نرخ جدید عوارض آزادراهی تا دو هفته آینده اعلام می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و نقل کشور از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی قطعه دوم آزادراه تهران - شمال خبر داد و گفت: نرخ جدید عوارض آزادراهی تا دو هفته دیگر تعیین می‌شود.

«خیراله خادمی» در نشست خبری در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت تعیین رقم نرخ عوارض آزادراهی گفت: بعد از مخالفت با میانگین افزایش ۲۸ درصدی قیمت عوارض آزادراهی، فهرست جدید به ستاد تنظیم بازار ارجاع و در دو هفته گذشته نرخ پیشنهادی به سازمان حمایت ارسال و به زودی در جلسه نهایی ستاد تنظیم بازار تعیین قیمت خواهد شد.

وی توضیح داد: نرخ عوارض آزادراهی با ایمنی ارتباط دارد. اکنون شبکه جاده‌ای پرترددترین ترین شبکه حمل ونقلی کشور است و  ایجاد ایمنی و تداوم ایمنی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و اگر تناسبی با میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی و بازگشت آن نباشد و منابع مالی کاهش یابد، هم آینده سرمایه‌گذاری در بخش آزادراهی نابود می‌شود و هم در نگهداری آزادراهها با چالش مواجه می‌شویم. اکنون ۳۶ طرح آزادراهی روی زمین مانده است و به دنبال جذب سرمایه گذار هستیم اما از آنجایی که دو سال است با وجود افرایش تورم و هزینه‌های نگهداری، افرایش عوارض صورت نگرفته است، کسی وارد حوزه سرمایه گذاری ساخت راه نمی‌شود.

وی توضیح داد: ما ۲۸ درصد افزایش عوارض را در نظر گرفته بودیم که مورد اعتراض قرار گرفت این نرخ تجدید نظر و ابلاغ می‌شود اما در نظر داشته باشید که تردد در آزادراههای ایران ارزان ترین ترددها است که می‌تواند مانعی برای توسعه آزادراهی باشد.

 وی گفت: چندین سال است بانک‌ها وارد سرمایه گذاری آزادراهی نمی‌شوند و توسعه شبکه آزادراهی برای تکمیل شبکه حمل و نقل لازم است.

خادمی درباره وضعیت فعلی شبکه ریلی و آزادراهی کشور گفت: درحال حاضر ۲۰۵ طرح دربرنامه کاری داریم که در قالب ۳۳۹ پروژه درحال انجام است. حدود ۷۳ هزار میلیارد ارزش قبلی و ارزش به روز قراردادها نزدیک ۲۲۰ هزار میلیارد تومان در بخش آزادراه و ریل است.

 وی گفت: طول ریل موجود ۱۴ هزار کیلومتر و ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید و نزدیک به ۶ هزارکیلومتر مسیر در حال مطاله داریم. 

خادمی گفت: در بخش آزادراهی نیز هزارو ۳۸ کیلومتر پروژه در حال اجرا داریم و ۱۸۸۲ کیلومتر  پروژه در حال مطالعه داریم.  در بخش راه اصلی و بزرگراه نیز ۶ هزار کیلومتر  پروژه در حال اجرا وجود دارد.

معاون وزیر راه گفت: در یکسال گذشته در بخش ریلی و جاده‌ای و آزادراهی فعالیت خوبی انجام شد و با وجود اینکه منابع اعتباری با حساسیت توریع می شود نردیک به ۱۴۲ کیلومتر کار توسعه‌ای در یکسال اخیر انجام شد و ۱۵۸ کیلومتر ریل گذاری بارگذاری شد.

وی خبر داد که فاز اول راه‌آهن زاهدان - چابهار به طول ۱۵۴ کیلومتر به زودی با دستور رییس جمهوری به بهره برداری می‌رسد.

خادمی اضافه کرد: در بخش ریلی در یکسال آینده، ۵ پروژه ریلی که  درحال حاضر بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد با تامین اعتبار تکمیل خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha