واگذاری ۱۰۰ مترمربع زمین رایگان در ازای تولید هر مگاوات برق

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سرمایه‌گذاران و واحدهای تولیدی به‌ازای هر مگاوات تولید برق، ۱۰۰ مترمربع زمین رایگان در اختیار می‌گیرند.

به گزارش ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علی رسولیان» در گفت‌وگویی افزود: وزارت صمت اجازه واردات نیروگاه‌های کوچک مقیاس خارجی را فراهم آورده که همه این مشوق‌ها و مزایا به استان‌ها ابلاغ نیز شده است.

معاون وزیر صمت درباره انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی، گفت: با سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) به توافقات خوبی در این حوزه رسیده‌ایم تا هم از سقف واحدهای تولیدی موجود برای راه ‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی استفاده و هم شهرک‌های صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی ایجاد کنیم.

معرفی ۹۲ شهرک و ناحیه صنعتی برای راه اندازی شهرک انرژی خورشیدی

رئیس هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیان‌داشت: ۹۲ شهرک و ناحیه صنعتی دارای قابلیت برای راه اندازی شهرک انرژی خورشیدی در سراسر کشور شناسایی شده که این موارد به ساتبا نیز اعلام شده است.

رسولیان با اشاره به این‌که مصرف برق صنایع آن‌چنان هم بالا نیست، اضافه کرد: در مجموع ۱۱ هزار و ۲۰۰ مگاوات ظرفیت برق مورد استفاده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است.

وی خاطرنشان‌کرد: البته باید در حوزه بهره‌وری صنایع نیز کار شود که در این راستا به دنبال افزایش مشوق‌ها برای ارتقای بهره وری در حوزه صنعت هستیم.

این مقام مسوول تاکید کرد: این مهم با ارتقای موضوع آموزش و ارائه تسهیلات لازم قابل تحقق است. استانداردهای بهره وری در سازمان ملی استاندارد مشخص می‌شود و ما بر اساس چارچوب‌های ارائه شده و الزامات این سازمان جلو خواهیم رفت.

قطع برنامه‌ریزی شده برق صنایع

وی با اشاره به این‌که از ابتدای تابستان امسال تاکنون قطع برق صنایع به‌صورت برنامه‌ریزی شده و با اطلاع قبلی انجام شده است، اظهار داشت: قطع برق خارج از برنامه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به‌شدت کاهش یافته که این موضوع رضایت نسبی را ایجاد کرده است تا واحدهای صنعتی کوچک و متوسط به‌راحتی بتوانند به برنامه‌ریزی‌های تولیدی خود بپردازند.

رسولیان افزود: امسال حتی در برخی از روزها هیچ قطعی برق خارج از برنامه‌ای در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نداشته‌ایم و در برخی روزها نیز کل قطعی برق خارج از برنامه فقط در حد یک ساعت بوده است.

واگذاری ۱۰۰ مترمربع زمین رایگان در ازای تولید هر مگاوات برق

زیان ۷ میلیارد دلاری صنایع از قطعی‌ برق در تابستان ۱۴۰۰

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه‌کرد: قطع برنامه‌ریزی شده و با اطلاع قبلی برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، نتیجه همکاری و هماهنگی مناسب بین بخشی در وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و نیرو بوده است که با پیگیری‌های این سازمان و تعامل بسیار خوب شرکت توانیر اتفاق افتاد و از بروز اختلال در کسب و کار تولیدی صنایع جلوگیری کرد.

رسولیان با یادآوری این‌که در سال ۱۴۰۰ قطعی‌های غیرمنظم برق به‌ویژه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اتفاق می‌افتاده است، ادامه‌داد: برآوردهای بخش‌های اقتصادی نشانگر ضررهای زیاد تحمیلی به حوزه صنعت و متعاقب آن افزایش قیمت‌ها بوده است؛ به‌طوری که بر اساس آمار اتاق بازرگانی، تابستان ۱۴۰۰ بخش صنایع هفت میلیارد دلار از قطعی‌های نامنظم و مکرر برق متضرر شده است.

وی با بیان این‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت سیزدهم به این موضوع ورود بسیار جدی و هم افزا با سایر دستگاه‌ها داشته‌اند، گفت: در حوزه صنایع کوچک، هر مگاوات برق ۹۶ شغل ایجاد می‌کند و بر این اساس نگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمایت جدی از چرخیدن چرخ تولید بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌که تأمین زیرساخت‌های «انتقال و توزیع برق» و «تأمین و توزیع برق در ایام پیک مصرف در حوزه صنعت» به‌عنوان دو رویکرد مهم باید همواره مد نظر قرار گیرد، اظهارداشت: وزارتخانه‌های نیرو و صنعت، معدن و تجارت توافق‌های بسیار خوبی با کسب نظر از فعالان اقتصادی و درنظر گرفتن زنجیره تولید داشته‌اند که بر آن اساس، سهمیه قطعی برق و تعطیلی صنایع یک روز در هفته درنظر گرفته شد و با مدیریت خوب توانیر این برنامه اعمال و سهمیه بخش‌های مختلف مشخص شد و با توفیق‌هایی که حاصل شد، حتی برخی مواقع نیز نیاز به اعمال یک روز تعطیلی در هفته هم نبود.

رشد ۱۱.۸ درصدی تولید فولاد با قطعی مدیریت شده برق

رسولیان به برخی توفیق‌ها و نتایج حاصله از قطع مدیریت شده برق صنایع اشاره کرد و افزود: از ۱۵ خرداد تا پنجم شهریور که این برنامه اعمال شد، رشد تولید نسبت به بازه زمانی سال گذشته در حوزه فولاد ۱۱.۸۴ درصد، رشد تولید در بخش سیمان ۵.۳۵ درصد و رشد تولید در حوزه صنایع فلزی ۱۸ درصد بوده است.

وی اضافه‌کرد: بر اساس گزارش‌های توانیر و وزارت نیرو، شاهد افزایش ۱۵ درصدی میانگین برق تحویلی به صنایع در یک سال اخیر نیز بوده‌ایم که این موضوع رضایت نسبی فعالان اقتصادی را هم درپی داشته است.

بهره‌برداری ‌هزار مگاوات برق نیروگاه‌های مقیاس‌ کوچک در نواحی صنعتی

معاون وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود، بیان‌داشت: صنایع نیز برای تأمین برق خود پای کار آمدند، به‌طوری که ۵۳۶ مگاوات نیروگاه‌های خود تأمین برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ایجاد شد. وزارت نیرو هم توافق کرده است که اگر واحد تولیدی نیروگاه خود تأمین (CHP) ایجاد کند، بدون پرداخت حق ترانزیت، برق مازاد خود را می‌تواند به صنایع دیگر بفروشد.

رسولیان همچنین با بیان این‌که نیروگاه‌های خود تأمین امسال یک‌هزار و ۲۷۰ مگاوات برق به کل صنایع کشور تزریق کرده‌اند، اعلام کرد: این نیروگاه‌ها امسال یک‌ هزار مگاوات برق نیز به شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور اضافه کردند.

وی در ادامه با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه برای ایجاد ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید با وزارت نیرو در سال گذشته، اظهار داشت: امسال نیز چهار هزار مگاوات جدید به این رقم اضافه شده است، کار ساخت ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی ۶۲ درصد پیشرفت قراردادی و ساخت چهار هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی امسال نیز بیش از ۱۷ درصد پیشرفت قراردادی داشته است. از ۱۰ هزار مگاوات تفاهم شده، ۱۸۰ مگاوات تاکنون وارد چرخه تولید شده است و ۳۶۰ مگاوات دیگر نیز در یک ماه آینده وارد چرخه تولید خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری این‌که به دنبال خودتأمینی برق صنایع هستیم، تصریح کرد: مشوق‌ها و مزایایی را نیز اعمال خواهیم کرد، تفاهم‌های خوبی را هم با وزارت نیرو داشته‌ایم که خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خود تأمین و قابلیت ترانزیت به بخش‌های دیگر صنایع از جمله این توافقات است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha