۱۳ شهریور ۱۴۰۱، ۱۱:۵۱
کد خبرنگار: 1459
کد خبر: 84874579
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پوشش بیمه‌ای رایگان و دارویار؛ رهاوردی دیگر از بیمه سلامت گیلان

رشت - ایرنا - بیمه سلامت گیلان طی یک سال اخیر با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های کشوری برای خدمات رسانی بیشتر به مردم استان دستاوردهایی به ثبت رساند که پوشش بیمه‌ای رایگان سه دهک اول جامعه از طریق آزمون وسع و اجرای طرح دارویار نمونه‌ای از این اقدامات است.

بر اساس ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه کشور در راستای تحقق شعار عدالت در سلامت، سازمان بیمه سلامت به طور رسمی در اول مهر ۱۳۹۱ تشکیل و شروع به‌کار کرد که برای دستیابی به حداکثر میزان رضایتمندی بیمه شدگان براساس محورهای سه‌گانه دسترسی عادلانه، سلامت محوری و حفاظت مالی اهداف محوری چون استقرار خرید راهبردی سلامت، نظام ارجاع در تمامی صندوق‌های سازمان، پوشش اجباری و همگانی بیمه سلامت و استقرار سازمان الکترونیک و ارتقای بهره‌وری منابع در نظر گرفته‌است.

از جمعیت ۲ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۹۶۰ نفری گیلان تا امروز یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۳۴۵ نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند، به عبارتی نزدیک ۵۷ درصد از جمعیت استان از خدمات بیمه سلامت بهره می‌برند.

این در حالی است که از یک میلیون و ۴۴۳ هزار نفر از افراد زیرپوشش بیمه سلامت گیلان، یک میلیون و ۱۹۰ هزار نفر پوشش بیمه ای رایگان را دارند و هیچ سرانه‌ای پرداخت نمی‌کنند و بقیه بیمه‌شدگان بیمه سلامت در استان در سایر صندوق‌ها از جمله کارکنان دولت، بهزیستی، خانواده شهدا و جانبازان هستند.

بیمه سلامت در گیلان طی یک سال اخیر  فعالیت خود در دولت سیزدهم طرح‌هایی را همگام با کشور برای ارائه خدمات بیشتر و بهتر به بیمه‌شدگان ارائه داد که پوشش بیمه ای افراد در محلات کم‌برخوردار و دارویار به عنوان طرحی در حمایت از بیماران را می‌توان از بارزترین آنها نام برد.

اجرای طرح‌های بیمه سلامت رضایتمندی مردم گیلان را نیز به همراه داشته است و افرادی که تا پیش از این به دلیل نداشتن بیمه درمان نگران و برای پرداخت هزینه های درمان خود دچار دغدغه و مشکل بودند اکنون این نگرانی هایشان تا حدی تعدیل شده است.

یکی از شهروندان ساکن یکی از محلات کم برخوردار گیلان که تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته است در این رابطه می‌گوید: دولت با اجرای طرح پوشش بیمه سلامت به افراد فاقد پوشش بیمه‌ای کمک بزرگی کرده است.

وی با بیان اینکه به دلیل نداشتن بیمه و هزینه‌های بالای ویزیت، آزمایش و دارو به‌هنگام بیماری جرات رفتن به پزشک را نداشتیم و تا حد امکان خوددرمانی می کردیم، افزود: اکنون من، همسر و ۲ فرزندم تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌ایم و از این بابت خوشحالم که حداقل به هنگام بیماری فرزندانم با آرامش می توانم نزد پزشک ببرم.

مردم در گیلان از طرح نسخه نویسی الکترونیک به عنوان یکی دیگر از طرح های بیمه سلامت در دولت سیزدهم رضایت دارند، یکی از شهروندان رشتی می گوید: در نسخه‌نویسی الکترونیک دیگر نیازی به دفترچه نیست، تنها با کارت ملی و دریافت کد رهگیری از پزشک خدمات دریافت می کنیم از اینرو دیگر نیازی به صرف یک روز در صف تعویض و تمدید اعتبار دفترچه نیست و روندها تسهیل شده است.

حسین نعیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، دسترسی به سوابق بیمار از طریق پرونده الکترونیک سلامت را از مهمترین مزایای نسخه نویسی الکترونیک عنوان کرد و افزود: با این کار خطاهای پزشکی و دارویی نیز کاهش می یابد.  

پوشش بیمه‌ای افراد در محلات کم‌برخوردار

پوشش بیمه‌ای افراد در محلات کم برخوردار یکی از برنامه‌های توسعه نظام سلامت در دولت سیزدهم است که با هدف برخورداری ۱۰۰ درصدی همه قشرهای جامعه از خدمات نظام بیمه سلامت و کاهش پرداخت از جیب ساکنان این محلات اجرا شد.

مدیرکل بیمه سلامت گیلان با اشاره به اجرای طرح بیمه افراد در مناطق کم‌برخوردار فاقد بیمه اظهار داشت: تاکنون در قالب این طرح ۴۳ هزار و ۶۲۵ نفر از افراد فاقد پوشش بیمه‌ای استان شناسایی شدند.

پوشش بیمه‌ای رایگان و دارویار؛ رهاوردی دیگر از بیمه سلامت گیلان

دکتر محمود عاطف‌راد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این تعداد ۱۰ هزار و ۸۵۹ نفر در محلات کم‌برخوردار و ۱۳ هزار و ۷۰۷ نفر در سایر محلات در صندوق‌های بیمه روستایی و سلامت همگانی تحت پوشش قرار گرفته اند و سایر افراد باقیمانده در سه دهک اول نیز توسط ستاد سازمان به صورت رایگان پوشش بیمه درمانی را دریافت کردند.    

وی عنوان کرد: در اجرای طرح پوشش بیمه‌ای افراد در محلات کم‌برخوردار بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر با تشکیل تیم‌های ۲ تا سه نفره با کمک سپاه قدس گیلان ساماندهی شده و پس از کسب آموزش‌های لازم و سایر موارد نسبت به شناسایی افراد فاقد پوشش اقدام کرده‌اند.

وی با اشاره به پوشش بیمه رایگان سه دهک اول جامعه از طریق آزمون وسع اظهار داشت: پس از اجرای طرح آزمون وسع و مشخص شدن دهک درآمدی جامعه، همه افراد سه دهک اول درآمدی توسط سازمان بیمه سلامت به صورت متمرکز تحت پوشش بیمه همگانی رایگان قرار گرفته‌اند که شامل۳۴۷ هزار و ۴۸۳ نفر در استان هستند.

حذف دفترچه کاغذی

با توجه به راه‌اندازی سامانه نسخه‌نویسی الکترونیک از ابتدای تیرماه ۱۴۰۰ در تمامی صندوق‌های بیمه سلامت نسبت به حذف صدور دفترچه‌های کاغذی اقدام شده‌است از این‌رو با اجرای طرح حذف دفترچه کاغذی، بیمه‌شدگان با ارایه کد ملی به موسسات و مراکز درمانی می‌توانند از خدمات بیمه‌ای این سازمان برخوردار شوند.

مدیرکل بیمه سلامت گیلان با اشاره به اجرای برنامه کشوری نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک در استان افزود: این برنامه سال‌ها تکلیف سازمان بیمه سلامت و دولت بود اما از تابستان گذشته به تدریج آغاز شد و از دی ماه ۱۴۰۰ به طور قطعی و ۱۰۰ درصد اجرایی شده‌است.

دکتر عاطف‌راد با بیان اینکه در نسخه‌نویسی الکترونیک نیازی به دفترچه بیمه نیست، عنوان کرد: بیمار با مراجعه به پزشک نیازی به دفترچه ندارد و تنها با ارائه کدملی خود ضمن تایید پوشش بیمه‌ای و کنترل همپوشانی بیمه‌ای خدمات لازم را دریافت می کند.

وی افزود: نسخه‌نویسی الکترونیک طرحی جامع است که از سوی سازمان بیمه سلامت ایران در جهت ارتقای سیستم سلامت کشور بنیانگذاری شده‌ است از این رو تمامی پزشکان، داروخانه‌ها و یا کلینیک‌های پزشکی که دسترسی به وب و اپلیکیشن داشته باشند، می‌توانند از خدمات درگاه ارائه خدمات الکترونیک بیمه سلامت استفاده کنند در واقع پزشکان و مراکز درمانی به این سامانه مراجعه کرده و داروها یا سایر خدمات مورد نیاز برای بیمار را در سامانه ثبت می‌کنند.

دکتر عاطف‌راد افزود: بیمه سلامت در گیلان با اجرای نسخه الکترونیک در دیماه ۱۴۰۰به تحقق ۱۰۰ درصدی این برنامه دست یافت از این‌رو از اول مرداد پارسال به مدت یک سال، ۲ میلیون و ۶۱۷ هزار و ۵۶۰ نسخه الکترونیک توسط پزشکان در مراکز درمانی طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد تجویز شده و یک میلیون و ۸۸۱ هزار و ۳۲۵ نسخه در داروخانه ها و سایر موسسات تشخیصی، درمانی پیچیده شده است.

مدیرکل بیمه سلامت گیلان بیان داشت: کاهش هزینه‌ها، دسترسی به شرح حال، تشخیص و اطلاعات دارویی با کاهش خطاهای پزشکی، افزایش ایمنی بیمار، دسترسی به سوابق نسخه‌نویسی بیمار از طریق پرونده الکترونیک سلامت، ارسال نسخه الکترونیک به صورت دقیق، بدون خطا و قابل درک به طور مستقیم و آنلاین به داروخانه ها از جمله مزایای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک است.

وی درباره نحوه استفاده از نسخه الکترونیک گفت: بیماران پس از مراجعه به پزشک یا مراکز درمانی با در دست داشتن مدارکی مانند کارت ملی می‌توانند نسخه الکترونیکی دریافت کنند، در زمان حاضر امکان نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک برای پزشکان و مراکز درمانی از طریق سامانه نسخه الکترونیک به آدرس  https://eservices.ihio.gov.ir/ihioerx یا app موبایلی اعلام شده سازمان و یا سایر سامانه‌های دارای مجوز که متصل به وب سرویس‌های نسخه الکترونیک سازمان بیمه سلامت ایران هستند، میسر است.

وی در ادامه با بیان اینکه طی یک‌سال اخیر ۸۱۲ میلیارد تومان بابت خدمات ارائه شده به افراد تحت پوشش به موسسات طرف قرارداد با بیمه سلامت استان پرداخت شده‌است، اضافه کرد: بیمه سلامت در پرداختی‌های خود به موسسات طرف قرارداد در بهترین وضعیت در طول ۴۰ سال گذشته قرار دارد.

دارویار؛ طرحی در حمایت از بیماران

پوشش بیمه‌ای رایگان و دارویار؛ رهاوردی دیگر از بیمه سلامت گیلان

مدیرکل بیمه سلامت گیلان در ادامه با اشاره به اجرای طرح کشوری دارویار از ۲۳ تیرماه امسال در گیلان اظهار داشت: در اجرای این طرح ۳۶۶ داروی جدید تحت پوشش بیمه قرار گرفت ضمن اینکه ١١٩ قلم داروی بدون نسخه که پیش از این برای افراد بالای ۱۲ سال به صورت آزاد فروخته می‌شد در طرح دارویار مشمول پوشش بیمه‌ای می‌شوند.

وی اظهار داشت: توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران بهره‌مندی همه دهک ها از یارانه، عدم تغییر پرداخت از جیب بیماران، اصلاح الگوی مصرف دارو و کاهش تقاضای القایی و حمایت ویژه از داروهای مصرفی بیماران خاص و صعب العلاج از جمله مزایای این طرح است.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت به عنوان یک سازمان پیشرو به منظور حمایت مالی و افزایش نرخ باروری دستورالعمل خرید راهبردی خدمات ناباروری را اجرایی کرده است، افزود: سازمان بیمه سلامت ایران متولی بیمه درمان ناباروری و نازایی در کشور است، این کار در راستای سیاست‌های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و در راستای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حال انجام است.

مدیرکل بیمه سلامت گیلان با اشاره به پرداخت ۹۰ درصد هزینه‌های درمان ناباروری توسط سازمان بیمه سلامت در این طرح اظهار داشت: در این راستا با بیمارستان الزهرا(س)، مرکز ناباروری مهر و بیمارستان پارس در درمان ناباروی قرارداد منعقد شده که بیمه شدگان بیمه سلامت می توانند از خدمات لازم در این مراکز بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه بسته خدمات ویژه برای بیماران صعب‌العلاج از جمله سرطانی‌ها در نظر گرفته شده است، افزود: به زودی شیوه‌نامه اجرایی این بسته برای استان ها ابلاغ می‌شود که با اجرایی شدن آن بیماران صعب العلاج هم مانند بیماران خاص اعم از هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، پیوند و ام اس، شناسنامه‌دار خدمات دریافت خواهند کرد.

دکتر عاطف‌راد با اشاره به پرداخت ۴۵ میلیارد تومان بابت هزینه‌های درمانی بیماران خاص به موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت گیلان طی این یک سال، اظهار داشت: ۲ هزار و ۹۲۸ نفر از بیماران خاص شامل هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، پیوندی و ام اس تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

وی با بیان اینکه خدمات تخصصی و بستری بیماران خاص تحت پوشش بیمه سلامت تقریبا رایگان است، افزود: هزینه بیماران دیالیزی در بخش دولتی و خصوصی رایگان است، ۹۰ درصد داروهای بیماران ام اس نیز تحت پوشش است ضمن اینکه خدمات بیمه سلامت برای بیماران خاص که بیشتر نیاز به حفاظت مالی دارند، ویژه دیده‌ شده است.

یک میلیون و ۴۴۳ هزار نفر معادل ۵۷ درصد از جمعیت استان گیلان تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

یکهزار و ۷۵۰ موسسه، مرکز پزشکی و درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت در استان گیلان هستند، این مراکز اعم از تصویربرداری، آزمایشگاهی، درمانگاهی، فیزیوتراپی، پزشکان عمومی و متخصص و غیره را شامل می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha