استاندار همدان: ۱۰۰ میلیارد تومان برای حفر چاه آب اضطراری در استان اختصاص یافت

همدان- ایرنا- استاندار همدان گفت: با تصویب و موافقت هیات دولت، ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای حفر ۳۰ حلقه چاه آب اضطراری در این استان اختصاص یافته است.

«علیرضا قاسمی فرزاد» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در تشریح آخرین وضعیت طرح آبرسانی به شهر همدان، اظهار داشت: اوایل هفته گذشته وزیر نیرو با حضور در همدان از ساعت ۱۲ بامداد تا صبح از روند اجرای طرح آبرسانی به این شهر بازدید کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به مشکلات پیش آمده برای تامین آب شهر همدان، در جریان بازدید وزیر نیرو از طرح آبرسانی، درخواست حفر ۳۰ حلقه چاه آب به شکل پدافندی و استفاده از آن در مواقع اضطراری پیشنهاد که با این درخواست موافقت شد.

استاندار همدان ادامه داد: هیات دولت با اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای حفر این چاه ها و تجهیز آنها موافقت کرد و در این راستا با نظر کارشناسان مکان هایی در اراضی دولتی برای حفر این چاه ها در نظر گرفته شده است.

قاسمی فرزاد پیش بینی کرد: از این ۳۰ حلقه چاه یک هزار و ۲۰۰ لیتر آب در ثانیه خارج شود بنابراین آب موجود در این چاه ها در مواقع اضطراری و حساس مورد استفاده قرار می گیرد که این اقدام در راستای پدافند غیرعامل است.

وی با بیان اینکه هم اکنون با نظر کارشناسان ۲۰ نقطه برای حفر چاه در نظر گرفته شده و تا یکماه آینده این رقم به ۳۰ حلقه چاه می رسد خاطرنشان کرد: برای حفر این چاه ها نسبت به استفاده از دستگاه های حفار موجود در استان تهران نیز اقدامات لازم انجام شده است.

استاندار همدان گفت: با وجود اینکه نفوذ آلودگی به چاه های عمیق و ۸۰ و ۹۰ متری بسیار اندک است اما با هماهنگی های صورت گرفته پیش از استفاده از آب چاه، نسبت به بررسی وضعیت سلامت آب اقدام شد.

قاسمی فرزاد تصریح کرد: برخی از چاه ها به علت اینکه از منظر بهداشتی دارای آب سالمی نبودند برای آبیاری فضای سبز در اختیار شهرداری و در مقابل چاه های شهرداری برای رفع مشکل کم آبی شهر همدان در اختیار دولت قرار گرفت.

وی اظهار داشت: رییس جمعیت هلال احمر یک میلیون بطری ۱.۵ لیتری آب معدنی به همدان اختصاص داد که ۵۸۰ هزار بطری توزیع شد همچنین خیران ۶۵۰ هزار بطری آب ۱.۵ لیتری توزیع کردند.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه بیشترین رویکرد مسئولان توزیع آب در مناطق حاشیه شهر بود ادامه داد: پنج هزار کُلمن ۲۰ لیتری از آب بهداشتی پر و در مناطق حاشیه ای شهر همدان توزیع شد.

قاسمی فرزاد خاطرنشان کرد: با اجرای خط ۱۶ کیلومتری، آب از منطقه خالق وردی و آق حصار به تصفیه خانه شهرک شهید بهشتی منتقل شده و پس از کلرزنی به صورت تصفیه شده به لوله ها پمپاژ می شود.

به گزارش ایرنا، در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است.همین امر در روزهای اخیر موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شده است.

در این مدت «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ۲ بار به صورت سرزده به همدان سفر کرده است و در جریان این سفرها در بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف دو تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرفت در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

میانگین بارش‌های استان همدان در سال جاری آب ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha