۷ شهریور ۱۴۰۱، ۷:۴۶
کد خبر: 84869601
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۸ حلقه چاه کشاورزی به شبکه آبرسانی همدان متصل شد

همدان- ایرنا- سخنگوی صنعت آب در استان همدان گفت: تا کنون ۳۸ حلقه چاه کشاورزی به شبکه آبرسانی شهر همدان متصل شده که از این تعداد ۲۸ حلقه وارد مدار بهره برداری و ۱۰ حلقه نیز در حال آماده سازی است.

حمید عزیزی متواضع روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه خط گذرگاه فرعی (بای پس) طرح آبرسانی همدان به سرعت در حال اجرا است، افزود: عملیات اجرایی این طرح به طول ۱۶ کیلومتر از ۹ روز پیش آغاز شده است و پیش بینی می‌شود تا چند روز آینده عملیات لوله گذاری آن به پایان برسد.

وی با بیان اینکه عملیات لوله گذاری این طرح در محدوده شهر جورقان در حال اجرا است، اظهار داشت: تاکنون ۱۴.۵ کیلومتر از این خط حفاری، ۷.۶ کیلومتر لوله گذاری، ۱۲ کیلومتر تامین لوله شده است.

عزیزی متواضع تصریح کرد: در حال حاضر نیروهای کاری در ۶ جبهه کاری به صورت شبانه روزی مشغول به فعالیت هستند و تلاش می کنیم تا بر اساس وعده ای که به مردم عزیز همدان داده شده آب را در زمان تعیین شده به ایستگاه پمپاژ سد آبشینه برسانیم.

وی با اشاره به اینکه هشت حلقه چاه جدید در منطقه آق حصار برای تامین آب آشامیدنی همدان حفر شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۶ حلقه چاه به مدار آبرسانی همدان متصل شده است و یک حلقه چاه دیگر نیز فردا به شبکه آبرسانی همدان متصل می شود.

۳۸ حلقه چاه کشاورزی به شبکه آبرسانی همدان متصل شد

سخنگوی صنعت آب در استان همدان با اشاره به اینکه در شبانه روز گذشته گزارشی مبنی بر قطعی کامل آب در شهر همدان نداشتیم، گفت: در این خصوص فقط کاهش فشار در شبکه برای مدیریت مصرف آب متناسب با برنامه قبلی در حال اعمال است.

وی با اشاره به اینکه مناطق بی آب سهر از طریق سامانه ۱۲۲ پایش می‌شوند، تاکید کرد: در بخش آبرسانی تانکری روز گذشته همکاران ما موفق شدند در قالب ۱۵۱ سرویس معادل یک میلیون و ۶۱۹ هزار لیتر آب را در سطح شهر همدان انتقال دهند.

عزیزی متواضع افزود: روز گذشته(تا حوالی بعدازظهر) نیز ۶۴ سرویس معادل ۶۰۰ هزار لیتر آب آشامیدنی تانکری در محله های مختلف شهر همدان توزیع شده است.

وی خاطرنشان کرد: از ۲۰ مرداد تاکنون ۱۲۰ هزار تماس مردمی با مرکز ۱۲۲ به ثبت رسیده که از این تعداد ۵۸ هزار تماس از طریق پیام گویای این سامانه ضبط و افراد راهنمایی شده‌اند.

سخنگوی صنعت آب در استان همدان گفت: با تزریق منابع آبی جدید به شبکه آبرسانی و استفاده بهینه مشترکان از آب موجود، شرایط آبرسانی در همدان به حالت پایدار درآمده است و ارتفاع حجم و فشار آب در مناطق مختلف شهر افزایش یافته است.

وی افزود: در شبانه روز گذشته اعتراضی برای قطعی کامل فشار آب خارج از برنامه از سوی شهروندان ثبت نشد و تلاش همکاران ما بر این است تا برنامه اعلام شده منظم اجرا شود.

به گزارش ایرنا، در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است و به همین دلیل مردم همدان از ۲ هفته گذشته با قطعی چندین ساعته آب مواجه هستند.

در این مدت «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ۲ بار به صورت سرزده به همدان سفر کرده است و در جریان این سفرها در بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف دو تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

۳۸ حلقه چاه کشاورزی به شبکه آبرسانی همدان متصل شد

طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرفت در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

میانگین بارش‌های استان همدان در سال جاری آب ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha