اعتبار مورد نیاز برای تکمیل فاز اول کمربندی شهید سلیمانی قم تامین شد

قم- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل فاز نخست کمربندی شهید سلیمانی معروف به کمربندی قم- سلفچگان ادامه کریدور شرق به غرب است، تامین شد.

محمد صادقی روز پنجشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز قم در گفت وگو با خبرنگاران، افزود: این طرح حدود دو سال و نیم است آغاز شده و با مشارکت ۷۰ درصد سرمایه‌گذار و ۳۰ درصد بخش خصوصی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به این‌که دولت به تعهدات خود عمل نکرد، مدتی طرح تعطیل بود و یکی از سرمایه‌گذاران نیز کار را رها نمود.

وی ادامه داد: در سفر سال گذشته رییس جمهور به قم ،  وام بانک ملی به مبلغ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به‌عنوان سهم دولت به‌صورت مشارکت مصوب شد که با پیگیری مسئولان به‌زودی اخذ می‌شود.

صادقی با اشاره به این‌که مابقی سهم دولت نیز به‌صورت نقدی پرداخت می‌شود، ابراز امیدواری کرد: ۱۲ کیلومتر ابتدایی این طرح که تاثیر بسزایی در کاهش ترافیک استان و تصادفات دارد را در مدت ۲ سال آینده به مرحله بهره‌برداری برسد.

وی گفت: با تکمیل کمربندی شهید سلیمانی ترافیک و تصادفات محور ۷۲ تن به سمت امامزاده جمال(ع) حل و کمربندی امام علی(ع) تبدیل به محور مجهز شهری می‌شود.

وی افزود: کمربندی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ۱۱۴ کیلومتر است که فاز نخست آن از کیلومتر ۱۱ آزادراه قم- تهران به طول ۳۲ کیلومتر آغاز می‌شود و بعد از گذر از محور قم- سلفچگان در کیلومتر هفت محور قم- نیزار خاتمه می‌یابد؛ طول مسیر فاز دوم و سوم نیز به ترتیب در حدود ۴۵ و ۳۰ کیلومتر است.

صادقی بیان کرد: اعتباراتی که به قم تخصیص داده می‌شود همانند اعتبارات یک استان معمولی است، در حالی که قم را به دلایل مختلف از جمله قرار گرفتن در محور مواصلاتی ۱۷ استان باید فرا استانی در نظر گرفت.

وی گفت: به‌عنوان مثال فقط ۱۵ درصد ترددها در اتوبان قم- تهران، پلاک قم هستند و ۸۵ درصد تردد در محوری که ترانزیتی نیست، پلاک غیربومی می‌باشد.

وی با بیان این‌که اعتباراتی خوبی برای قم پیش‌بینی شد ولی می‌توانست بهتر شود، به یکی دیگر از طرحهای راه سازی اشاره کرد و  ادامه داد: عملیات اجرایی محور پردیسان- ورجان- کهک در خردادماه سالجاری آغاز شده که در انتهای جاده پردیسان- ورجان پلی به نام تقاطع غیرهمسطح شهدای جبهه مقاومت قرار دارد و برای احداث آن قراردادی به مبلغ ۴۷ میلیارد ریال منعقد شده‌است.

شهرک پردیسان در منطقه هشتم شهرداری قم و در جنوب غربی این شهر قم واقع‌ شده است، این منطقه در سال ۱۳۷۷ توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال ۱۳۹۰ به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.

شهر کهک در جنوب استان قم قرار دارد و فاصله آن تا شهر قم حدود ۳۰ کیلومتر است؛ شهرستان کهک از ۲ بخش مرکزی و فردو تشکیل شده ‌است.

صادقی افزود: فاز اول محور پردیسان- ورجان از بیمارستان خاتم تا تقاطع غیرهمسطح شهدای مقاومت و فاز دوم نیز از بیمارستان خاتم تا میدان آیت‌الله بهجت است و تا چند روز دیگر وارد مرحله مناقصه می‌شود.

وی ادامه داد: فاز سه نیز از ورجان تا دو راهی کهک است که آزادسازی زمین‌ها به عهده شوراهای شهر و روستا می‌باشد و تا آزادسازی انجام نشود طرح اجرایی نخواهد شد.

وی با بیان این‌که قرارداد جاده پردیسان- ورجان به طول ۱۳ کیلومتر با مبلغ ۱۷۲ میلیارد منعقد شده است، گفت: با توجه به این‌که حدود ۳۵ هزار واحد باید در ابتدای محور پردیسان- ورجان احداث شود،‌ مسیر میدان مرجعیت تا ۴ کیلومتر به سمت ورجان چهار باند طراحی شده‌است.

صادقی بیان کرد: در تلاش هستیم جاده شهرک سینمایی که در کیلومتر ۵۲ از سمت قم به تهران قرار دارد نیز تا آخر سال به بهره‌برداری برسد.

وی ابراز امیدواری کرد: در سفر دور دوم ریاست جمهوری بتوانیم اعتبار چهار باند کردن جاده قدیم قم- تهران تا کیلومتر ۴۰ را جذب کنیم؛ طراحی این محور انجام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha