دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با همسایگان جدی است

تبریز- ایرنا - استاندار آذربایجان شرقی سفر هیأت اقتصادی و تجاری استان به ارمنستان را حاکی از اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با همسایگان دانست و گفت: رئیس جمهور خواستار ارتباط استان‌های هم‌مرز با کشورهای همسایه است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، عابدین خرّم در همایش تجاری ایران و ارمنستان در ایروان، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران صلح و ثبات و امنیت کشورهای همسایه را امنیت خود می‌داند، گفت: در سایه تحولات منطقه، تقویت روابط کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است و خوشبختانه ایران و ارمنستان در یک شرایط خوب و مناسب و راهبردی از نظر روابط سیاسی و اقتصادی هستند.
 
وی با تأکید بر اینکه باید روزبه‌روز مناسبات اقتصادی و تجاری خود را ارتقا ببخشیم، افزود: اراده جدی دو طرف رفع موانع در توسعه روابط است و امیدوارم در این سفر، فارغ از تشریفات بتوانیم اراده دو دولت و دو ملت را به صورت مشهود ببینیم.
 
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی استان، گفت: آذربایجان شرقی و استان سیونیک به‌عنوان استان‌های هم‌مرز می‌توانند نقش مهمی در گسترش مبادلات اقتصادی دو کشور داشته باشند.
 
وی افزود: زیرساخت‌های مناسب آذربایجان شرقی از جمله منطقه آزاد ارس در همسایگی دو کشور و وجود ۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی، می‌تواند سطح تجارت بین دو کشور را متحول کند.
 
خرّم با بیان اینکه آذربایجان شرقی بهشت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، افزود: بخش خصوصی ما برای توسعه روابط با کشورهای همسایه عزم جدی دارد و امیدواریم بخش خصوصی ارمنستان هم از این فرصت برای همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کند.
 
وی خاطرنشان کرد: ایجاد بازارچه‌ها و شهرک‌های صنعتی مشترک در مرز دو کشور می‌تواند یکی از دستاوردهای این سفر برای آینده هر دو کشور باشد.
 
خرّم با اشاره به اهمیت تکمیل کریدور (راهگذر ) ترانزیتی شمال - جنوب، گفت: از طریق این کریدور می‌توانیم ظرفیت‌های تجاری بزرگی را در سطح منطقه و جهان ایجاد کنیم.
 
وی با بیان اینکه کشورهای همسایه شمالی ایران می‌توانند دروازه ورود ما به اتحادیه اقتصادی اوراسیا محسوب شوند، افزود: امیدواریم با همکاری نزدیک ارمنستان و آذربایجان شرقی، مراودات خود را با اوراسیا تقویت کنیم که این امر برای هر دو کشور منافع خوبی به همراه دارد.
 
در این همایش، نارک تریان معاون وزیر اقتصاد ارمنستان نیز با تشریح ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی این کشور، بر عزم جدی دولت متبوعش برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران با محوریت آذربایجان شرقی و همچنین رفع موانع و تسهیل تردد صادرکنندگان و تجار دو طرف تأکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی در دومین سفر خود به کشورهای همسایه پس از سفر به جمهوری آذربایجان، در رأس هیأتی متشکل از فعالان اقتصادی و تجاری استان، به ارمنستان سفر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha