخرین خط اصلی برق باقی مانده خود از دست داده است.

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا از رویترز، این نیروگاه اکنون صرفا به یک خط ذخیره برای تامین برق شبکه اوکراین متکی است.

مقام‌های محلی گفتند که قطعی این خط اصلی ناشی از گلوله باران بوده است. روسیه و اوکراین یکدیگر را به گلوله باران سایت هسته‌ای متهم می‌کنند.

این موضوع کمتر از ۴۸ ساعت پس از آن صورت می‌گیرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی در بحبوحه نگرانی‌های ایمنی فزاینده، حضور خود را در این نیروگاه تقویت کرده است. بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) روز پنجشنبه وارد نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا شدند.

پس از بازرسی، رافائل گروسی رئیس آژانس گفت که یکپارچگی کارخانه چندین بار نقض شده است.

زاپروژیا در جنوب اوکراین بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا محسوب می‌شود که بلافاصله پس از حمله روسیه به اوکراین در بهمن ماه توسط روسیه اشغال شد.

کارکنان اوکراینی که به کار در این نیروگاه ادامه می‌دهند، ادعا کرده‌اند که نیروهای روسی از آن به عنوان پایگاه نظامی استفاده کرده‌اند و کارگران در واقع در معرض خطر قرار دارند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه خود اعلام کرد که حضورش در این نیروگاه تغییردهنده روند بازی است زیرا اطلاعات سریع و قابل اعتمادی در مورد آخرین فرایندهای نیروگاه دریافت کرده است.

در این بیانیه آمده است: کارمندان ارشد اوکراینی به کارشناسان آژانس گفتند که چهارمین خط برق عملیاتی ۷۵۰ کیلوولت نیروگاه اتمی زاپروژیا از کار افتاده است. سه نفر نیز پیشتر در جریان درگیری‌ها مفقود شده‌اند.

با این حال، یک خط ذخیره ۳۳۰/۷۵۰ کیلوولت انرژی را به شبکه این نیروگاه می‌رساند و می‌تواند در صورت لزوم برق نیروگاه را تامین کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد که خط اصلی برق این نیروگاه در ۳ شهریور به طور موقت قطع شده بود و ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین گلوله‌باران روسیه را مقصر این مساله خوانده بود.

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد تلاش شب جمعه نیروهای مسلح اوکراین برای تصرف این نیروگاه را خنثی کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha