۱۰ شهریور ۱۴۰۱، ۱۱:۱۰
کد خبر: 84874603
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

هفتمین چاه منطقه آق حصار در همدان وارد شبکه آبرسانی شد

همدان- ایرنا- سخنگوی صنعت آب در استان همدان گفت: به منظور تامین آب آشامیدنی شهر همدان، حفاری هشت حلقه چاه در منطقه آق حصار در دستور کار قرار گرفت که هفتمین چاه آن با آب‌دهی ۴۵ لیتر در ثانیه بهره برداری و وارد شبکه آبرسانی شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی آبفای استان همدان حمید عزیزی متواضع با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه آق حصار افزود: در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ لیتر در ثانیه آب از چاه های بخش شمالی و جنوبی منطقه آق حصار به مدار آبرسانی افزوده می‌شود.

وی اظهار داشت: با تلاش‌های شبانه روزی از همه طول ۱۶ کیلومتر خط انتقال حفاری و ۱۲ کیلومتر از آن نیز لوله گذاری شده است.

عزیزی متواضع با اشاره به اینکه نیروهای کاری در ۶ جبهه به صورت شبانه روزی مشغول به فعالیت هستند، ادامه داد: انتظار می رود با مجموعه اقدامات انجام شده، در زمان وعده داده شده از سوی وزیر نیرو، آب  از خط اضطراری تالوار به تصفیه خانه شهید بهشتی همدان برسد.

وی تصریح کرد: در بخش چاه های کشاورزی نیز تاکنون ۵۵ حلقه چاه به مدار بهره برداری وارد و آب این چاهها در اختیار شبکه های توزیع شهر همدان قرار گرفته است.

سخنگوی صنعت آب در استان همدان خاطرنشان کرد: در بخش آبرسانی تانکری نیز روز گذشته در قالب ۲۰۲ سرویس تانکری معادل ۲ میلیون و ۴۱۸ هزار لیتر آب را در سطح شهر به مناطق پایش شده از طریق مرکز ۱۲۲ انتقال داده شد.

وی با تاکید بر اینکه شبکه توزیع آب در شهر همدان بیش از پیش به پایداری نزدیک شده است، گفت: از مجموع تماس های مردمی ثبت شده در مرکز ارتباطات مردمی آبفا(۱۲۲)، ۳۸درصد تماس ها در قالب اطلاع رسانی ساعات قطعی، ۳۷ درصد در خصوص اطلاع رسانی حوادث و ۲۵ درصد در قالب سایر درخواست های مشترکان بوده و توسط اپراتورهای مرکز ۱۲۲ راهنمایی لازم شده است.

عزیزی متواضع با اشاره به اینکه محبوس شدن هوا در شبکه آبرسانی موجب افزایش شکستگی لوله ها در سطح شبکه شده است، اظهار داشت: چناچه شهروندان در هر نقطه از شهر با شکستگی لوله یا نشت شبکه مواجه شدند به سرعت همکاران ما را در مرکز ۱۲۲ به منظور جلوگیری از هدررفت آب با خبر سازند.

وی همچنین با اشاره به اینکه هدر رفت آب در شبکه های توزیع به ۲ شکل ظاهری و واقعی وجود دارد، تاکید کرد: با توجه به اهمیت ذخایر آبی، شرکت آب و فاضلاب به صورت همیشگی برای کاهش این نوع از هدر رفت برنامه های متفاوت در دست اجرا دارد.

ه گزارش ایرنا، در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است.همین امر در روزهای اخیر موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شده است.

در این مدت «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ۲ بار به صورت سرزده به همدان سفر کرده است و در جریان این سفرها در بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف دو تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرفت در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

میانگین بارش‌های استان همدان در سال جاری آب ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha