۷ شهریور ۱۴۰۱، ۱۳:۱۶
کد خبر: 84870252
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۳۰ لیتر بر ثانیه به ظرفیت شبکه آبرسانی شهر همدان افزوده شد

همدان- ایرنا- ۷۹ حلقه چاه کشاورزی در شهرستان‌های همدان و بهار شناسایی شد که با بهره برداری از ۳۷ حلقه از این تعداد، ۵۳۰ لیتر بر ثانیه به ظرفیت شبکه آبرسانی شهر همدان افزوده شد.

مدیر منابع آب شهرستان همدان در این باره روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ۴۰ حلقه چاه در این شهرستان برای تامین آب شهر همدان شناسایی شده است که از این تعداد با مالکان ۳۵ حلقه چاه تفاهمنامه امضا شده است.

«محمدرضا شکوهی» خاطرنشان کرد: از این تعداد حلقه چاه که با آنها تفاهم نامه امضا شده، ۲۱ حلقه چاه با ظرفیت بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه به شبکه آبرسانی شهر همدان متصل شده است.

مدیر منابع آب شهرستان بهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۳۹ حلقه چاه در این شهرستان برای تامین آب شهر همدان شناسایی شده است که با اضافه شدن تعدادی از این چاه ها به شبکه آبرسانی اکنون ۲۳۰ لیتر در ثانیه به ظرفیت آبرسانی همدان افزوده شده است.

مجید رکنیان افزود: از ۳۹ حلقه چاه کشاورزی شناسایی شده در شهرستان بهار با مالکان ۲۶ حلقه چاه تفاهمنامه امضا شده است که از این تعداد، ۱۶ حلقه چاه با ظرفیت ۲۳۰ لیتر در ثانیه به شبکه آبرسانی شهر همدان متصل شده است.

به گزارش ایرنا، در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است.

همین امر از ابتدای هفته گذشته موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شده است.

طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت، پیشرفت قابل توجهی داشته چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

منابع آبی و ذخیره سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان نیز به کمترین میزان خود رسیده و به نوعی خشک شده است و از منابع آب‌های زیرزمینی برای تامین آب مورد نیاز مردم شهر همدان استفاده می‌شود.

در حال حاضر آب آشامیدنی مصرفی شهر همدان از طریق ۷۰ حلقه چاه در مناطق دشت همدان- بهار و خالق‌وردی تامین می شود.

«علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو هفته گذشته نیز در جریان سفر به استان همدان به منظور بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف ۲ تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha