کشف اسناد محرمانه درباره خروج آمریکا از برجام در اقامتگاه ترامپ

نیویورک - ایرنا- وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد در میان اسناد کشف شده از اقامتگاه دونالد ترامپ رئیس جمهوری قبلی آمریکا در فلوریدا، مدارک روز بعد از خروج واشنگتن از توافق هسته ای با ایران (برجام ) نیز وجود دارد.

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی افزود ترامپ عمدا و با هدف مانع تراشی از تحقیقات اف بی آی دست به پنهان کردن و از بین بردن مدارک زده است.

بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، وزارت دادگستری آمریکا  اعلام کرد اسناد دولتی که در اقامتگاه ترامپ در فلوریدا نگهداری می شد، با هدف جلوگیری از تحقیقات اف بی آی، احتمالا پنهان وحذف شده اند.

بر اساس این گزارش ها، اسناد جدید با ارایه شواهد جدید دادستان ها مبنی بر ممانعت ترامپ و تیم حقوقی اش برای جلوگیری از اجرای عدالت، وکلای ترامپ را برای نخستین بار متهم کردند که درباره ادعای تحویل تمامی اسناد دولتی پس از خروج ترامپ از کاخ سفید، دروغ گفته اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری تندروی سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای که دولت باراک اوباما و ایران آن را امضا کرده بودند، خارج شد و برجام را "بدترین توافق در تاریخ آمریکا " توصیف کرد.

به گزارش روزنامه "نیویورک تایمز"، «آوریل دی. هاینس» مدیر اطلاعات ملی در نامه ای به نمایندگان اعلام کرد که نهاد متبوعش در مورد اسناد حساس و خطرات احتمالی ناشی از مدیریت اسناد بدست آمده از اقامتگاه «دونالد ترامپ» در فلوریدا برای امنیت ملی ایالات متحده بررسی های لازم را انجام می دهد.  

ارسال نامه از سوی مدیر اطلاعات ملی به اعضای کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در حالی است که اعضای ارشد این مجلس در تاریخ ۱۳ اوت (۲۲ مرداد) خواستار بازبینی فوری و ارزیابی خسارت حاصل به اسناد محرمانه ای شدند که در پی تفتیش اقامتگاه ترامپ در مار-آ-لاگو بدست آمد. .

وزارت دادگستری ایالات متحده  نسخه ویرایش شده ای از استشهاد مورد استفاده برای حکم بازرسی مار-آ لاگو را منتشر کرده است که در آن فاش شده بود ترامپ پس از ترک قدرت جعبه های حاوی اسناد بسیار محرمانه را همراه با خود خارج کرده بود.  

پیش از یورش پلیس فدرال به اقامتگاه ترامپ در فلوریدا، آرشیو ملی و وزارت دادگستری تلاش زیادی برای بازیابی این اسناد فوق محرمانه انجام دادند.

 در ماه ژانویه، آرشیو ملی، ۱۵ جعبه از مار-آ-لاگو جمع آوری کرد و پس از بررسی این جعبه ها از سوی اف بی آی، مشخص گردید در مجموع ۱۸۴ سند با عنوان محرمانه و ۲۵ سند با مهر فوق محرمانه توسط ترامپ از کاخ سفید خارج شده اند. 


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha